نقاشی دیجیتال [دوره آموزشی رایگان]

مبحث نقاشی دیجیتال بسیار وسیع است. اما با اینکه وسعت آموزش نقاشی دیجیتال بالاست باز هم در یافتن آموزش دچار مشکل هستیم. به راستی چرا آموزش مناسب برای شروع نقاشی دیجیتال کم یاب است؟ با اینکه بزرگترین منبع ویدیویی جهان یعنی یوتیوب در اختیار ماست و هر روز صدها ویدیوی نقاشی دیجیتال در آن آپلود می‌شود، باز هم این کمبود و این خلأ حس می‌شود. من در سال 2010 شروع به فعالیت در زمینه دیجیتال کردم اما خیلی سریع متوجه شدم بدون آموزش درست نمی‌توانم به هدفم برسم، هر چقدر تمرین می‌کردم بیشتر ناامید می‌شدم و بجایی رسید که قلم نوری خود را به مدت 5 سال کنار گذاشتم!

در این مدت همیشه به دنبال راهی بودم تا به هدفم برسم و در نهایت سال 2015 تصمیم گرفتم خودم راهی ابداع کنم. در ابتدا مسیرم را مشخص کردم. مهترین نکته این بود که از خودم چه میخواهم! خروجی های مورد علاقه ام کدام است؟ و در نهایت بعد از 2 سال تلاش مسیری ساده برای یادگیری نقاشی دیجیتال یافتم. هرچند، اگر آموزش مناسب برای مبتدیان وجود داشت این مسیر بسیار کوتاه تر میشد.

در ادامه مقاله نقاشی دیجیتال قصد داریم به بخش های مختلف نقاشی دیجیتال بپردازیم. پس با من همراه باشید.

سرفصل مطالب

نقاشی دیجیتال با فتوشاپ

نقاشی دیجیتال در فتوشاپ

در ابتدا نیاز هست که شما با ابزارهای نقاشی دیجیتال آشنا شوید.

نقاشی دیجیتال با فتوشاپ

شاید بتوان گفت این نرم افزار محبوب‌ترین و ساده‌ترین و در عین حال حرفه ایی ترین نرم افزار برای نقاشی دیجیتال است.

برای یادگیری فتوشاپ لازم نیست ساعت‌ها، روزها و ماه ها زمان خود را هدر دهید! می‌توانید در کمتر از یک ساعت فتوشاپ را یاد بگیرید..

اما چطور؟

فتوشاپ نرم افزاری است برای چند گروه مختلف همانند، گرافیست‌ها، نقاش‌ها، عکاس‌ها و… . به همین دلیل نیازی نیست شما برای شروع تمام ابزارهای فتوشاپ را بشناسید. ممکن است برخی از ابزارها هرگز مورد استفاده شما قرار نگیرد. پس برای شروع نیازی نیست به خودتان فشار بیاورید. با یاد گیری فقط تعداد کمی از ابزارهای مهم فتوشاپ در نقاشی دیجیتال ، شما می‌توانید شروع به کار کنید. تعداد ابزارهای مورد نیاز محدود است بنابراین در یک ساعت شما می‌توانید به آنها مسلط شوید.

دوره پرش و پرواز

مقایسه بهترین نرم افزار های نقاشی دیجیتال

برای مشاهده مقاله روی دکمه کلیک کنید

قلم نوری

نقاشی دیجیتال با قلم نوری

هر تکنیکی نیاز به ابزار خود را دارد. برای انجام تکنیک‌های غیر دیجیتال نیاز است صدها ابزار مختلف داشت که به سرعت هم مصرف می‌شوند هزینه‌های گزافی را در هر دوره باید متقبل شوید! هنر دیجیتال هم به یک ابزار نیاز دارد تا بتوانیم افکار خود را به درون سیستم خود وارد کار کنیم. بهترین ابزار برای این کار یک قلم نوری است، یک قلم جادویی که می‌تواند همزمان یک مداد، یک قلم مو، یک ایر براش، کاردک، مارکر ، یک روان نویس و… در تمام سایزها، رنگ‌ها و نامحدود و تمام نشدنی باشد.

چه چیزی بهتر از این می‌توانید پیدا کنید؟ و از همه مهم‌تر اگر تمام هنرمندان به هنر دیجیتال روی بیاورند دیگر درختی برای تولید مداد و کاغذ قطع نمی‌شود! کارخانجات رنگ سازی ضایعات کمتری تولید خواهند کرد و می‌توان به حفظ محیط زیست هم کمک کرد.

در مقاله زیر در مورد نکاتی که باید در هنگام خرید قلم نوری مناسب نقاشی دیجیتال رعایت کنید توضیحات کاملی داده ایم ، اگر هنوز قلم نوری مناسب خودتون پیدا نکردید این مقاله مطالعه کنید.

راهنمای خرید بهترین قلم نوری برای نقاشی دیجیتال

برای مشاهده مقاله روی دکمه کلیک کنید

2- کاربرد حجم شناسی در آموزش نقاشی دیجیتال

شاید تعجب کنید!!

حجم شناسی جزو اصول پایه و مبانی طراحی غیر دیجیتال است! اما چرا ما این مبحث را در آموزش نقاشی دیجیتال بیان می‌کنیم. بگذارید به شما بگویم، نقاشی دیجیتال یک تکنیک است یا بهتر بگویم یک ابزار است همانند مداد، آبرنگ، رنگ روغن، قلم فلزی و حالا قلم دیجیتال. پس لازم است شما در مورد مبانی هنر هم اطلاعات کافی داشته باشید. ما می‌توانیم این تمرینات را هم به وسیله مداد و هم به‌صورت نقاشی دیجیتالی انجام دهیم.

در دوره آموزشی رایگان شناخت احجام هندسی توضیحات کاملی ارائه کردیم برای دانلود این دوره به لینک زیر مراجعه کنید.

آموزش طراحی اشکال پر کاربرد هندسی

برای مشاهده مقاله روی دکمه کلیک کنید

3- ترکیب بندی ( آموزش طراحی دیجیتال )

ترکیب بندی در نقاشی دیجیتال

ترکیب یک اصطلاح بسیار گسترده اما مهم در آموزش نقاشی دیجیتال و به طور کل هنر است. هنر فقط به معنای قادر به نمایش دقیق صحنه نیست. این شکل بصری موسیقی است و شما آهنگساز هستید. ترکیب بندی یا کمپزیسیون یه اصطلاح بسیار مهم در هنر است.

به یاد داشته باشید هنر فقط نمایش یک رویداد و یا صحنه نیست. نقاشی همانند موسیقی است و شما نوازنده و آهنگساز هستید. ترکیب بندی به معنای چیدمان عناصر بصری با استفاده از فنون و اصول مختلف می‌باشد. یک نقاشی با کمپوزیسیون خوب، می‌تواند مخاطبان شما را دعوت به تماشا و ارتباط گرفتن با اثر شما کند. اگر می‌خواهد نقاشی‌های شما بیشتر از سایر دوستان هنرمندتان دیده شود بهتر است ترکیب بندی را بیشتر یاد بگیرید.

نقاشی شامل عناصر مختلفی است که باید در موردشان اطلاعات داشته باشیم و در ترکیب بندی ها بدرستی از آنها استفاده کنیم.

در اینجا به تعداد از اصطلاحات و معانی این عناصر در آموزش نقاشی دیجیتال میپردازیم:

 • خط : مسیر بصری که باعث می شود چشم در داخل نقاشی حرکت کند.
 • شکل : محدوده ای که به وسیله لبه های تفکیک شده که در یک حالت هندسی یا آلی تعریف شده اند.
 • رنگ : شاید این واژه قابل توصیف نباشد، اما میتوان گفت رنگ ها با دارا بودن شخصیت ها و حس های متفاوت ، اثربخشی زیادی در ترکیب بندی دارند.
 • بافت : خصوصیات سطح که به توهمات لمسی تبدیل می شوند.
 • Tone : در واقع رنگی خالص است ، و ترکیبی از سفید یا سیاه در آن نیست.
 • فضا : فضا در ترکیب بندی به معنی قسمت های منفی و مثبت است ، یعنی بخش های خالی و پر.
 • عمق : به فاصله ایی که ناظر آن را درک می‌کند گویند، که در ترکیبی تقسیم شده در پیش زمینه، پس زمینه و سطح اختیاری وسط به وجود می‌آید. در واقع به کمک پرسپکتیو به وجود می‌آید.
 • ریتم : ایجاد یک حالت بصری به کمک و استفاده از عناصر تکراری.
 • تعادل : ترتیب چیدمان عناصر برای ایجاد احساس تعادل و ثبات در نقاشی دیجیتال.
 • تأکید : ترتیب قراردهی عناصر برای تأکید بر مناطق مورد نظر در اثر شما.
 • هارمونی : با کمک گرفتن از عناصر مشابه در نقاشی، یک حس هماهنگی کلی ایجاد می‌کنیم.
 • تنوع : استفاده از عناصر بصری متفاوت برای ایجاد علاقه و تضاد.
 • حرکت : ایجاد حس بصری حرکت در نقاشی
 • نسبت : اندازه نسبی یک جزء در مقایسه با جزءهای دیگر.

4- نور پردازی

تکنیک نور پردازی در نقاشی دیجیتال

مهم‌ترین بخش آموزش نقاشی دیجیتال !

اگر شما در طراحی بینظیر باشید ولی نتوانید نور پردازی را به‌درستی انجام دهید، اثر شما یک طراحی خام و ساده خواهد بود!

برخلاف تصوراتتان نور پردازی صرفاً یک لایه روشن بر روی نقاشی دیجیتال نیست. درک نور پردازی یا بهتر بگویم فیزیک نور یک مسئله پیچیده و نیاز به تمرین بسیاری دارد.

اتفاق زیادی در هنگام نورپردازی بر روی جسم می افتد.

نور تشکیل شده از فتون ها که به‌صورت مستقیم از منبع نور به سمت جسم می‌تابند و حاوی انرژی هستند. بیشترین اتفاقاتی که ما در هنگام بررسی نورپردازی جسم شاهد هستیم در مناطق سایه جسم قرار دارند. این قسمت‌ها در حال نبرد با فوتون‌های بازتاب شده از اطراف هستند و تغییرات مختلفی در رنگ و نور جسم پدید می‌آورند. این مبحث در غالب یک مقاله نمی‌گنجد. لازم است با چشمان و گوش‌های خود ببینید. در ادامه دو ویدیو آموزشی براتون تولید کردیم که این مورد کاملا توضح دادیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

5- پرسپکتیو

پرسپکتیو در نقاشی دیجیتال

یکی از مباحث مهم چه در آموزش طراحی دیجیتال  یا طراحی معمولی ، پرسپکتیو است . قبل از آنکه اثر شما به مرحله رنگ آمیزی برسد باید از نظر فرم ، نما و سیلوهت در یک سطح مطلوبی باشد. در صورت اشتباه در نماها ، هرچقدر هم رندر عالی داشته باشید، کار شما بسیار ضعیف دیده میشود. برای درک بهتر پرسپکتیو مقاله زیر مطالعه بفرمایید

آموزش پرسپکتیو

برای مشاهده مقاله روی دکمه کلیک کنید

6- استایل هنری

مطمئنا شما در مورد سبک ها اطلاعاتی دارید. شاید شما با خود بیندیشید که سبکتان چیست؟ درگذشته هنرمندان پیرو سبک ها بودند، اما امروزه هنرمندان معاصر درگیر سبک ها نیستند. هر کدام از ما ترکیبی از سبک ها و علاقه های شخصی گوناگون را در ذهن خود پروراندیم و اینگونه هر هنرمندی سبک خود را ساخته و به اصطلاح استایل هنری خود را دارد که باعث چنین تنوع عظیمی در هنر شده است.

7- بازار کار و درآمد از نقاشی دیجیتال

بازار کار نقاشی دیجیتال

درآمد از بخش هنر دیجیتال به دو بخش تقسیم می‌شوند. با واسطه و بی واسطه!

شما در این حوضه ممکن است برای کسب درامد مجبور باشید با افرادی ارتباط بگیرید که آنها به‌صورت یک دلال هنری یا واسطه عمل می‌کنند. زیرا آنها دسترسی بیشتری به مشتریان و بازار دارند، آنها سفارش را از مشتری می‌گیرند و به شما می‌سپارند، بدون آنکه شما مشتری بشناسید.

روش‌های بی واسطه، روشهایست که می‌توان مستقیم با مشتری در ارتباط بود. البته این روش به دو صورت است روش‌های دور کاری یا فری لنسری و روشهای رو در رو.

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد

برای مشاهده مقاله روی دکمه کلیک کنید

بازار فروش آثار هنری دیجیتال

مؤسساتی مثل ارتسی یا ارت‌‌نت که تنها به صورت برخط عمل می‌‌کنند، موجب شده‌‌اند که محدودیت‌‌های گالری‌‌ها برداشته شود.

همه چیز در این سایت‌ها با این هدف مطالعه و طراحی شده است که اطلاعات با کیفیت بالا در اختیار کاربر قرار گیرد: جزئیات اثر، عکس، مبدأ اثر و گروهی از متخصصانِ وابسته که اعتماد خریدار را جلب می‌‌کنند. به همین اعتبار، گرایش به «خرید با یک کلیک» به طرز چشمگیری افزایش داشته است.

خرید بی واسطه

از دیگر مزیت‌‌های این سایت‌‌ها این است که «خریدِ بی‌‌واسطه» را میسر می‌‌سازند و واسطه‌‌هایی که معمولاً یک اثر را دست به دست می‌‌کنند تا اثر به مشتری برسد، حذف می‌‌شوند. به این شیوه، هزینه‌‌های جانبی تحمیلی (کمیسیون) و نرخ این هزینه‌‌ها کاهش می‌‌یابد.

این سایت‌‌ها همچنین موجب می‌‌شوند بازار و هویت هنر دموکراتیزه شود. بسیار بودند افرادی که از رفتن به گالری‌‌ها هراس داشتند و حالا می‌‌توانند بدون رفتن به گالری آثار هنری را بخرند. به این ترتیب حلقۀ نوینی از هنرشناسانِ غیرحرفه‌‌ای، مخاطب قرار گرفته‌‌اند که از دایرۀ سنتیِ گالری‌‌ها، موزه‌‌ها و حراجی‌‌ها فاصله دارند.

نقاشی دیجیتال حرفه ای

فناوری دیجیتالی

فناوری دیجیتالی همچنین به دلیل تأکیدش بر بازارهای نوظهور (برزیل، هند، مکزیک، کرۀ جنوبی…) و تعددِ مجاریِ توزیع، این امکان را فراهم آورده است تا مجموعه‌‌دارانی که از مراکز اصلی بازار هنر (نیویورک، لندن، هنگ‌‌کنگ، میامی، شانگهای، پاریس…) به دور بودند، به این بازار ورود پیدا کنند.

به همین ترتیب، یک هنرشناسِ غیرحرفه‌‌ای از چین هم می‌‌تواند به راحتی، هم هنرمندی اهل برزیل را کشف کند و هم هنرمندی اهل کرۀ جنوبی یا استرالیا.

قدرت‌‌هایی که به صورت تاریخی بر بازار هنر تسلط داشتند، قسمتی از نفوذ خود را در حوزۀ توزیع اطلاعات باخته‌‌اند، هرچند که مهر تأیید ایشان همچنان می‌‌تواند مخاطبان جدی‌‌تری را به یک اثر جلب کند.

گفتار آخر

در واقع من هنر دیجیتال را اوج هنر مدرن می دانم. بدون لوازم اضافی ، بدون ظروف ، لباس های رنگی، دستان کثیف و تصحیح اشتباهات بسیار در آن ساده تر است. حتی می توانید مانند هنر غیر دیجیتال طراحی های دیجیتال را بر روی دیوار آویزان کنید. هیچ چیز کمتر از آن ندارد.
اما به یاد داشته باشید که بیشتر هنرمندان دیجیتال پینتینگ دانش بنیادی حداقل مهارتهای اولیه نقاشی را دارند.

به طور کلی این مهارت ها اصول یا مبانی هنر نامیده می شوند و یادگیری آنها قبل از غوطه وری در طراحی دیجیتال بسیار مهم است.

دانلود دوره رایگان آموزش نقاشی دیجیتال

برای هرچه بهتر درک کردن طراحی دیجیتال می‌توانید از دوره رایگان طراحی کاراکتر با قلم نوری و دوره نورپردازی  که برای شما آماده شده است  استفاده کنید. ( این دوره ها برای شما کاملا رایگان است ).3 ویدیو آموزشی (1:43 ساعت)

آموزش نورپردازی و کاراکتر پرنده عصبانی

برای مشاهده دوره کلیک کنید

هنوز نمیدونی از کجا شروع کنی؟

بهترین و مطمئن ترین راه برای شروع این است که پایه های خود را قوی کنیم.

برج‌های بلند و تنومند پایه‌های قوی‌ای دارند و هر روز به تعداد طبقاتشان افزوده می‌شود. اگر حس می‌کنید در ابتدای کار مسائل برایتان گنگ است و یا برای ادامه می‌ترسید، مطمئناً ایراد کار از پایه نقاشی است. یعنی مبانی پایه آموزش نقاشی دیجیتال را هنوز نمی‌دانید.

خب اصلاً نگران این مورد نباشید! ما به فکر این مشکل در آموزش نقاشی دیجیتال بوده‌ایم. مجموعه دوره پرش و پرواز هر آنچه که یک شخص کاملاً مبتدی و صفر به آن احتیاج داشته باشد در اختیارتان قرار می‌دهد، در واقع یک استارتر است و شما را در مسیر قرار می‌دهد و حفره‌ها و ناهمواری‌های مسیر آموزش نقاشی دیجیتال را پر و هموار می‌کند. شما به‌طور مستمر می‌توانید با استاد دوره در ارتباط باشید، مباحث زیادی در این دوره توضیح دادیم که به شما برای حرفه‌ای شدن کمک می‌کند.

تمرین هاتون برای ما ارسال کنید
تمریناتتون برای ما ارسال کنید و رفع اشکال نمایید تا آماده مرحله بعدی شوید. همه دوره های ما به صورت آنلاین و غیر حضوری می باشد و ویدیوهای آن همیشه قابل دانلود هست.

هنوز تصمیم خودتون برای شرکت در دوره های آنلاین آموزش نقاشی دیجیتال نگرفتید ؟
این آموزش های رایگان ببینید:

 

آموزش رایگان طراحی کاراکتر

برای مشاهده دوره کلیک کنید

آموزش رایگان طراحی کاراکتر عمو نوروز

برای مشاهده دوره کلیک کنید

آموزش نقاشی چهره دیجیتال

برای مشاهده دوره کلیک کنید
4.9/5 - (51 امتیاز)
9 نظرات
 1. فراز می گوید

  سلام
  وقت بخیر و خسته نباشید
  ممنون میشم در مورد ابزارهای حرفه ای متوسط به بالای نقاشی و طراحی دیجیتال یه پست بزارید تا بتونم یه انتخاب خوب داشته باشم. چند وقته دنبال یه صفحه طراحی دیجیتال با قلم نوری خوب هستم ولی نمیدونم چطور انتخاب کنم و اصلا این ابزارها چه امکاناتی دارن.. نصب نرم افزار و اپلیکیشن در اونها به چه صورته. چه سخت افزاری دارن. انتخاب سخته.
  ممنون از سایت خوب شما

 2. فتانه می گوید

  سلام
  خیلی عالی هستند
  چطور باید یک قلم نوری و پد ان را تهیه کنم
  ایا میشه از شما خرید
  راهنمایی کنید
  ممنونم

 3. منتظر می گوید

  سلام
  کسی که اصول اولیه نقاشی معمولی رو بلد نیست میتونه با قلم نوری نقاشی دیجیتال رو یاد بگیره و نقاشی بکشه؟؟؟

 4. Mehran Nasiri می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  آموزش به ایمیل ارسال نشد!!!!!!

 5. مهیاس می گوید

  سلام ، ممنون از اطلاعات خوبتون
  میشه چند برنامه مفیدنقاشی دیجیتال برای مبتدی ها معرفی کنید؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام مهیاس جان
   برای کار با گوشی یا لپتاپ؟

 6. حسام الدین بیات می گوید

  یک سوال ….
  آیا سرفیس های ماکروسافت برای طراحی و نقاشی مناسبند ؟؟/

 7. پویا می گوید

  سلام و درود ، خسته نباشید
  چطور میشه این اموزش رو دانلود کرد هیچ لینک دانلودی وجود نداره

  1. آرت‌تول می گوید

   با سلام و احترام یکم بالاتر نوشه دانلود اموزش نورپردازی و عکس پرنده هم هست . همون آوزش دانلود کنید
   موفق باشید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.