5 روش کلاهبرداری از NFT و نحوه جلوگیری از آنها

The 5 Biggest NFT Scams and How to Avoid Them

فرصت های زیادی که ساخت NFT ها به کاربران ارائه می دهند، موجب افزایش محبوبیت آن شده است. ولی متاسفانه برخی از کلاهبرداران با سوء استفاده از این موضوع سعی می کنند که دارایی های برخی از معامله گران نا آگاه را از چنگشان دربیاورند. برای همین همیشه باید سرمایه گذاران مراقب این موضوع باشند و اطلاعات خود را در این راستا افزایش دهند. تا طعمه ی این گونه افراد کلاهبردار و سودجو نشوند.  در ادامه به بررسی رایج ترین روش های کلاهبرداری با NFT می پردازیم:

 

اولین روش کلاهبرداری NFT، فروشگاه های جعلی NFT:

فروشگاهای تقلبی NFT

یکی از روش های کلاهبرداری NFT به این صورت است که برخی از کلاهبرداران با جعلی کردن برخی از فروشگاه های محبوب بازارهای NFT مانند Open Sea اقدام به سوء استفاده از معامله گران می کنند. کلاهبرداران به گونه ای این سایت ها را طراحی می کنند که تقریبا شبیه به نسخه های اصلی به نظر می رسد. همین امر موجب فریب خریداران می شود و آن ها با پرداخت هزینه های زیادی اقدام به خرید یک اثر هنری جعلی می کنند که در واقع هیچ ارزشی ندارد. چگونه می توان از این نوع کلاهبرداری های حرفه ای جلوگیری به عمل آورد:

اولین موردی که باید برای جلوگیری از سوء استفاده ی کلاهبرداری های NFT به آن توجه کنید، تحقیق زیاد در مورد NFT که قصد خرید آن را دارید می باشد. در بیشتر سایت های کلاهبرداری، NFT هایی که معمولا صدها هزار نفر بیشتر هستند، ارزش آن ها کمتر از سایر سایت ها قیمت گذاری می شوند. به عنوان نمونه، یک NFT معروف در وب سایت رسمی Open Sea با قیمت ETH10 ارزش گذاری شده است. در صورتی که در یک وب سایت جعلی، همان NFT را ممکن است با قیمت های خیلی پایین تر مشاهده نمایید.

در صورتی که از ارزش واقعی NFT  خود اطمینان ندارید،  فریب قیمت های پایین سایت های کلاهبرداری را نخورید. ولی متاسفانه کاربران با این تصور که یک معامله ی خوب را انجام می دهند فریب این گونه کلاهبرداری NFT را می خورند. با وجود این که ممکن است چند صد دلار بابت یک هنر جعلی و تقلبی پرداخت نمایند. برای همین خاطر بهتر است قبل از خرید یک NFT، بررسی کنید که فروشنده مورد تایید باشد. و همین طور دقت کنید که سایت رسمی سازنده ی NFT مد نظر شما، با آدرس سایت فروشنده مطابقت داشته باشد.

 

دومین روش کلاهبرداری با NFT، جعل هویت در رسانه های اجتماعی:

تاثیرات شبکه های اجتماعی در NFT

تصویری که در پایین مشاهده می کنید، صفحه ی توییتر Larva Labs را نشان می دهد. برخی از افراد سودجو برای کلاهبرداری NFT اقدام به ایجاد حساب های جعلی با استفاده از این صفحه ها  می کنند. در این گونه حساب ها که شباهت زیادی با حساب های اصلی دارند، افراد سودجو می توانند کاربران خود را با آثار هنری جعلی متقاعد به خرید نمایند. این حساب های جعلی در رسانه های اجتماعی می تواند میزبان هدایای جعلی برای جذب مخاطب بیشتر باشند. همین امر برای برخی از کاربران مبتدی می تواند خطر بزرگی را ایجاد کند. برای جلوگیری این گونه حساب های جعلی در رسانه های مجازی باید به تیک تایید در کنار نام کاربری دقت نمایید. ولی متاسفانه همه ی صفحات رسانه های اجتماعی قانونی NFT دارای این تیک نمی باشد. برای همین خاطر بود و نبود تیک نمی تواند تایید کننده ی یک سایت قانونی NFT باشد.

 البته می توانید با جست و جوی صفحه ی خالق NFT مورد نظر در رسانه های اجتماعی، متوجه اکانت های مشابه با فالوورهای خیلی زیاد شوید. برای تشخیص حساب کاربری اصلی می توانید ببینید که آیا خالق NFT مورد نظر شما، با آن حساب پیوند دارد یا نه؟ در کنار حساب های کلاهبرداری NFT، ممکن است با حساب های جعلی هنرمندان NFT هم رو به رو شوید. این افراد سودجو با جعل هویت حساب های رسانه ی اجتماعی برخی از هنرمندان NFT سعی در فروش آثار هنری معروف NFT را با قیمت های بسیار پایین برای کاربران دارند. همان گونه که در مباحث قبلی هم به این موضوع اشاره کردیم، قیمت بالا برای یک اثر مبنی بر ارزش بالای آن است، و همین احتمال واقعی بودن آن را بالا می برد. برای همین خاطر باید مراقب تخفیف های شدید در NFT  هایی که دارای قیمت بالاتری در سایر سایت ها هستند، باشید.

 

سومین روش کلاهبرداری  با NFT، جعل هویت پشتیبانی مشتری:

جعل هویت در NFT

برخی از افراد سودجو با جعل هویت پشتیبانی مشتری هم اقدام به کلاهبرداری NFT  می نمایند. به این صورت که صفحات قانونی خدمات مشتری NFT  را جعل کرده و اطلاعات حساس را از صاحبان ناآگاه NFT فاش می کنند. این موضوع در DISCORD بسیار رایج می باشد. اگر اتفاقا عوض سرورهای رسمی، به یکی از این سرورهای خدمات مشتری جعلی متصل شوید. کلاهبرداران به راحتی می توانند از شما برخی اطلاعات خصوصی را بخواهند، تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتواند اقدام به رفع آن نمایند.

اگر در این مورد نگران هستید، باید در ابتدا چگونگی دسترسی خود را به  سرور های DISCORD در نظر بگیرید. برای جلوگیری از این مورد، به جای جست و جوی یک سرور خاص، یا جست و جوی آن در DISCORD سعی کنید تا به وسیله ی رسانه های اجتماعی به آن ها دسترسی داشته باشید. زمانی که نمی توانید از این طریق به سرور دسترسی پیدا کنید، بایستی این موارد را بررسی کنید که سرور دارای چندین دنبال کننده است. چون بعید است که یک سرور جعلی دارای هزاران دنبال کننده باشد.

 

چهارمین روش کلاهبرداری NFT، کلاهبرداری از سرمایه گذاران:

سرمایه گذاری در NFT

یکی از توسعه دهندگان ناشناس یک پروژه NFT به نام میمون های تکامل یافته، بعد از سرمایه گذاری سرمایه گذاران به اندازه ی 798 اتر که معادل با 2.7 میلیون دلار می باشد، به صورت نا معلوم گم و گور شد. عده ای از مردم گفتند که توسعه ی دهنده ی این NFT  بعد از دریافت این مبلغ هنگفت از کشتی پرید و دیگر کسی آن را پیدا نکرد. برخی از سرمایه گذاران که به آن ها اطلاع داده شد، آثار هنری Evolved Apes NFT را در یک مسابقه به وسیله ی رسانه های اجتماعی پروژه برنده شده اند هرگز جوایزی را که به آن ها وعده داده شده بود را متاسفانه نتوانستند دریافت کنند. در آخر هم تمامی این ها یک طرح بازاریابی بزرگ برای جمع آوری سرمایه برای افراد سودجو و کلاهبردار می باشد.

امروزه بیشتر مردم به جای سرمایه گذاری واقعی در پروژه های آینده، اقدام به انتخاب NFT می کنند. برای همین خاطر سرمایه گذاران باید قبل از سرمایه گذاری هر کدام از توکن ها در دنیای کریپتوکارنسی تمامی این جوانب و کلاهبرداری NFT را در نظر بگیرند. طرح های پونزی و فرش کشی ها در این صنعت بی سابقه هستند، و ارزش آن را دارند که سرمایه گذاران آموزش ها و اطلاعات خود را در مورد خطرات سرمایه گذاری  افزایش دهند. برای همین خاطر قبل از این که تصمیم بگیرید در هر چیزی مانند ارز دیجیتال خاص و یا NFT سرمایه گذاری کنید.  تحقیقات و اطلاعات خود را در مورد شرکت و یا توسعه ی دهنده و خالق  آن NFT به صورت کامل انجام دهید. و بعد از کسب اطمینان کافی اقدام به خرید آن کنید. این کار موجب می شود که انتخاب صحیح و هوشمندانه ای داشته باشید و همین کار می تواند در سرمایه گذاری شما مسمر به ثمر واقع شود.

 

پنجمین روش کلاهبرداری NFT، کلاهبرداری ها از طریق جوایز:

در مباحث بالاتر به موضوع کلاهبرداری NFT در رسانه های مجازی اشاره کردیم. حساب های شبکه های مجازی جعلی و تقلبی NFT و سرورهای Discord می توانند میزبان هدایا و جوایز جعلی شوند. و از این طریق کاربران را فریب دهند که برنده ی جوایز ارزنده و بزرگی شده اند. در این روش از کلاهبرداری NFT، افراد سودجو با استفاده از یک حساب جعلی و تقلبی NFT به کاربران در توییتر  و یا Discord پیغام می دهند و به آن ها می گویند که برنده ی NFT شده اند. این حساب های جعلی و کلاهبرداری NFT  بعد از پیامی که به کاربران ناآگاه ارسال می کنند، لینک یک وب سایت جعلی NFT را به آن ها می دهند. و از آن ها می خواهند تا کیف پول رمزنگاری خود را به آن وب سایت وصل کنند و عبارت اولیه ی خود را در این لینک وارد نمایند.

در واقع، اگر افراد کلاهبردار به این عبارت اولیه دسترسی پیدا کنند، دیگر کیف پول شما از دسترس به کل خارج می شود. این عبارت و یا رمز عبور، به افراد سودجو و کلاهبرداران NFT  این امکان را فراهم می کند که به کیف پول دیجیتالی شما دسترسی فوری پیدا کنند. و برای همین خاطر می توانند دارایی های موجود در کیف پول شما را تخلیه نمایند. بنابراین سعی کنید که همیشه در مورد کلاهبرداری NFT آگاه باشید و به هیچ عنوان بر روی لینک های ارسالی در رسانه های مجازی کلیک نکنید. مگر این که حسابی که برای شما پیام ارسال کرده است قانونی باشد. این مورد را هم می توانید بعد از بررسی های لازم در این راستا مطمئن شوید.

Rate this post

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.