بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد

قبل از آن که به بازار کار نقاشی دیجیتال و مشاغل آن بپردازیم بهتر است در ابتدا نقاشی دیجیتال یا digital painting را بهتر بشناسیم و در ادمه آن به کاربرد های وسیع آن و درآمد بالایی که هنرمندان این عرصه میتواند بدست بیاورد می پردازیم.

نقاشی دیجیتال یا به قول برخی هنرمندان طراحی دیجیتال یا دیجیتال آرت ، شاخه ای از گرافیک در حوزه دیجیتالی و فناوری کامپیوتری است.

در آموزش نقاشی دیجیتال به جای طراحی روی کاغذ و استفاده کردن از ابزارهای  مختلف طراحی  از نرم افزارهای کامپیوتری و ابزارهایی چون قلم نوری و تبلت برای نقاشی کشیدن استفاده می شود.

ابزار نقاشی دیجیتال

اساسی‌ترین ابزار مورد نیاز در نقاشی دیجیتال قلم نوری و تبلت طراحی است. همان‌طور که شما در نقاشی عادی احتیاج به لوازمی همچون کاغذ، بوم، مداد، قلم مو، پاک کن و صدها ابزار دیگر دارید برای ورود به بازار کار نقاشی دیجیتال هم به ابزار نیاز دارید اما در این هنر فقط به قلم نوری و یک سیستم و در نهایت به یک تبلت گرافیکی نیاز خواهید داشت. که بسیار به‌صرفه تر از هنر عمومی است. قلم نوری می‌تواند هم زمان قلم مو در تمام سایزها ، مداد در تمام شماره‌ها ، پاستل در تمام رنگ‌ها و نوع‌ها ، پاک کن در تمام اندازه‌ها و سختی‌ها ، تیغ کاتر به ظرافت یک جراح، مداد رنگی در 16 میلیون رنگ و…. باشد.

بازار کار نقاشی دیجیتال در تبلیغات

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد تبلیغات

تنها بخش کوچکی از بازار کار نقاش دیجیتال مربوط به تبلیغات‌ می‌باشد در حالی که همین بخش تبلیغات‌ محدوده‌ خاصی‌ ندارد و وسعت بسیار زیادی دارد که هرگز در این حوزه بیکار نخواهید بود. از تبلیغ‌ یک‌ خودکار گرفته‌ تا تبلیغ‌ یک‌ کالای لوکس ، تبلیغات ساده محیطی تا ساخت تندیس ها ، معماری ها و فضا سازی های شهری همه و همه در این حیطه‌ می‌گنجد.

دیجیتال آرت در صفحه‌آرایی‌ مجلات‌

جایگاه و الزامات شغلی طراح نشریه چاپی

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد مجلات

شرح وظایف:

 • طراحان نشریات چاپی محصولات چاپی مانند  مجله ، روزنامه، کتاب و داستان‌ها را طراحی می‌کنند.
 • طراحانی که در نشریات چاپی کار می‌کنند باید صفحات را به نحو مناسبی طراحی کنند و اطمینان کسب کنند که محتویات آن خوانایی و چینش منطقی و عقلانی داشته باشند.
 • متناسب با نوع نشریه‌ای که در آنجا کار می‌کنید، این جایگاه شغلی کارهای متنوعی را انجام خواهد داد.
 • طراحان ، می‌توانند آگهی‌های مجللات را طراحی کرده، مقالات طنز و … روزنامه را طراحی کنند، جلد کتاب‌ها را طراحی کرده و کارهای دیگری را نیز انجام دهند.
 • ضرورت آگاهی نسبت به چاپ: چاپ نشریه نسبت به دیگر سفارش‌ها چاپی تفاوت زیادی ندارد، پس فراگیری اصول چاپ در این رشته مفید خواهد بود. متناسب با نوع نشریه‌ای که در آنجا کار می‌کنید، شاید لازم باشد که در زمینه چاپ به‌صورت تخصصی آموزش ببینید. برای مثال، اگر کتاب طراحی می‌کنید، لازم است که به نحوه چاپ کتاب و کارهای صحافی آگاه باشید.

شغل باپرستیژی که امکان دیده شدن آثارتان توسط طیف وسیعی از مخاطبان را فراهم می‌کند.
امکان کار بی‌واسطه با ناشر یا کار به صورت مستقل با چند ناشر.

تصویر سازی بازی

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد گرافیک بازی

از مشاغل جذاب دنیای دیجیتال پینت ، طراحی کاراکتر بازی یا گرافیست یوآی بازی است. این شغل از اهمیت زیادی برخورداراست زیرا گرافیست با هزاران و یا حتی میلیون‌ها سلیقه سرو کار دارد.

تجربه و خلاقیت بالای وی باعث می‌شود بتواند محیط گرافیکی عالی با رابط کاربری زیبا برای مخاطبانش بسازد.

وش‌های درآمدزایی از بازی شیوه‌های گوناگونی دارد، برخی از طریق پرداخت درون برنامه‌ای و برخی از طریق تبلیغات و برخی هم صرفاً هزینه طراحی را مستقیم دریافت می‌کنند و دیگر سهمی از فروش پروژه نمی‌گیرند.

تمام آنچه در دنیای بازی‌های 2 بعدی موبایلی و کامپیوتری می‌بینید نقاشی دیجیتال هست. از انگری بیردز پر طرف دار تا آمیرزا ایرانی، بازی‌های رایانه‌ای، بازی‌های آنلاین، بازی‌های موبایل و تبلت جزو مشتریان نقاشان دیجیتال هستند.

بازی‌ها هیچ محدودیتی ندارند و هر روز شاهد بازی‌های جدیدی هستیم. بازی‌ها دوره ایی هستند و هر بازی هر چقدر هم که عالی باشد دوره خودش را دارد و تب این بازی در یک دوره چند ماهه فروکش می‌کند و دوباره بازی دیگری جایگزین آن می‌شود. زیرا مخاطبان به دنبال بازی‌های جدید هستن و زود خسته می‌شوند، همین عامل نیاز به تولید بازی جدید را بیشتر نموده و به طبع نیاز به طراح دیجیتال هم افزایش پیدا می‌کند.

طراحی بازی‌ها شامل مراحل مختلفی از طراحی ظاهر، حرکت شخصیت‌ها، همه اینها بازار کار و مشتریان شما هستند. شما حق انتخاب زیادی خواهید داشت

این صنعت با سرعتی بسیار رو به رشد قرار دارد.

شغل طراحی کاراکتر تبلیغاتی بازار پر سود طراحان دیجیتال

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد کاراکتر

طراحی کاراکتر تبلیغاتی، شخصیتی است مجازی که توسط 1 طراح یا گرافیست برای تأثیر گذاری و ارتباط هرچه بیشتر 1 برند با مخاطبین طراحی و خلق می‌شود.

به بیان دیگر کاراکتر تبلیغاتی وسیله‌ای است که به کمک آن برندها، شرکت‌ها و کمپانی‌ها می‌توانند ارتباطی تأثیر گذار و ماندگار را با مخاطبین خود برقرار کنند.

 • هدف از خلق 1 کاراکتر برای یک برند ارتقاء هویت آن برند و یا ایجاد شرایطی برای برقراری ارتباط بیشتر با مخاطب می‌باشد، شاید یک کمپانی مطرح و بزرگ را بسیاری از افراد از روی لوگو آن برند و یا نام آن برند بشناسند ولی زمانی که کاراکتری برای این برند خلق می‌شود و محصولات یا خدمات آن برند با استفاده از این کاراکتر به مخاطب عرضه می‌شوند، این امر باعث تأثیر گذاری بیشتر در ذهن مخاطب می‌گردد.

در حال حاضر طراحی کاراکتر درایران در حال رشد هست و مبالغ زیادی را از این راه میتوتن بدست آورد و کسب درآمد خوبی داشت.اگ هم اکنون طراحی کاراکتر را یاد بگیرید قطعا جزو اولین ها خواهید بود و در بازار کار طراحی کاراکتر درآمد خوبی خواهید داشت.

بازار کار طراحی دکوراسیون ( مبلمان، صندلی و …)

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد طراحی صندلی

تمام انسان‌های روی زمین به دنبال منحصر به فرد بودن هستند از این رو به دنبال طراحی‌های خاص برای خود می‌باشند. یکی از این مطالبه‌ها طراحی دکوراسیون است که شمار بسیاری از لوازم می‌شود و از آنجایی که یک سازنده به دلیل زمان و هزینه بالا نمی‌تواند هر ایده ای که به ذهنش خطور می‌کند را بسازد، از یک طراح دیجیتال استفاده می‌کند. یکی از شاخه‌های طراحی دکوراسیون طراحی مبلمان است. طراحی‌های خلاقانه مبلمان و محصولات مرتبط در زمره‌ی توانایی‌های طراحان دیجیتال قرار می‌گیرند.

این طراحان می‌توانند به صورت آزاد فعالیت کرده و یا در گروه‌های تولیدی و شرکت‌ها مشغول به کار شوند.

طراحی مبلمان مستلزم مهارت‌هایی همچون خلاقیت، آگاهی از کسب و کار، بازاریابی، اقتصاد، تولید و فروش می‌باشد.

بروز بودن و همینطور داشتن یک آرشیو ذهنی از محصولات مرتبط می‌تواند در طراحی مبلمان کمک بسیاری به طراح بنماید و طراح مبلمان وظیفه دارد تا از سبک‌های مختلف مبلمان (کلاسیک و مدرن) آگاهی یافته، توانایی ساخت طراحی‌های نمونه با استفاده از نرم افزار، همکاری با سازنده را داشته باشد.

بازار کار طراحی مد در سینما، تئاتر و … برای نقاشی دیجیتال

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد طراحی مد

 الان زمان استفاده از تکنولوژی و استفاده از نرم افزارهاست بازار کار طراحی مد هم با تکنولوژی پیشرفته و با  استفاده از نقاشی دیجیتال به راحتی بسته با فیلمنامه و زمانی که شخصیت ها در آن حضور دارند، طراح لباس باید تحقیقاتی بر روی سبک لباس های آن دوره انجام دهد.

 • اگر این وقایع در زمان آینده رخ می دهند، پس طراح باید از تخیل خود در ایجاد یک سبک خاص استفاده نماید.
 • در این شغل باید با کارگردان، کارگردان هنری، بازیگر( برای خلق الگوهای مناسب) همکاری داشتند.
 • در صورت لزوم طراحی لوازمی همچون کمربند، کفش، کلاه، دستبند، گردنبند، کیف و جواهرات نیز به عهده ی طراح لباس می باشد.
 • در صحنه های تئاتر، طراح لباس باید به دقت از روند برنامه آگاهی داشته باشد و لباس صحنه های بعد را از قبل آماده سازد تا همه چیز به سرعت انجام شود.

چه کاری می توانید انجام دهید؟
شما نمی توانید انتظار داشته باشید که یک شرکت میلیون دلاری (یا هر شرکتی) طرح های مد را از کسی با تجربه کم یا بدون تجربه بخرد ، درست است؟

مشاغل جدی با متخصصان جدی کار می کند و باید اثبات کنید که می دانید چه کار می کنید غیر از سخنان شما، ترسیم طرح های زیبا از مد کافی نیست.

اگر می خواهید برای طراحی های خود مبلغی پرداخت شود ، باید کارهای بیشتری انجام دهید و بدانید!

طراحی لباس همانطور که از اسمش پیداست، برای شخصیت های اجراهای تئاتر، برنامه های تلویزیونی، اجراهای زنده، مشاغل طراحی لباس انجام می دهد.

مواردی که در شغل طراحی لباس باید مدنظر داشت؟
اگر نمی توانید دانشگاه بروید ، یک دوره طراحی آنلاین مد را بگذرانید. شما باید اطمینان حاصل کنید که مهارت های شما با استانداردهای صنعت مطابقت دارد.

بازار کار طراحی دیجیتال به عنوان طراح محصول تئاتر، تلویزیون، فیلم

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد انیمیشن

طراح محصول برای تئاتر تلویزیون و فیلم، نسبت به کل مجموعه، مسئول است از گرافیک گرفته تا لوکیشن و زاویه دوربین و …باید به تمام جلوه‌های بصری کار توجه کند و لیستی از ایده‌های طراحی آماده کند.

توانایی تصویرگر می‌تواند در این کار به برنامه ریزی و طراحی بسیار کمک کند.

فیلم‌ها تنها رسانه برای انیمیشن سازها نیستند.

فیلم‌های آموزشی،بازی‌های کامپیوتری، فیلم‌های تجاری برای دولت‌ها و صنایع هم می‌توانند انیمیشن سازها را استخدام کنند.

یک انیمیشن ساز می‌تواند با یک کارگردان فیلم و فیلم‌بردار همکاری کند و هر صحنه از فیلم را به تصویر بکشد.

مشتریان دیگر برای داستان گویی تصویری، می‌تواند آژانس‌ها، فیلم سازی‌های آموزشی، تلویزیون و … باشد.

هنرمندان مفهومی، کاراکترها، محیط، وسایل نقلیه را برای استفاده در فیلم‌ها و بازی‌های ویدئویی خلق می‌کنند.

هر دنیای تخیلی نیاز به هنر مفهومی دارد تا بتوان جنبه‌های مختلف آن را طراحی کرد.

دوره پرش و پرواز

بازار کار طراحی جواهرات

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد طراحی جواهرات

طراح جواهر به طراحی و الگوهای خاص و بسیار زیبای جواهرات با استفاده از طلا، نقره، پلاتین و سنگ های قیمتی می پردازد.

این طراحان از مهارت های خود در طراحی و تولید قطعاتی با احساس و یا اهمیت سمبولیک می پردازند که قابل پوشیدن بوده و یا به عنوان قطعه ای دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند.

طراح جواهر می تواند به صورت آزاد و یا در شرکت ها که به تولید انبوه جواهرات می پردازند، مشغول به کار شود.

 • مهارت طراحی دیجیتال
 • خلاقیت و اجرای ایده های نو
 • مهارت استفاده از ابزار
 • مهارت استفاده از فلزات و سنگ ها
 • توانایی استفاده از نرم افزارهای رایانه ای برای طراحی
 • مهارت روابط عمومی بالا
 • مهارت مدیریت زمان از جمله توانایی های یک طراح جواهر هستند.

طراحی تیشرت و دیجیتال پینتینگ

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد گرافیک بازی

امروزه بازار کار طراحی تیشرت بسیار داغ است کارخانه ها آرتیست هایی را برای طراحی های جدید خود استخدام میکنند تا کار تصویرگری را برای آنها انجام دهند.
همچنین هنرمندانی هستند که در زمینه ایجاد الگوها و طرح های جدید برای پارچه ها و بافت ها مختلف فعالیت میکنند.
طراح پارچه میتواند با مواد خام اولیه کار کند و پارچه طراحی کند.
این طراحان بیشتر به صورت دیجیتالی کار میکنند و الگوهای خود را به تصویر بکشند.
طراح فشن ، طراحی پارچه ها را میگیرد و استایل های خود را بر اساس آن طراحی میکند.

مسیر شغلی تصویرگری اتومبیل

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد طراحی ماشین

طراحی اتومبیل یکی دیگر از شاخه‌های نقاشی دیجیتال است که امروزه مخاطبان خاصی را به خود اختصاص داده البته در کشور ما به دلیل برخی مسائل کار برد مستقیم در صنایع ندارد. اما به عنوان کانسپت می‌تواند جذاب و مورد استفاده برخی مجلات یه فیلم سازها باشد و یا می‌تواند در مسابقات شرکت کرده و همین‌طور انرا می‌توان به کمپانی‌های بزرگ ارسال کرد. طراحی خودرو صرفاً به بدنه ختم نمی‌شود بلکه شامل طراحی رینگ، تیونینگ، رنگ، استیکر، دکور داخلی، طراحی روشنایی و…است. و هر کدام از این حوزه‌ها مشتریان خاص خود را دارد.

طراحی استیکر از نمونه کارهای نقاشان دیجیتال است که امروزه طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده و درامد بالایی دارد.

بازار کار طراحی پرتره دیجیتال

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد طراحی پرتره

لازم است دوباره یادآوری کنیم که مشاغل خانگی (بر گرفته از ایده‌های کار خانگی) بر اساس توانایی افراد، برای انجامشان به وجود آمده‌اند به‌طور مثال هر فردی با هر استعدادی توانایی طراحی چهره را ندارد چرا که نقاشی نیازمند حوصله، هنر، (ذوق وعلاقه) و تمرین بسیار است.

طراحر پرتره همیشه مشتریان زیادی داشته وخواهد داشت از جمله مجلات ، روزنامه ها و حتی مردم عادی خواهان طراحی پرتره هستند.

از سوی دیگر طراحی کتاب الکترونیک، طراحی لوازم‌التحریر، طراحی بسته بندی، طراحی استیکر (برچسب)، رمان نویسی گرافیکی، روزنامه، آرم و لوگو گالری آنلاین نیز در حیطه کار یک متخصص طراحی دیجیتال است. در کل می‌توان این گونه بیان کرد که در ایران دو شاخه عمده کاری برای یک طراح گرافیست وجود دارد (البته این در صورتی است که صرفاً تخصص محدود و گرایش خاص داشته باشد) یکی چاپ و انتشارات؛ یعنی طرح‌های او در نهایت با چاپ و تولید انبوه سروکار خواهند داشت مثل تصویرسازی کتاب، طراحی بنر ‌، صفحه‌آرایی مجلات و روزنامه‌ها سر برگ، ست اداری و تهیه پوستر و بروشور و ….. است؛ و دیگری گرافیک تلویزیونی است. یعنی گرافیست می‌تواند تعیین کند که برای مثال مجری این برنامه از چه رنگ لباسی استفاده کند و کارهایی از این قبیل که مربوط به هنر می‌شود.

مزایای یادگیری نقاشی دیجیتال

میزان بالای تقاضا به دلیل رشد روز افزون این هنر و فراگیر شدن فضای مجازی و سایبری، هنر دیجیتال در سطح بسیار وسیعی از مشاغل کاربرد دارد و شرکت‌ها و افراد بسیار به دنبال هنرمندان این حوزه هستند.
شما با یادگیری و استفاده از هنر دیجیتال می‌توانید 100 درصد توانایی خود در هنر استفاده کنید. بدون محدودیت در اندازه و ابزار با سرعتی بسیار بالاتر!

هزینه کم و ارزش آفرینی بالا

شما با یک بار هزینه می‌توانید سال‌ها بدون هزینه سفارش‌های بی‌شماری را اجرا کنید و درامد به سایر بالاتری از هنرمندان دیگر رشته‌ها داشته باشید.

فریلنسری یا شرایط دورکاری

فریلنسری یکی شیوه‌های کاری در هنر دیجیتال است و دورکاری یکی از ویژگی‌های این هنر می‌باشد شما در خانه یا دفتر کارتان به دور از هر گونه استرس می‌توانید از حد اکثر مهارت خود با تمرکز بالا استفاده کنید و کاری که به شما سپرده شده را انجام دهید حتی بدون یک بار ملاقات با مشتری مربوطه!

در این شیوه حتی ممکن است مشتریانتان از آن سر دنیا باشند، شما می‌توانید به کمک سایت‌های مختلف که مشتری را به فریلنسر ها مرتبط می‌کنند سفارش کار بگیرید و در تایم‌های مشخص شده پروژه ها را تحویل دهید. در گذشته مشکلت زیادی در کار فریلسر ها وجود داشت اما امروزه این مشکلات کمتر شده و هر روز رضایت کننده تر می‌شود.

از مزایای جذاب این کار می‌توان به پروژهای خارج مرز اشاره کرد که مبالغ دریافتیان به دلار است.

میزان رضایت شغلی بالایی در بین کسانی که در این رشته کار می‌کنند وجود دارد. زیرا شما آزاد هستید و بدون محدودیت‌های اداری می‌توانید کار کنید به‌طور خلاصه رئیس و کارمند خود هستید و حقوق ماهیانتان را خودتان تعیین می‌کنید
تنوع در این شغل بالاست و نگرانی‌ای بابت کمبود کار نداشته باشید.
یکی دیگر از مزایای متخصص بودن این است که شرکت‌های بزرگ به دنبال شما هستند.

نقاشی دیجیتال در حال حاضر پتانسیل بسیار بالایی دارد و همیشه جایی برای هنرمندان خلاق وجود دارد پس هیچ وقت دیر نیست کافی است از همین امروز شروع کنید.

4.5/5 - (38 امتیاز)
12 نظرات
 1. ابرها می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  مرسی برای اطلاعات و آموزش های خوبتون.
  آیا براش هایی که در ویدئو های آموزشی گذاشتید برای دانلود در دسترس هستند؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام ممنون از محبتتون
   بله در دوره ها وجود داره وهمچنین در دروه رایگان طراحی کاراکتر عمو نوروز هم این براش ها برای دانلود گذاشتیم
   موفق باشید

 2. MohseN می گوید

  سلام ببخشید رشته ای برای طراحی دیجیتال وجود داره؟ اسم اون رشته چیه

  1. آرت‌تول می گوید

   با سلام و احترام
   انیمیشن سازی و رشته طراحی میتونه براتون مناسب باشه . البته حتما با یک مشاور درسی صحبت کنید
   موفق باشید

 3. sara می گوید

  سلام ممنون بابت مقاله خوبتون البته بنظرم می تونست بهتر از این باشه ? و یک مقدار بعضی از مواردی که ذکر شد ربطی به دیجیتال پینت نداشت و مربوط به گرافیک و در بعضی موارد مربوط به کار طراحی صنعتی است

 4. مستانه می گوید

  سلام رشته من گرافیک رایانه ایه میتونم از طیق این رشته وارد این رشته بشم؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام مستانه جان برای این سوالتون نیاز هست به دانشگاه یا آموزش و پرورش مراجعه کنید.
   موفق باشید

 5. حمید می گوید

  با سلام خدمت دوستان ….آیا برای شروع نقاشی دیجیتال باید دوره نقاشی روی کاغذ و … رو گذرانده باشیم منظورم اینه که باید از نقاشی سررشته داشته باشیم یا بدون زمینه در نقاشی میشه استارت کارو زد ممنونم از همه دوستان

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام حمید جان
   نیاز به دانش اولیه برای طراحی دیجیتال ندارید و دوره آموزش پایه نقاشی دیجیتال از صفر تمام موارد گفته شده و به راحتی میتونید استارت آموزش نقاشی دیجیتال بزنید.

 6. Zahra می گوید

  بسیار عالی بود چند سال هست وارد این رشته شدم ،،البته سابق بر این مدرس نقاشی بودم واز طراحی و رنگ و سایر تکتیک های دستی مطلع بودم و بعد ازدریافت مدرک کارشناسی تصویر گری و تمرین و تکرار و مطالعه زیاد کارهای خوبی پیشنهاد شد و در داخل و خارج از کشور استقبال زیادی دو دیدم در این رشته ،،،هم طراحی پرتره دیجیتال هم تصویرسازی برای مطبوعات ،،، پیشنهاد میکنم اگر علاقه و استعداد دارید همین امروز شروع کنید??

 7. m می گوید

  با سلام
  به نظر شما با مراجعه انبوه آدم ها به این رشته اونم به خاطر شرایط کرونا باعث نمیشه در ۲ سال آینده شاهد اشباع این رشته و بازار کار خراب باشیم ؟

  1. آرت‌تول می گوید

   با سلام و احترام
   نقاشی دیجیتال نوظهور در ایران هست و کسی که طراح برتری باشه قطعا هیچوقت اشباع بودن براش اسیب به حساب نمیاد . اگر متوسط باشید در هر رشته ای اشباع بودن را حس میکنید . اما اگر با تمرین درست و آموزش های اوصولی کار کنید از دیگران رقبا پیشی میگیرید و دست نیافتنی.
   موفق باشید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.