آموزش طراحی چهره با قلم نوری [ویدیو مرحله به مرحله]

آموزش طراحی چهره با قلم نوری همان طور که از اسمش پیداست مهمترین ابزار برای آموزش نقاشی دیجیتال ، قلم نوری است. در این مقاله ما قصد داریم روش طراحی چهره را به شما دوستداران و هنرجویان عزیز آموزش دهیم. در مقاله قبلی ” آموزش نقاشی چهره دیجیتال در فتوشاپ ” در مورد تناسبات چهره تمام رخ صحبت کردیم در این مقاله ویدیویی شما میتوانید هم از طریق تصاویر و هم به کمک ویدیویی که در انتهای این مقاله وجود دارد این آموزش را دنبال کنید. حتی اگر شما به ابزارهای نقاشی دیجیتال دسترسی نداشته باشید هم میتوانید به کمک مداد و کاغذ از این آموزش استفاده کنید. این آموزش تناسبات و فرم چهره را در حالت سه رخ برای شما تشریح می کند.

اگر در حال تمرین با این آموزش هستید، امیدواریم که پیشرفت خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه در میان بگذارید، نظرات شما پاداش کاری است که ما انجام می دهیم.

ویدیو مرحله به مرحله این آموزش در انتهای صفحه مشاهده نمایید.

آموزش طراحی چهره با قلم نوری

از کمیاب ترین آموزش های موجود در دنیای دیجیتال است. به کمک این آموزش شما فرم چهره را بخوبی درک می کنید.

در این مقاله ویدیویی می‌خواهیم آموزش طراحی چهره با قلم نوری در حالت سه رخ را با نرم افزار فتوشاپ به کمک قلم نوری انجام دهیم، اما به این نکته توجه داشته باشید که تفاوتی در کلیت موضوع ، تناسبات و روش ندارد، تنها مزیت و برتری آموزش طراحی چهره با قلم نوری این است که به شما امکانات بیشتری می‌دهد از جمله:  اصلاح کردن طرح اولیه، براش های متفاوت ، آنالیز راحت تر تصاویر رفرنس و ….

شروع آموزش طراحی چهره با قلم نوری با اشکال هندسی

برای شروع طراحی چهره سه رخ نیاز است که در مورد طراحی اشکال هندسی اطلاعات مناسبی داشته باشیم، حجم شناسی از اصول پایه یادگیری نقاشی است. به‌طور مثال برای طراحی یک سر آن را در ذهنتان آنالیز کرده و به اشکال ساده تبدیل می‌کنیم.

 

اشکال هندسی طراحی چهره با قلم نوری

 

آموزش طراحی چهره با قلم نوری

جهت دهی صورت و تناسبات طلایی

در دوره جامع طراحی کاراکتر در مورد آموزش نقاشی چهره با قلم نوری  و همچنین جهت دهی صورت صحبت کردیم نماد “بعلاوه” به ما کمک می‌کند تا جهت ها را مشخص کنیم. اگر بر روی صورت یک بعلاوه ترسیم کنیم بدین معناست که نگاه صورت ما به آن سمت است.

بعد از کشیدن بعلاوه و مشخص کردن خط آغاز فک ، شروع به کشیدن فک می‌کنیم.

در دوره طراحی کاراکتر نسبت های صورت را برای شما کاملاً تشریح کردیم و همین‌طور در مقالات زیادی در مورد تناسبات چهره صحبت کردیم اما برای یادآوری: یک سر را به سه قسمت تقسیم کنید، نوک دایره بالا تا مرکز بعلاوه و قسمت بعدی از مرکز بعلاوه تا انتهای دایره و قسمت آخر به اندازه یکی از قسمت‌های بالا از زیر دایره شروع می‌شود. فقط در نظر بگیرد ما یک سر در حالت سه رخ داریم. بنابراین ما یک شکل V داریم که متمایل به چپ شده است.

آموزش تناسبات طراحی چهره با قلم نوری

 

دوره پرش و پرواز

استفاده از خطوط راهنما در طراحی چهره با قلم نوری

شروع به کشیدن خطوط راهنما بر روی صورت کنید. با یک خط عمودی دو سمت سر را از هم جدا کنید حال طبق آموزش های دوره جامع طراحی کاراکتر سر را به چهار قسمت تبدیل کنید و مکان دهان را در سومین قسمت قرار دهید.

خط گردن کمی دورتر از مرکز بعلاوه است دو خط منحنی مطابق شکل ترسیم کنید.

آموزش طراحی چهره و فک

طراحی بینی

خط افقی بعلاوه را امتداد دهید از مرکز، یک هشت ترسیم کنید که نمایان گر بینیست ، سپس بینی را در در محل تلاقی دایره  با خط عمود قرار می دهیم.

آموزش نقاشی چهره با قلم دیجیتال

آموزش نقاشی چهره با قلم نوری

زمان آن رسیده تا مکان چشم ها و دهان و گوش را مشخص کینم ، این یک چهره دختر بصورت فانتزیست میتوان بعضی از اجزا را تغییر سایز داد. اندازه حفره دو چشم را برابر بکشید در نهایت این خطوط راهنما را پاک خواهیم کرد. نگران بیرون زدگی ها نباشید، گوش به صورت زاویه دار در قسمت یک چهارم پایین سمت راست بیضی قرار می گیرد.

طراحی چشم با قلم نوری در چهره

روش دیگر تقسیمات چهره سه رخ

همان‌طور که در تصویر می‌بینید تقسیمات صورت را یکبار دیگر به شما با روشی دیگر نشان داده‌ایم.

درآموزش نقاشی چهره با قلم نوری همان‌طور که در تصویر می‌بینید تقسیمات صورت را یکبار دیگر به شما با روشی دیگر نشان داده‌ایم.

این بار از رستنگاه مو (شروع تارهای مو) تا انتهای فک را به سه قسمت تقسیم کردیم از رستنگاه تا ابروها و از آنجا به انتهای بینی و در نهایت به انتهای فک.

آموزش طراحی چهره با صفحه دیجیتال

مزیت طراحی چهره با قلم نوری

خب رسیدیم به قسمتی از آموزش نقاشی چهره با قلم نوری که در موردش صحبت کرده بودیم! از اینجا به بعد مزیت نقاشی دیجیتال نسبت به نقاشی مداد معلوم می‌شود. می‌توانیم یک کپی از نقاشی گرفته و سپس آن را کم رنگ ‌کنیم یا opacity کار را پایین می‌آوریم. یک لایه جدید باز کرده و یک لایه جدید باز کرده و این بار به کمک خط‌های راهنما جزئیات اجزای اصلی را اضافه می‌کنیم.

آموزش طراحی چهره با قلم نوری در فتوشاپ

 

خطوط راهنمایی که برای چشم کشیده ایم در واقع حفره چشم را نشان میدهد. چشم در پوست پلک محاط شده است و حالتی ذوزنقه دارد ، ذوزنقه ایی که خطوطی منحنی دارد!

آموزش طراحی چهره سه رخ با قلم نوری

آموزش طراحی چهره با قلم نوری

تا به اینجای آموزش طراحی چهره با قلم نوری تمام جزئیات را اضافه کرده‌ایم حال باید به قسمت موها برویم.

نقاشی چهره با قلم نوری در فوشاپ

 

طراحی مو

موج مو ها از قسمت اول پیشانی شروع میکنیم به یاد داشته باشید خط شروع مو در پیشانی را نباید پر کرد بلکه باید با تار تار در کنار هم کشید و یا بشکل دسته ایی از تار ها ، سپس بصورت یک خط موج دار به پایین بکشید.

طراحی مو دخترانه با قلم نوری

خط فرق موی سر می تواند به شما در جهت دهی بافت و دسته های مو کمک کند و شما را راهنمایی میکند که ازکجا مو هارا آغاز کنید.

آموزش طراحی چهره با تبلت طراحی

ایجاد سایه روشن

در این مرحله مشخص میکنید کجا تاریک است و کجا رفلکس نور دارد، اگر حجم شناسی کار کرده باشید میدانید که هر جا حجم مرتفع تری داریم نور بیشتری به آن وارد میشود. بنابراین محدوده ها را مشخص کنید.

نقاشی با قلم نوری و حجم شناسیبرای آنکه کارمان دقیقتر و باکیفیت بیشتری باشد ، با یک پاک کن محو ، طرح را کم رنگ پاک میکنیم.

طراحی چهره با قم دیجیتال نوری

حال جزئیات را با کیفیت بیشتر طراحی می کنیم و خطوط اضافی را از بین می بریم.

مزییت طراحی چهره با قلم نوری در فتوشاپ

 

شروع به سیاه کردن مو کنید. رفلکس هارا روشن بزارید ، حالت مثلثی و تیز رفلکس ها باعث می شود بافت و حجم مو را پریشان نشان دهد.

طراحی چهره دیجیتال با تبلت طراحی

 

در نهایت کار را با رنگ کردن مو به اتمام رسانیدم

آموزش طراحی چهره سه رخ با تبلت طراحی

 

ویدیو آموزش طراحی چهره با قلم نوری

برای درک بهتر آمورش طراحی چهره سه رخ دیجیتال در ادامه ویدیو مرحله به مرحله آموزش طراحی چهره با قلم نوری را دنبال کنید[/vc_column_text]

اگر در حال تمرین با این دوره آموزشی هستید، امیدواریم که پیشرفت خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه در میان بگذارید، نظرات شما پاداش کاری است که ما انجام می دهیم.

4.1/5 - (16 امتیاز)
4 نظرات
 1. jalil hajari می گوید

  ببخشید ضمن عرض تبریک سال نو. کاش بیشتر در مورد تکنیک های استفاده از قلم نوری توضیح میدادین. مثلا کار برد براش و برای تسلط به طراحی با قلم نوری چکار کنیم؟توضیخات شما بیشتر آموزش طراحی بودکه بوسیله مداد هم میشه کار کرد. هدف اصلی نقاشی دیجیتال است.

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام جلیل جانبله درست میگید
   در دروه آموزش پایه نقاشی دیجیتال آموزش کامل استفاده از براش و کار با قلم توضیح دادیم
   https://arttool.ir/basic-digital-painting-training/

 2. محمد xyz می گوید

  فایلشو نمیشه دانلود کرد

  1. آرت‌تول می گوید

   لطفا پشتیبانی پیام بدید راهنمایینون میکنن

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.