چگونه سه بعدی نقاشی کنیم ؟ درس سوم

با درس سوم از سری آموزش طراحی در خدمت شما هستیم در این آموزش ما می‌خواهیم به آموزش اینکه چگونه سه بعدی نقاشی کنیم بپردازیم.

تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی

در پایان این درس، می‌خواهیم تکالیف خانه 2 درس قبلی دوباره مرور کنیم و تکنیک‌های آن را در درس 3 ( تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی )استفاده کنیم. اگر آنچه را که در درس 1 و 2 آموختیم تمرین نکرده‌اید و به کار نگرفته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع این درس آنها را مشاهده نمایید.

مطالعه دروس قبلی

اگر در حال تمرین با این دوره آموزشی هستید ، امیدواریم که پیشرفت خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه در میان بگذارید، نظرات شما پاداش کاری است که ما انجام می دهیم.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D

چگونه در طراحی می توانیم چیزی را که سه بعدی به نظر می رسد رسم کنیم ، در حالی که در حقیقت صفحه کاغذ صاف دو بعدی است؟

اگر در حال تمرین با این دوره آموزشی هستید ، امیدواریم که پیشرفت خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه در میان بگذارید، نظرات شما پاداش کاری است که ما انجام می دهیم.

تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی

چه چیزی باعث می شود نقاشی ها به صورت سه بعدی و یا چند وجهی به نظر برسند به نظر برسند؟

عوامل زیادی در این امر نقش دارند. من فقط در این درس چند مورد را می گویم و در درس های بعدی بیشتر توضیح خواهم داد.

Planes

برای آنکه شما تصویر ذهنی بهتری نسبت به کاری که قرار است انجام بدهیم داشته باشید ، ما تصاویر تخت را به سه بعدی تبدیل کردیم.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D

در تصویر بالا از تکنیک اکسترود استفاده می کنیم ، برای کسانی که با نرم افزار های تریدی کار نموده اند این کلمه آشناست . درواقع اکسترود کپیِ تصویر تخت شما را در یک زاویه دلخواه جابجا میکند و شما با وصل کردن نقاط همسان دو تصویر اضلاع جدید ایجاد میکنید و ای کار باعث میشود شکل شما در یک پرسپکتیو قرار گیرد . و بعد با سایه زدن نشان میدهید این یک حجم است که جلوی یک منبع نور را گرفته است .رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D

تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی : رسم اشیاء سه بعدی وقتی که دارای لبه های تیز و واضح هستند ، آسان است ، اما اشکال عجیب مانند حلقه ها ، حباب ها یا حتی افراد چگونه است؟ سطح ها را روی یک جسم گرد چگونه طراحی میکنیم؟ اینجاست که خطوط منحنی وارد می شوند.

دوره پایه آموزش طراحی چهره با مداد

تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی

خطوط منحنی

در ردیف اول ، شما اشیا کاملاً مسطح می بینید. می توان گفت هر یک از آنها یک وجه دارند.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D

در ردیف دوم ، اشیاء دارای خطوط پیچیده تری می باشند که باعث می شوند حجم و سمت بسیاری از آنها را تجسم کنید. به این خطوط خطوط منحنی گفته می شود زیرا از شکل شی پیروی می کنند. خطوط منحنی می توانند از هر جهت در امتداد سطح یک شی حرکت کنند تا به شما در ایجاد تصوری از شی کمک کنند و شکل معنادار تری به جسم می بخشند . میتوان اینگونه مثال زد.

شما یک دایره با مقوا ببرید و به امتداد قطر آن یک چوب وصل کنید که از دایره بیرون بزند مثل یک آبنبات چوبی دایره ایی ، سپس شروع به چرخاندن چوب آبنبات با انگشتان دست بکنید . دایره مسطح شروع به چرخیدن میکند اگر سرعت را بیشتر کنید شما یک حجم کره می بینید در واع اشکال منحنی با چرخید حول مرکز خود تشکیل می شوند.

چه موقع از خطوط منحنی استفاده کنیم؟

در اینجا چند مثال از زمان استفاده شما از خطوط منحنی برای تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی ذکر شده است.

طراحی چهره

اگر شخصیتی را که چهره اش کج شده باشد ترسیم می کنید ، خطوط منحنی به عنوان راهنما عمل می کنند تا به شما کمک کنند دریابید که در کجا می توانید ویژگی هایی را روی صورت قرار دهید ، مانند مکان برای ترسیم چشم ، بینی و دهان. توجه کنید که چشمان روی گربه در ردیف دوم به طور طبیعی تر صورت را می پوشاند. بینی و دهان نیز در مقایسه با گربه اول به طور صحیح در وسط صورت قرار دارند.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D گربه

در اینجا مثال بارزتری از تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی وجود دارد – موجودی با 6 چشم :

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D موجودی شش چشم

تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی

از تخیل خود استفاده کنید تا به این فکر کنید که می توانید از این تکنیک استفاده کنید.

تعریف سطوح

خطوط منحنی برای برجسته کردن طرح ها قابل استفاده است. مشاهده کنید که چگونه خطوط به کار رفته در مثال های زیر تفاوت زیادی در نحوه درک موضوع ایجاد می کنند: لب های کامل در مقابل لب های صاف. هرچه خطوط من خمیده تر باشد ، لبهای چاق تر به نظر می رسند.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D لب

در اینجا نمونه ای از گل است. وقتی به گل سمت راست نگاه می کنید ، نوارهای هر گلبرگ خمیده است. منحنی ها شکل هر گلبرگ را نشان می دهند. با خطوط منحنی شما به کار خود جهت صحیح می دهید .

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D گل

چه زمانی باید به صورت سه بعدی طراحی کنید؟

پاسخ کوتاه این است: هر زمان ممکن باشد میتوان تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی را آغاز نمود.

پاسخ کوتاه ما این است: هر زمان که ممکن لازم باشد تغریبا در اکثر طراحی ها.
اگر شما یک حجم شفاف یا مات طراحی می کنید و می خواهید به همان روش آن طرح را تکمیل کنید . خوب این برای یک مبتدی همیشه ایده خوبی است که همه طرف شی را بکشید. این عمل در بهبود دقت به شما کمک می کند.
با استفاده از مثال ماشین اسباب بازی در زیر ، ترسیم تمام شیء به صورت سه بعدی به من کمک می کند تا بفهمم جایگاه چرخ کجاست به جای اینکه حدس بزنم کجا باید بکشم.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D ماشین

نحوه تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی

از آنجا که این درس مقدمه ای برای طراحی است ، می خواهم که برای شروع فقط به چند مورد توجه کنید.

رسم اشیاء با لبه های تیز

این روش سریع و ساده است زیرا چشم انداز را شامل نمی شود (چیزی که من در درس 6 به آن خواهم پرداخت):

اگر شکل دوم خود را روشن تر از حالت اول بکشید ، دورتر به نظر میرسد همان روش اکسترود.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D

برای اشکال با لبه های گرد ، خطوط اتصال خود را در لبه های بیرونی ترسیم کنید. اگر شکل های دوم خود را مانند نمونه زیر اندازه های مختلفی ببخشید ، به عمق شما یک لایه اضافه می کند. یعنی شکل مشابه دوم را کوچکتر کنید تا در پرسپکتیو قرار بگیرد و کوچکتر شود . با این حال ، همانطور که در بالا ذکر شد ، این روش در مقایسه با آنچه در درس 6 خواهیم آموخت سریع است ، اما خیلی دقیق نیست.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3Dبرای شکل های استوانه ای مانند فنجان ، کوزه و گلدان ، می توانید از روش زیر استفاده کنید: شی 2D خود را بکشید و سپس بیضی ها را به قسمت های بالا ، پایین و یا اطرف اضافه کنید.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D گلدونبا تغییر قطر بیضی های خود می توانید شکل استوانه ای خود را کم و بیش کج کنید ، ( در واقع زاویه دید عوض میشود ) همانطور که در مثال زیر نشان داده شده است:

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D گلدان

این ایده همچنین می تواند در نقاشی چهره ها به کار رود. با تغییر قطر هر بیضی یا حلقه می توانید جهت مورد نظر خود را در چهره تغییر دهید.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D دایرهحلقه عمودی یا افقی را دستکاری کرده و جهت خود را تغییر دهید.

تبدیل طراحی دو بعدی به سه بعدی

رسم اشیاء نامنظم

خطوط منحنی به شما کمک می کنند اشکال نامنظم 2D را به 3D تبدیل کنید. شما می توانید با دستکاری خطوط منحنی بر روی درک بیننده طراحی تاثیر بگذارید. با این حال ، این روند با برخی از تمرینات همراه است. اگر خطوط منحنی شما دقیقاً شکل مورد نظر خود را نشان نمی دهند ، به عنوان مثال یک کره ، بیننده شما یک کره را درک نمی کند.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D کره

یک کره ، اگر از هر طرف مشاهده شود ، نمای کلی شکل دایره را دارد. بنابراین اگر می خواهید خطوط راهنمای یک کره را ترسیم کنید ، از بیضی های مختلف استفاده کنید.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D کره

 یک سری حلقه های پهن شکل گسترده تر و گرد تری به شما می دهند. در اینجا چند مثال از منظور من ذکر شده است. برای هر شکل زیر ، جلوی شکل و نمای جانبی را به شما نشان می دهم.

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3Dمهم نیست که به چه شکلی خطوط منحنی میخواهید اضافه کنید ، همیشه آن را از زوایای مختلف تجسم کنید تا بتوانید خطوط منحنی ایجاد کنید که به بهترین شکل فرم را توصیف کنند.

توانایی ترسیم خطوط منحنی خوب ، تجسم و تمرین زیادی را می طلبد. پس از درک آن ، یکی از بزرگترین کمک به طراحی شما خواهد بود!دوره پایه آموزش طراحی چهره با مداد

تکلیف هفته:

تکلیف شما در هفته این است که به نقاشی های درس 1و 2 خود نگاهی بیندازید و به همان اندازه بسیاری از طرح ها را به صورت سه بعدی بازآفرینی کنید یا خطوط منحنی را در آنها بگنجانید.
یک راه عالی برای ترسیم خطوط منحنی گرفتن عکس از روزنامه ، مجله یا چند عکس از اینترنت و ترسیم آنهاست! خطوط منحنی چهره ها مدل ها ، حیوانات و غیره
اگر نمونه های بیشتری می خواهید ، به Google مراجعه کنید و به جستجوی “Wireframe Object” یا “Wireframe Animal” و غیره بروید و تصاویر را مطالعه کنید. می توانید در هنگام تمرین خطوط محنی از آنها به عنوان مرجع استفاده کنید.
اگر می خواهید یک تمرین دشوارتر را امتحان کنید ، این تصاویر جالب را از ویدیو زیر ببینید. فقط با استفاده از خطوط منحنی ، فرم ایجاد کنید.

در اینجا یک آموزش ساده که می توانید برای ترسیم دستی استفاده کنید:

رفتن از طراحی دوبعدی به سه بعدی - 2D به 3D

اگر در حال تمرین با این دوره آموزشی هستید ، امیدواریم که پیشرفت خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه در میان بگذارید، نظرات شما پاداش کاری است که ما انجام می دهیم.

لیست تمام دروس دوره رایگان آموزش طراحی

4.7/5 - (202 امتیاز)
24 نظرات
 1. علی مشکین قلم می گوید

  سلام. از سایتتون در برخی موارد تکنیکی خیلی بهره بردم. ممنون از زحماتتون.

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام علی جان
   خوشحالم که براتون کاربردی بود
   موفق باشی

 2. مهدی می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون.واقعا اموزش هاتون عالی هست.ولی من این درسو متوجه نمیشم.تو‌تکلیف جلسه قبل چنتا گل و حیوون کشیدم ولی نمیتونم سه بعدیشون کنم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام از تمرین های ساده تر شروع کنین

 3. خوبان می گوید

  سلام لذت بردم عالی بود میشه برای سایه زدن هم آموزشی.متشکرم ?????????

 4. خوبان می گوید

  سلام لذت بردم عالی بود میشه برای سایه زدن هم آموزشی. قرار بدید ممنوم

 5. ماهی می گوید

  سلام ممنون از سایتتون خیلی خوشحالم که باهاش آشنا شدم واقعا مطالبی خیلی مفید رو به صورت رایگان در اختیار ما میزاره ازتون متشکرم کاش کلاس ها هم اینها رو نیگفتن من کلاس میرم یه شکل میده میگه بکش اصلا توضیح نمیدن

  1. آرت‌تول می گوید

   خوشحالیم که راضی هستین . بله مشکل اکثر کلاس ها همینه . یه شکل میدن و میگن طراحی کنید. اصول و اصل طراحی نمیدونن
   ممنون از حسن توجهتون . موفق باشید

 6. Mahsa می گوید

  سلام ممنون از سایتتون خیلی خوشحالم که باهاش آشنا شدم واقعا مطالبی خیلی مفید رو به صورت رایگان در اختیار ما میزاره ازتون متشکرم کاش کلاس ها هم اینها رو نیگفتن من کلاس میرم یه شکل میده میگه بکش اصلا توضیح نمیدن

 7. رضا می گوید

  اموزشاتون خداااس خیلی خوشحالم که با سایتتون اشنا شدم. واقعا مطالبتون کامل، پله پله و مفیده. دقیقا هر چیزیو که مشکل دارم تو درس بعدی اومدین توضیحش دادین و مطالبتون واقعا درک منو از طراحی بهتر کرد خیلی کاربردی بود. هر چقدر تشکر کنم کمه.

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام خیلییییی ممنوننن از لطفتوووون بزرگوارید
   رضایت شما افتخار ماست
   موفق باشیییی

 8. مرکبی می گوید

  سلام خیلی عالی بود تشکر

  1. آرت‌تول می گوید

   ممنون دوست عزیز

 9. Kosar Niknam می گوید

  بی نظیر هستید

  1. آرت‌تول می گوید

   ممنون کوثرجان لطف داری

 10. مصطفي بهادري می گوید

  واقعا زبون كم مياره اينجا.نميدونم چطور تشكر كنم. تسكر فراوان از اين مجموعه. لطفا باقي مانده درس نقاشي را بگين چه زمان مياد؟

  1. آرت‌تول می گوید

   خیلی خیالی ممنون ، انشالله تا دو سه هفته دیگه منتشر میشه

 11. من می گوید

  با تشکر فراوان

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس بینهایت

 12. Aliasghar می گوید

  عالی بود امید وارم آمزش های بهتر وجالب تری هم قرار دهید

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس از توجهتون . موفق باشید

 13. عسل هاشم زاده می گوید

  خیلی سخته واقعا><
  ….

 14. hanieh ar می گوید

  بانمک بودن

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس هانیه جان

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.