آموزش 2 مدل طراحی مو کوتاه [ 6 ویدیو رایگان]

آیا به دنبال یادگیری رسم موی كوتاه با جزئیات فراوان هستید؟ متن حاضر با استفاده از مثالهای متعدد، آموزش جامعی را به صورت گام به گام در این مورد ارائه می دهد.

دانلود رایگان آموزش طراحی مو (کیفیت بالا)

برای مشاهده دوره کلیک کنید

6 ویدیو رایگان این دوره آموزشی در انتهای مقاله دانلود نمایید

این مقاله، نسخه گسترش یافته خلاصه آموزشی مقاله اول من در مورد نقاشی مو می باشد. بنابراین اگر قبلا آن مقاله را خوانده اید، در اینجا قصد ندارم مطالب قدیمی را آموزش دهم. آنچه در این جزوه آموزشی یاد خواهید گرفت عبارتست از، مطالب جدید پر از تصویر، مراحل بیشتر، توضیح كاملتر و بیش از 2000 كلمه در مورد موضوع مورد بحث.

ابزار مورد استفاده در نقاشی مو :

 • قلم های HB,2B,4B,6B
 • قلم مكانیكی (مداد نوكی) با نوك HB,4B 0.5 mm
 • پاک كن خمیری

امیدوارم توجه شما را در طول این جزوه آموزشی از دست ندهم. بنابراین بهتر است قبل از شروع آموزش، نكاتی را یادآوری كنم:

 • دسته بندی موها
 • لایه لایه كردن موها
 • جهت فرق مو
 • سایه زدن
 • جزئیات موی كوتاه
 • نورپردازی و یكدستی
 • نحوه نقاشی بخش كوچكی از مو (جزوه كوتاه یا مینی)
 • دسته بندی موها

دسته بندی موها، روش بسیار خوبی برای كشیدن كل موها است بخصوص اگر كل مو شما را می ترساند. این روش به شما كمك می كند تا موها را بسیار سریعتر رسم كنید چون یك محتوای پیچیده را برای خود ساده سازی می كنید.

آموزش طراحی مو دسته بندی مو

در مرحله دسته بندی مو، بهتر است از خطوط بسیار نرم استفاده كنید و به تدریج جزئیات بیشتر را به نقاشی اضافه كنید. در این قسمت، باید به سه نكته طول، طرح كلی و حالت مو توجه داشته باشید. اگر از روی یك عكس مرجع نقاشی می كشید، می توانید با زوم كردن روی عكس، دسته بندی را تعیین كنید یا اینكه عقب بایستید و الگوی موجود درموهای عكس را پیدا كنید. موهایی را با هم در یك دسته قرار دهید كه حالت و جهت آنها یكسان است یا به یكدیگر نزدیك هستند.

لایه بندی موها

توضیح این بخش بسیار ساده است و اگر شما خودتان موضوع را گرفته اید به بخش بعدی جزوه بروید. ترتیب رسم هر دسته از موها بسیار مهم است. اگر مدل موی تصویری كه می كشید طوری است كه بیشتر موها در یك سمت سر قرار گرفته اند، بهتر است اولین لایه را از همان سمت سر انتخاب كنید. تصویر زیر نمونه ای از رسم لایه بندی موها در یك بخش از سر می باشد.

آموزش طراحی مو لایه بندی مواگر همه موها از پشت سر به سمت جلوی سر شانه شده اند، اولین لایه را از همان پشت سر شروع كنید یعنی جایی كه فرق سر قرار گرفته است. اگر موها از جلوی سر به سمت پشت سر شانه شده، كار را از جلوی سر به سمت پشت سر شروع كنید.

جهت و حالت مو

آموزش طراحی مو حالت مواگر از روی یك عكس نقاشی می كنید، باید الگوهای موجود در مو را پیدا كنید تا جهت و حالت مو را بفهمید. در تصویر بالا، موها در بالای سر همگی به شیوه ای یكسان در یك جهت كلی هستند و موهای كناره های سر یك حالت خاص تر دارند. رسم چند فلش در تصویر اصلی، به دریافتن حالت كلی مو كمك می كند. فعلا لازم نیست موهایی را كه در جهت دقیق فلش های شما قرار دارند بكشید. می توانید نقاشی خود را با رسم موها در چند جهت جذاب تر كنید البته ازجهت كلی موها نباید غافل شوید.

آموزش طراحی مو جهت و حالت مو

فضاهای تیره

نقاشی مو چیزی فراتر از رسم خطوط متعدد می باشد. باید بین برخی از موها فضای تیره قرار دهید. این فضاهای تیره اهمیت زیادی داشته و نقاشی را قشنگ تر كرده و به مو حجم یا عمق می بخشند.

آموزش طراحی مو فضاهای تیرهمی توانید فضاهای تیره را در جاهایی مثل محلهای پیچش پشت سر، فضاهای میان دسته های بزرگ مو یا حتی بخشهایی كه دارای overlap یا موی مجعد یا موهای نامنظم هستند، بكشید.

رسم جزئیات موی كوتاه

اگر از روی یك عكس نقاشی می كنید و یادتان رفته كه كدام دسته مو را می كشیدید، و نمی دانید كدام دسته را بعد از آن باید نقاشی كنید، باید بگویم كه نیازی نیست دقیقا آنچه در عكس هست را كپی كنید. اگر تا پایان این جزوه آموزشی همراه من باشید، خواهید دید كه رسم مو با جزئیات فراوان اصلا كار سختی نیست و نیازی هم به جزئیات دقیق عكس مرجع ندارید. در تصویر زیر، چندین روش برای رسم جزئیات مو آمده است. می توانید از همه این جزئیات یا بخشی از آنها در نقاشی خود بهره ببرید. سعی كنید فرمول خود را در این مورد به دست آورده و نقاشی را برای خود به یك عمل مفرح تبدیل كنید!

اموزش طراحی مو رسم جزئیات موی كوتاه

نورپردازی و یكپارچگی

نورپردازی كلی

نورپردازی كلی طراحی مواگر معمولا هنگام نقاشی، در دنبال كردن نورپردازی كلی كار دچار مشكل می شوید بهتر است قبل از شروع به كار، برای آن برنامه ریزی كنید. این كار را با رسم طرح كلی یا خطوط سایه در مناطقی از سر كه می خواهید نور روی آن بیافتد یا جاهایی كه تیره تر هستند شروع كرده و سپس این مناطق را سایه بزنید. این مرحله را پیش از دسته بندی و لایه بندی موها انجام دهید.

نورپردازی در بخش های خاصی از مو

وقتی شروع به نقاشی تك تك موها می كنید، احتمال از دست دادن رد موها و خراب شدن یكپارچگی سایه ها و نورها در دسته های كوچك مو وجود دارد. در این جا یك نمونه را ببینید:

اموزش نورپردازی در موخیلی ساده، می توانید بخش دارای هایلایت شده را با دراز كردن پاك كن، و كشیدن نرم آن روی طرح پاك كنید.

چطور می توان یك بخش كوچك از مو را نقاشی كرد؟

مرحله اول: طرح ریزی اولیه نور

مناطق دارای هایلایت مناطق تیره


باید كاملا بدانید كه كجاهای مو قرار است روشن باشد و كجاها تیره تر. از یك مداد نرم ولی تیز برای سایه زدن بخش های تیره مو استفاده كنید. من از 6B استفاده كردم. اگر نمی خواهید سایه ها اینقدر تیره باشند از مداد سخت تری استفاده كنید. حتما هنگام ضربه زدن با مداد، حواستان به حالت و جهت موها باشد.

طرح ریزی اولیه نور در طراحی مومرحله دوم: اضافه كردن تك تك موها

حال زمان نقاشی تك تك موها رسیده است. اگر فكر می كنید هنوز برای این كار آماده نیستید، به خلاصه جزوه آموزشی (mini tutorial) از مقاله اصلی مو مراجعه كنید. در این مرحله می توانید از چند قلم یا یك قلم استفاده كنید. من معمولا هربار یك دسته از مو را می كشم. اما برای اینكه جزوه مان كوتاه تر شود، سه دسته را در یك مرحله می كشیم.

آموزش طراحی مو اضافه كردن تک تک موها

با یك مداد اتود 4B، ضربه هایی (stroke) را ایجاد كردم كه در آغاز كار، پررنگ بودند اما هرچه به مناطقی كه قرار بود هایلایت شوند نزدیك می شدم، كمرنگ تر می شدند. بعد از آن، با استفاده از یك مداد HBی نوك تیز، برخی از فضاها را پر كردم. این كار را با فشارهای متفاوت انجام دادم تا ضخامت خطوط نقاشی را متنوع تر كنم. برخی از خطوط كوتاه تر و برخی بلندتر از بقیه هستند. این كار خوبی است اما باید توجه داشته باشید كه حتما مناطقی كه قرار است هایلایت شوند تغییر نكنند.

مرحله سوم: ضربه های جهت دار (directional strokes)

حال، از انتهای موها به سمت هایلایت ها نقاشی كنید. اگر ته موها را به عنوان ریشه های تیره می كشید، موها حالت منحنی تری به خود می گیرند.

اموزش طراحی مو ضربه های جهت داردر اینجا باید به یاد داشته باشید كه خطوطی كه رسم می كنید (با ضربه) در هر دو انتهایشان محو یا باریك باشند. برای این كار، هر مو را با استفاده از دو ضربه قلم به دو جهت مخالف رسم كنید. اگر انتهای موها صاف دربیاید، حالتی غیرطبیعی به نقاشی میدهد.

طراحی مو اموزش طراحی مو ضربه های جهت دار

مرحله چهارم: روتوش یا touchup

اگر با تمركز كافی، نورپردازی موها را طراحی نكرده اید و هایلایت ها جالب نشده اند، با پاك كن خمیری می توانید آنها را ترمیم كنید. اگر می خواهید هایلایتها برجسته تر دیده شوند، مقدار سایه های كلی طراحی را افزایش دهید یا اینكه با پاك كن، تارهای مو را روشن تر كنید. در صورتی كه هنوز همراه ما هستید، باید بگویم شخص صبوری بوده اید. به نظر من حالا برای آموزش كامل آماده اید!

نحوه طراحی موی كوتاه از بغل

مرحله اول: طرح اولیه سر (head outline)

طرح اولیه سر برای طراحی مو

شكل سر را از دید كناری (بغل) رسم كنید. می توانید از لینك this tutorial برای جزئیات بیشتر استفاده كنید. در این مرحله، حتما گوش و گردن را هم رسم كنید. من با یك قلم 4B كار كردم كه طرح اولیه را در تصویر بالا می توانید ببینید. اگر با مداد 4B راحت نیستید از مداد HB استفاده كنید.

مرحله دوم: طول مو

طول مو

باید تصمیم بگیرید كه بلندی مو را تا چه حد می خواهید طراحی كنید. در این مثال، موها در نواحی پشت و بغلها كوتاه تر و در بالای سر بلندتر می باشند. پس از اینكه در مورد بلندی مو تصمیم گرفتید، با یك مداد نوك پهن (نوك تیز نباشد) 4B با استفاده از تكنیك «خطوط سایه» موها را طراحی كنید. به فاصله میان مو و سر توجه كنید چون این فاصله باید در كل طراحی یكسان باشد.

مرحله سوم: جداسازی موهای بغل سر از موهای بالای سر

جداسازی موهای بغل سر از موهای بالای سر

خطوط طراحی اولیه را كه برای سر كشیدید پاك كنید و با یك مداد HB، در طراحی خود موهای بغل سر را از موهای جلوی سر جدا كنید.

مرحله چهارم: نورپردازی كلی طراحی مو

نورپردازی كلی طراحی مو

اگر نمی خواهید از شیوه نورپردازی در طراحی خود تخطی كنید بهتر است با یك مداد HB خطوط سایه آن نواحی را كه قرار است روشن باشد را مشخص كنید. سایه زدن را با یك تُن یكسان یا یك تُن بالاتر انجام دهید و تُن های تاریكتر را مشخص كنید. من برای این كار از مداد 4B استفاده كردم.

مرحله پنجم: دسته بندی، لایه بندی، جهت و سایه زدن

لایه بندی جهت و سایه زدن مو

پس از اتمام مرحله چهار، یك مداد 4B بردارید و دسته های مو را از فرق سر به سمت پشت سر لایه بندی كنید. اگر مرحله چهار را انجام نداده اید، از مداد HB استفاده كنید. یادتان باشد كه جهت/حالت كلی مو را حتما حفظ كنید.

می توانید بغلهای سر را به طور كامل كار كنید یا اینكه بخش به بخش جلو بروید. من وقتی به قسمتهایی می رسیدم كه قرار بود نور بر آنها بیافتد، توقف می كردم.

جهت و سایه زدن مو

وقتی شروع به سایه زدن می كنید، كار را با نواحی تیره تر آغاز كنید و سپس به سراغ طراحی تك تك موها بروید (مداد نوك تیز 6B). اگر احیانا در حین طراحی به منطقه ای از موها رسیدید كه می خواهید نور بیشتری روی آن باشد، آن منطقه را سایه نزنید.
پس از طراحی سایه های اصلی، كار را با رسم رشته های مو به صورت تك تك ادامه دهید. معمولا، بهتر است دسته های بزرگتر مو را به دسته های كوچكتر تقسیم كنید تا مشخص شود كه چطور باید موهای دارای همپوشانی و دیگر الگوهای منحصر به فرد موجود در موها را رسم كنید. من از مداد اتود 0.5mm 4B برای طراحی تك تك موها استفاده كردم.

مرحله ششم: تكرار

جهت و سایه زدن آموزش طراحی موكار را حول هایلایت ها ادامه دهید. برای طراحی موهای پشت گردن، موها را به صورت منحنی وار به سمت گردن بكشید. برای نواحی نزدیك به پشت سر كه نور زیادی نمی خواهند (منبع نوری طراحی شما ممكن است متفاوت باشد) بیشتر از تن های متوسط و تیره استفاده كنید (به جای هایلایت زدن). اگر در این مرحله، مو هنوز حالت برجسته ای پیدا نكرده اشكالی ندارد.

مرحله هفتم: دسته بندی، لایه بندی، جهت و سایه زدن

دسته بندی مو

من با لایه بندی كار، دسته های بزرگ و متوسط موها را به صورت لایه لایه طراحی كردم. این كار به من كمك كرد تا جهت و حالت مو را به دقت طراحی نمایم.

آموزش طراحی مو و دسته بندی مو

در تصویر بالا، من اطراف دسته های مو را سایه زدم و نواحی خاصی را تیره تر از بقیه كردم تا آن قسمت ها عمق بیشتری بیابند و چون قرار بود كه این نواحی نور بیشتری رویشان بیافتد، از مداد اتود 0.5 mm HB و یك مداد 2B برای طراحی تارهای مو استفاده كردم.

مرحله هشتم: فیكس كردن/اضافه كردن هایلایت

سایه زدن در طراحی مو

اگر سایه های كارتان پررنگ شده یا اگر می خواهید هایلایت ها بیشتر به چشم بیاید، با پاك كن خمیری كه به شكل یك دایره درمی آورید، یك بخش را بكشید تا صاف تر و مشخص تر شود و سپس پاك كن را در نواحی كه می خواهید هایلایت شود حركت دهید انگار كه دارید موی سفید طراحی می كنید. تصویر سمت چپ، قبل از پاك كردن و تصویر سمت راست، بعد از پاك كردن سایه ها را نشان می دهد.

مرحله نهم: دسته بندی و لایه بندی

طراحی مو کوتاه

اگر یادتان باشد، در مرحله دو، می خواستم موی بالای سر بلندتر از بغلها باشد. موهای بلندتر را در لایه اول بگذارید. لایه های پس از آن، با لایه یك همپوشانی داشته باشد تا كوتاه تر به نظر برسند.
مرحله دهم: اضافه كردن فضای تیره و طراحی تارهای مو

با خلاقیت خود، سایه هایی را به صورت تصادفی در موها بزنید مثل مناطقی از مو كه نمی دانید با آنها چكار كنید یا اینكه به نظرتان جالب نشده اند. اگر این كار را بكنید خودتان می فهمید كه منظورم چیست. پس از طراحی سایه ها، با یك مداد اتود، دسته های موی زیر دسته های كوچكتر را طوری تقسیم كنید كه به نظر مثل تارهای مو بنظر برسند. هنگام طراحی تارهای مو، به صورت بداهه و با استفاده از قریحه خود موهای نرم، نامنظم و روی هم و غیره را رسم كنید.

آموزش طراحی مو کوتاه

برای هرچه بهتر درک کردن طراحی مو می‌توانید از دوره رایگان طراحی مو که برای شما آماده شده است استفاده کنید. ( این دوره ها برای شما کاملا رایگان است ) و نکات ارزشمندی در این دوره بیان شده است. 6 ویدیو آموزشی (1:40 ساعت)

دانلود رایگان آموزش طراحی مو (کیفیت بالا)

برای مشاهده دوره کلیک کنید

هنوز نمیدونی از کجا شروع کنی؟

بهترین و مطمئن ترین راه برای شروع این است که پایه های خود را قوی کنیم.

برج‌های بلند و تنومند پایه‌های قوی‌ای دارند و هر روز به تعداد طبقاتشان افزوده می‌شود. اگر حس می‌کنید در ابتدای کار مسائل برایتان گنگ است و یا برای ادامه می‌ترسید، مطمئناً ایراد کار از پایه نقاشی است. یعنی مبانی پایه آموزش طراحی را هنوز نمی‌دانید.

خب اصلاً نگران این مورد نباشید! ما به فکر این مشکل در آموزش پایه طراحی بوده‌ایم . دوره جامع آموزش پایه تکنیک های طراحی هر آنچه که یک شخص کاملاً مبتدی و صفر به آن احتیاج داشته باشد در اختیارتان قرار می‌دهد، در واقع یک استارتر است و شما را در مسیر قرار می‌دهد و حفره‌ها و ناهمواری‌های مسیر آموزش نقاشی را پر و هموار می‌کند. شما به‌طور مستمر می‌توانید با استاد دوره در ارتباط باشید، مباحث زیادی در این دوره توضیح دادیم که به شما برای حرفه‌ای شدن کمک می‌کند.

دوره پایه آموزش طراحی چهره با مداد

تمرین هاتون برای ما ارسال کنید

تمریناتتون برای ما ارسال کنید و رفع اشکال نمایید تا آماده مرحله بعدی شوید. همه دوره های ما به صورت آنلاین و غیر حضوری می باشد و ویدیوهای آن همیشه قابل دانلود هست.

هنوز تصمیم خودتون برای شرکت در دوره های آموزش نقاشی و طراحی نگرفتید ؟

این آموزش های رایگان ببینید:

3.5/5 - (11 امتیاز)

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.