آموزش طراحی ماهی واقع گرایانه به‌صورت قدم به قدم

How to Draw a Fish

در این آموزش طراحی ماهی، با استفاده از تصویر یک ماهی قزل‌آلا، یاد می‌گیرید که چگونه یک ماهی را به‌صورت خیلی طبیعی طراحی کنید. این موجود زیبا دارای فرم بدنی ظریف و نقش و نگاری چندلایه و جذاب است.

طراحی ماهی کار خیلی سختی نیست. به‌همین دلیل برای افراد مبتدی انتخاب خوبی است. در این‌جا یک راه ساده برای طراحی یک ماهی معمولی را به شما آموزش خواهیم داد. شما به مرور می‌توانید نسبت‌ها و خطوط را تغییر دهید یا چیزی به آن اضافه کنید و هر نوع ماهی که دوست دارید را نقاشی کنید.

 

آنچه شما در این روش آموزش طراحی ماهی قزل‌آلا یاد خواهید گرفت:

  • چطور بدن ماهی را طراحی کنید.
  • چطور باله‌ها و جزییات سر ماهی را طراحی کنید.
  • چطور با استفاده از مدادهای گرافیتی، طراحی ماهی را سایه بزنید.

 

آنچه نیاز دارید

برای شروع آموزش طراحی ماهی، به این وسایل نیاز دارید:

  • یک مداد گرافیتی HB
  • یک مداد گرافیتی 3B
  • یک پاک‌کن
  • یک دفتر طراحی

 

1. چگونه بدن ماهی را طراحی کنیم؟

گام 1

بیایید ببینیم که چطور یک ماهی را به‌صورت رئال طراحی کنیم. ابتدا، با مداد HB یک خط افقی به‌عنوان خط وسط بدن ماهی رسم کرده و سپس ابتدا و انتهای بدن آن را با خطوط عمودی مشخص می‌کنیم.

نیازی به خط‌کش نیست. لازم نیست که خطوط خیلی صاف و مستقیم باشند.

گام 2

یک فرم بیضی شکل به عنوان بدن ماهی رسم کنید. به اندازه یک چهارم از خط مرکزی باید خالی بماند. در این قسمت قرار است که بعدا دم ماهی را بکشیم.

گام 3

در انتهای خط اصلی، یک شکل ذوزنقه‌ای به عنوان دم ماهی بکشید.

گام 4

حالا حد فاصل بین بدن و دم را با خطوط نرمی به هم متصل کنید.

گام 5

در این مرحله می‌خواهیم کمی روی قسمت سر ماهی کار کنیم. ابتدا یک خط برای جدا کردن سر از بدن ماهی رسم کنید و سپس یک خط منحنی برای مشخص کردن آبشش ماهی بکشید.

گونه‌های ماهی به لحاظ تناسب بخش‌های مختلف بدن با هم تفاوت‌هایی دارند. حالا در این نقاشی، بیاید فرض کنیم که طول سر ماهی ما با طول دم آن تقریبا برابر است.

گام 6

در این قسمت ابتدا چشم و مردمک آن را طراحی کنید.

گام 7

حالا با دقت دهان را اضافه کنید. دهان ماهی کمی باز باشد.

 

2. چطور جزییات سر و دم ماهی را طراحی کنیم؟

گام 1

طرح اولیه ماهی رسم شد. حالا بیایید این طراحی آسان ماهی را ادامه دهیم. در این قسمت از آموزش طراحی ماهی قزل‌آلا، می‌خواهیم جزییات را به طراحی اضافه کنیم. پیشنهاد می‌کنم به‌صورت خیلی جزیی و آرام روی طرح اولیه خود کار کنید. خیلی راحت‌تر است که ابتدای قسمت را تکمیل کنید و بعد به سراغ بخش‌های دیگر بروید. به این ترتیب تسلط شما روی تمامی بخش‌های طراحی حفظ خواهد شد.

در بالای بدن ماهی چند باله وجود دارد که به آن باله پشتی می‌گویند. بیایید ابتدا با باله پشتی که جلوتر است شروع کنیم. این باله در بالای بدن ماهی و نزدیک سر او قرار دارد. باله‌های پشتی از نظر سایز و شکل می‌توانند گوناگونی زیادی داشته باشند. ماهی قزل‎ آلا یک باله پشتی نسبتا کوچک دارد.

گام 2

منطقی است که فرض کنیم یک باله پشتی کوچک هم علاوه بر باله پشتی اصلی وجود دارد. اما بعضی از ماهی‌ها،‌ مثل ماهی قزل‌آلای ما، این باله پشتی دوم را ندارند. یک ماهی قزل‌آلا یک باله چربی هم دارد که فرمی کوچک و بدون لبه‌های تیز دارد.

گام 3

یک جفت باله شکمی می‌کشیم. این باله‌ها در قسمت زیر بدن و در بخش میانی آن طراحی می‌شوند.

گام 4

باله مقعدی ماهی را با شکلی تقریبا ناصاف رسم می‌کنیم. این باله شکلی شبیه به یک مثلث ولی با لبه‌هایی کمی گرد شده دارد.

گام 5

حالا نوبت به باله سینه‌ای است. این باله در قسمت پشت سر ماهی قرار دارد.

گام 6

بیایید جزییات سر ماهی را به طرح اولیه ماهی خودمان اضافه کنیم. ابتدا آبشش را می‌کشیم و بعد یک سری خطوط موازی در قسمت پایین آبشش که در واقع همان قسمت پایین سر ماهی است، نقاشی می‌کنیم.

این جزییات ممکنه که کمی زیادی به نظر برسند. اما شما مجبور نیستید که یک کپی کامل از یک ماهی را رسم کنید یا نقاشی خود را با اطلاعات زیاد از حد پر کنید. فقط کافی است کمی خلاق باشید و از نقاشی کردن خود لذت ببرید.

گام 7

من اطراف دهان ماهی را کمی اصلاح می‌کنیم و جزییاتی به آن اضافه کردم که کمی حالت سه‌بعدی به آن داده باشد.

گام 8

در مرحله بعدی، سوراخ بینی ماهی را در قسمت جلوی سر می‌کشیم و دو خط چین‌مانند در نزدیک چشم‌ها طراحی می‌کنیم. سر ماهی معمولا جزییات زیادی دارد. برای اضافه کردن آن‌ها کافی است کمی خلاقیت داشته باشید.

گام 9

شکل کلی بدن ماهی را کمی بهتر کردیم و دم آن‌را هم باریک‌تر کردیم. کمی باله دم ماهی را هم محو کردیم و یک حالت گودی در قسمت دم کشیدیم.

گام 10

روی باله‌ها خطوط تیز وجود دارند. در این قسمت داخل باله‌ها را با خطوط جفتی و به‌صورت منظم پر کنید. دقت کنید که بین هر جفت خط، یک فضای خالی قرار دهید.

این خطوط تیز را روی باله دمی هم بکشید و آن‌ها را دقیقا به شکل باله دمی طراحی کنید. خطوط در واقع باید از مرکز به بیرون کشیده شوند. توجه کنید که هر جفت خط با جفت کناری خود موازی نباشد. برای زیباتر شدن تصویر نقاشی خود، سعی کنید فاصله خطوط با هم و با خطوط کناری نسبتا متناسب و یکسان باشند.

 

3. چطور ماهی که نقاشی کرده‌اید را با مداد گرافیتی سایه بزنید؟

گام 1

حالا که یاد گرفتیم جزییات ماهی را چگونه نقاشی کنیم، نوبت به مرحله آخر یعنی سایه‌زدن می‌رسد. با یک مداد HB‌، قسمت مردمک چشم ماهی را تیره کنید و البته بخش‌هایی را هم روشن باقی بگذارید. در قسمت سر ماهی، به سمت بالای سر هاشور بزنید و به جزییات هم کاملا دقت کنید.

گام 2

روی بدن ماهی و باله‌ها، نقطه‌هایی بگذارید. این نقطه‌ها از نظر سایز و شکل نباید شبیه باشند. به همین دلیل بهتر است که از مدادهای HB‌ و 3B برای کشیدن آن‌ها استفاده کنید تا بتوانیم تفاوت را به خوبی نشان دهیم. وجود خلاقیت در رسم الگوی این نقطه‌ها می‌تواند یک تصویر کاملا طبیعی و رئال ایجاد کند. روی شکم ماهی هیچ نقطه‌ای نکشید. یک بخش باریک در میانه بدنه ماهی را هم دست نخوره و بدون نقطه باقی بگذارید.

گام 3

با یک مداد گرافیتی 3B، به سمت بالای بدن ماهی کمی هاشور بزنید. این قسمت معمولا کمی تیره‌تر از بخش میانی و پایین بدن ماهی است.

شما در این قسمت می‌توانید هم از خطوط افقی بلند در راستای بدن ماهی استفاده کنید و هم هاشورهای محو شده منحنی شکل بزنید. ترکیبی از این روش‌های سایه‌زدن، منتهی به یک تصویر واقعی عالی خواهد شد.

گام 4

با یک مداد HB‌، تمام قسمت بدن ماهی را با هاشورهای محو شده بپوشانید تا یک تصویر هماهنگ داشته باشیم. به تمامی جزییات در قسمت‌های باله‌ها و آبشش توجه کنید. نقاشی باید کاملا کانتراست داشته باشد.

 

4. طراحی ماهی شما کامل شده است

آموزش طراحی ماهی به سبک رئال تمام شد و حالا شما یاد گرفتید که چطور یک ماهی واقعی بکشید. حالا شما هم یک نقاشی ماهی قزل‌آلای زیبا دارید و هم مراحل نقاشی ماهی را یاد گرفته‌اید. امیدوارم با انگیزه نقاشی کنید. فقط طرح بزنید، تجربه کنید و لذت ببرید.

همچنین می‌توانید طراحی های خود را در شبگه های اجتماعی منتشر و آرت تول را منشن کنید تا ما هم به بررسی آنها بپردازیم.

5/5 - (3 امتیاز)

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.