آموزش طراحی اسب تک شاخ (یونیکورن)

How to Draw a Unicorn Step by Step

هنر طراحی، یعنی خلق کردن یعنی جان بخشی و به تصویر کشیدن آن چه در خیال و رویا وجود دارد. یک طراح با قدرت تخیل و قلم خود، به آنچه غیر واقعی به نظر می رسد موجودیت داده و به آن جان می بخشد.

یکی از موجودات خیالی کودکی ما یونیکورن یا اسب تک شاخ بوده است. موجودی که هرگز وجود نداشت اما به کمک تصویر سازی، در ذهن همه ما حضور و ظهور پیدا کرد. چنان که گویی واقعی بوده و قابل لمس می باشد.

اگر شما نیز دوست دارید که هیجان خلقت یک اسب تک شاخ زیبا را تجربه کرده و موجودات غیر واقعی را طوری به تصویر بکشید که گویی واقعی هستند، ما این قدرت را به شما خواهیم داد. در این آموزش طراحی به شما کمک خواهیم کرد که به توانایی طراحی اسب شاخ دار واقع گرایانه ای دست پیدا کنید.

اسب شاخ دار، این موجود خیالی، به بزهایی با سم های جدا شده و دم شبیه الاغ توصیف شده است. این حیوان خیالی با شاخی در قسمت پیشانی ، قدرت جادویی و توانایی برآورده کردن آرزوها را داشته است.

امروزه دیگر همچون گذشته افسانه اسب تک شاخ قصه نقل شده برای کودکان نیست، اما همچنان تماشای تابلوی نقاشی آن، مرز بین خیال و واقعیت را از میان می برد. پس چنانچه شما نیز می خواهید این رویای زیبا را به واقعیت تبدیل کرده و به تصویر بکشید با ما تا پایان این آموزش همراه باشید.

ما شما را قدم به قدم از ابتدا تا انتهای طراحی اسب شاخ دار هدایت و همراهی خواهیم کرد.

 

آن چه در طراحی اسب شاخ دار خواهید آموخت

  • طراحی ژست: در این بخش با طراحی و ترسیم ژست و طریقه ایستادن اسب تک شاخ آشنا خواهید شد.
  • نحوه طراحی بدن یونیکورن
  • نحوه کشیدن شاخ اسب شاخ دار
  • نحوه کامل کردن طراحی اسب شاخ دار و خطوط اضافه ای که برای اتمام کار به آن اضافه خواهند شد.

 

چگونه ژست یک اسب تک شاخ را طراحی کنیم؟

برای انجام این کار مراحل زیر را به ترتیب و با دقت فراوان پشت سر گذارید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید:

مرحله اول: اولین قدم در انجام یک طراحی آسان، شروع کار با اشکال هندسی ساده می باشد. برای طراحی اسب شاخ دار، ما با یک بیضی که معرف سینه اسب است آغاز می کنیم. نیاز نیست که این بیضی خیلی دقیق یا کامل باشد. در حین طراحی در صورت لزوم اصلاحات انجام خواهند گرفت. ما سعی می کنیم خطوط را تمیز و کامل ترسیم کنیم تا شما هنرجویان عزیز طرح را بهتر و واضح تر مشاهده نمایید.

مرحله دوم: در این بخش، قسمت باسن و پشت اسب شاخ دار را اضافه کنید. این بخش شبیه به نیم بیضی طراحی می شود. اندازه و فاصله این قسمت تا قفسه سینه، شکل کلی بدن حیوان را مشخص خواهد کرد. در طراحی اسب های واقعی، رعایت تناسب بین بخش های مختلف بدن، از حساسیت بیشتری برخوردار است.

در طراحی اسب تک شاخ دار رعایت این تناسب چندان اهمیت ندارد، چرا که این موجود خیالی، اسب نیست و بدن آن به گونه ای متفاوت، کوچکتر و لاغرتر از اسب های واقعی ترسیم می شود. به همین دلیل ممکن است نتیجه کار هیچ دو نفری به هم شبیه نشود.

مرحله سوم: در این مرحله از کار،گردن و سر یونیکورن را اضافه کنید. برای این کار یا به تخیل خود رجوع کنید یا شبیه به نمونه ارائه شده طراحی را ادامه دهید.

مرحله چهارم: در این مرحله حالت قرار گرفتن دست و پای حیوان را ترسیم می کنید. اگر حالت بدن حیوان را از اسب واقعی الهام بگیرید، ژست واقعی و زیباتری را ترسیم خواهید کرد. یک حالت بسیار زیبا برای طراحی اسب تک شاخ ، ژست چهار نعل می باشد به گونه ای سلانه سلانه راه رفتن او.

 

مرحله پنجم: در نهایت، این بخش از طراحی را با اضافه کردن دم اسب شاخ دار به پایان می‌رسانیم.

 

چگونه جزئیات بدن اسب های شاخ دار را بکشیم؟

پس از تکمیل کلیت و ژست بدن اسب شاخ دار، به تکمیل جزئیات بدن آن می‌رسیم. پشت سر گذاشتن مراحل زیر، در نهایت، طرحی از یک یونیکورن زیبا نتیجه خواهد داد:

مرحله اول: در این مرحله طبق طرح، سر و پوزه اسب را طراحی کنید.

مرحله دوم: سر و پوزه اسب شاخ دار را با دو خط به هم وصل کرده و گوش ها را بالای سر اضافه کنید.

مرحله سوم: در جای درست و مناسب، مطابق نمونه، چشمان را ترسیم کنید.

مرحله چهارم: به طرح خود کمی جزئیات اضافه کنید. به عنوان مثال بینی و دهان را اضافه کرده و ظرافت های مربوط به چشم را ترسیم کنید. بعد از آن، به طراحی ظریف تر سم ها بپردازید. خطوط این بخش باید با زاویه پا همخوانی داشته باشند. سم های اسب تک شاخ بزرگ تر از اسب های واقعی و کمی شبیه به سم های گوزن می باشند.

مرحله پنجم: در این مرحله سم ها را تکمیل کنید.

مرحله ششم: مچ و پاشنه دست و پای اسب تک شاخ را ترسیم کنید.

مرحله هفتم: در این مرحله جزئیات بیشتری را به پاشنه پا اضافه کنید. با تکمیل استخوان های ساق پای اسب شاخ دار، هیکل آن زیباتر و واضح تر خواهد شد.

مرحله هشتم: در ادامه طراحی اسب شاخ دار، ران و بازو را ترسیم کنید.

مرحله نهم: با خطوط منحنی وار، ران و بازوها را به هم متصل کنید.

مرحله دهم: در این مرحله ابتدا چند خط راهنما برای طراحی گردن، ترسیم کنید. خطوط مربوط به پشت تیغه شانه و خطی به اندازه عرض گردن.

مرحله یازدهم: اکنون می توانید با کشیدن خطوط زیر شکم، کمر و گردن طرح کلی بدن یونیکورن را به پایان برسانید.

 

چگونگی ترسیم شاخ برای اسب های تک شاخ

اصلی ترین بخش در طراحی اسب شاخ دار، ترسیم شاخ آن است. با انجام مراحل زیر رسم این شاخ به سادگی امکان پذیر خواهد شد:

مرحله اول: یک خط صاف با طول و جهت مورد نظر بر روی سر اسب رسم کنید.

مرحله دوم: از روی خط رسم شده خطوط مورب کوچکی رد کنید و با نزدیک شدن به سر شاخ، میزان کجی این خطوط را بیشتر کنید.

مرحله سوم: یک کپی از هر خط در زیر آن و با فاصله کمی از خط دیگر اضافه کنید.

مرحله چهارم: هر خط را با یک کمان به کپی آن وصل کنید.

مرحله پنجم:  در بین کمان ها، منحنی های مقعر را رسم کنید.

 

نهایی کردن طرح اسب شاخ دار

مرحله اول: تا اینجا طراحی کلی اسب شاخ دار به انجام رسیده است. حال با افزودن موهای یال و دم اسب نقاشی را تکمیل می کنیم.

مرحله دوم: در این مرحله نوبت به حذف خطوط اضافه در طراحی و تمیز کردن نقاشی اسب تک شاخ رسیده است. به یاد داشته باشید که در طراحی، وجود این شلوغی و خطوط در هم طبیعی است. برای پاک سازی طراحی خود از یکی از این روش ها استفاده کنید:

  • اگر طرح شما کامپیوتری است، یک لایه جدید ایجاد کنید.
  • طرح را اسکن کرده و با فتوشاپ یا دیگر برنامه های طراحی میزان lightness  یا opacity لایه را به حدی که خطوط اضافی به سختی قابل مشاهده باشد،کاهش داده و طرح خود را چاپ کنید.
  • با یک مداد پر رنگ یا خودکار، خطوط اصلی طرح اسب شاخ دار را پر رنگ کرده و با روش کپی برداری و میز نور، یک کاغذ روی آن قرار داده و فقط خطوط تیره، خطوطی که از پشت کاغذ قابل رویت هستند، را در صفحه کاغذ جدید رسم کنید.

 

با تکمیل طراحی اسب تک شاخ، طراحی به پایان می رسد.

4.8/5 - (32 امتیاز)

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.