اصول طراحی آناتومی انسان: طراحی تناسب پیشرفته

Human Anatomy Fundamentals: Advanced Body Proportions

در جلسات قبلی آموزش طراحی آناتومی انسان ما در مورد طراحی ساده و ابتدایی آناتومی انسان اطلاعات جامعی را به دست آوردیم. اگر شما مباحث قبلی ما را به خوبی تمرین کرده باشید، هم اکنون آماده پیشرفت هستید. مهم ترین تفاوتی که شما باید به آن توجه کنید، میان زن و مرد است. جدا از این موضوع، برای آموزش آناتومی شما باید سن را نیز مد نظر قرار دهید. پس، در ادامه با ما همراه باشید.

 

نسبت های مرد در مقایسه با نسبت های زن برای طراحی آناتومی

در طراحی آناتومی انسان، نسبت های زن و مرد متفاوت است. خیلی ها معتقد هستند که اسکلت به جنسیتش خیانت می کند. ولی در کل شما باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که در یک محور عمودی، هیچ تفاوتی وجود ندارد. یعنی مفاصل از بالا به پایین حرکت نمی کنند. تغییرات تقریبا به طور کامل در محور افقی صورت می گیرد. محور افقی در طراحی آناتومی انسان یعنی عرض قسمت های خاصی از بدن. حال این سوال به وجود می آید که ما چگونه باید شکل خود را زنانه یا مردانه کنیم؟ در سطح ساختاری که ما در حال کار بر روی آن هستیم، فقط یک تفاوت بزرگ وجود دارد که شما باید بر روی آن تسلط پیدا کنید. دیگر مسائل جزئیات کوچکی هستند که خیلی راحت حل می شوند.

 

نسبت های شانه به باسن

مهم ترین تفاوتی که میان زن و مرد در طراحی آناتومی وجود دارد، نسبت شانه به باسن است. زنان استخوان لگن بزرگتری در مقایسه با مردان هستند. چرا که آنها وظیفه زایمان و حمل نوزاد را بر عهده دارند. این مسئله که اهمیت بالایی هم دارد، می تواند نتایج خاصی را بر روی بدن به همراه داشته باشد. یعنی در بدن خانوم ها، خط باسن پهن ترین خط بدن به حساب می آید. ولی در مقابل کمر باریک تر می باشد. در حالی که در طراحی بدن آقایان، پهن ترین خط بدن خط شانه به حساب می آِید. یعنی کمر تفاوت های زیادی با باسن ندارد. در نتیجه، شکل کلی زن یک شکل همچون ساعت شنی می باشد. در عوض شکل بدنی مرد ذوزنقه می باشد. پس، شما حتما باید به این نکته توجه داشته باشید تا با هیچ مشکل خاصی در موقعیت های مختلف مواجه نشوید.

در جهت ارائه ایده برای اندازه گیری، در شکل زیر، مورد وسط را مد نظر قرار دهید. ما خطوط راهنما را از سر پایین آورده ایم و سپس  در قسمت های میانی، آن را گسترش داده ایم. این خطوط دو محیط زرد رنگ را مشخص می کنند. در این محیط ها استخوان های شانه و لگن قرار  خواهند گرفت.

برای تبدیل کردن این شکل خنثی به یک زن، استخوان های لگن به طوری پهن می شوند که مفاصل ران به سمت برونی ناحیه زرد نزدیک تر شود. شانه ها ممکن است که متفاوت باشد اما همیشه در این ناحیه قرار خواهند گرفت. به نوع عملکرد پا ها توجه داشته باشید. ران ها بیشتر از باسن به زانو ها متصل می شوند. ولی در عین حال تغییر موقعیتی نخواهند داشت.

برای تبدیل کردن این شکل خنثی به یک مرد، استخوان لگن باریک باقی می ماند در حالی که مفاصل شانه ها در خارج از ناحیه زرد رنگ قرار گرفته اند. در این قسمت، شما می توانید دوباره تفاوت را حس کنید. بهتر است که همیشه آن را به سمت بیرونی ناحیه زرد متمایل نمایید. شما می توانید تصویر های قبلی را نگاه کنید و افراد را در زندگی روزمره خود تحلیل نمایید. یک زن باید بازو های خود را از بدن دور کند. همچنین، بدن زنان به گونه ای طراحی شده است که در حالت استراحت دستان بر روی خط بدن قرار گرفته اند.

 

 

تفاوت های کوچک تر

 

خط کمر و آرنج

خط کمر زنان در طراحی آناتومی، معمولا با ناف هم سطح می باشد. اما کمر مردان خیلی کمتر به نظر می رسد. این قضیه باعث می شود تا نیم تنه در مردان بزرگتر و قوی تر به نظر برسد. شما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که استفاده از نیم تنه های قدی مساوی و خطوط شلواری هم سطح برای هر دو جنس اشتباه است. همچنین، شما باید مراقب باشید که آرنج ها را با عکس پایین تراز نکنید. مرجع مفصل آرنج باید ناف بدن باشد. این شروع درست باعث می شود تا شکل شما خیلی دقیق تر به نظر برسد. به مثال زیر دقت کنید.

زاویه دار بودن و دایره ای بودن در طراحی آناتومی

با پیش بینی بدنی که شما قصد طراحی آناتومی آن را دارید، شما می توانید بدن زنان را با شکل های گرد و بدن مردان را با شکل های ذوزنقه ای طراحی کنید. چرا که این قضیه، می تواند نشان دهنده اصلی تیپ بدنی به حساب بیاید. به طور کلی بدن یک زن از اشکال گرد تر تشکیل شده است. سینه ها و باسن همگی گرد هستند. اما بدن زنان چربی بیشتری را در زیر پوست ذخیره می نماید. در عوض، بدن مردان زاویه دار تر بوده و معمولا عضلات بدن مردان خطوط خشن تری خواهد داشت. این موضوع می تواند به شدت متنوع باشد. مثلا برای یک زن لاغر شما باید از خطوط زاویه دار و برای یک مرد چاق شما باید از خطوط نرم استفاده کنید. در یک شکل معمولی و اندام های نسبتا باریک، شکم زن خمیده بوده و باسن او گرد می باشد. یک مرد، هم در شکم و هم در باسن به صافی تمایل دارد.

مفاصل باسن

یکی از مهم ترین جزئیاتی که برای طراحی آناتومی انسان شما باید به آن توجه کنید، در مورد مفاصل لگن یا باسن است. شما باید مفاصل لگن یک زن را خارج از استخوان لگن بکشید. آنها به وضوح از بدن بیرون آمده اند. این ویژگی، باعث می شود تا شکل رسم شده شما حالت واقعی به خود گیرد. در مقابل، مفاصل ران مرد را باید در داخل و به سمت استخوان لگن نگه دارید.

دیگر جزئیات برای طراحی آناتومی

در طراحی آناتومی هر دو جنس یعنی زن و مرد، کف دست و کف پا تقریبا نصف پهنای صورت می باشد. اما، نسبت دست به صورت در مردان کمی طولانی تر از زنان می باشد. این قضیه ممکن است که تحت شرایط خاص متغیر باشد. ستون فقرات یک زن نسبت به یک مرد انعطاف پذیر تر می باشد. همچنین، قوس بیشتری را از نظر فیزیکی خواهد داشت. جالب است بدانید که مردان از زنان به طور معمول بلند تر هستند.

همه این نکات چقدر اهمیت دارند؟

حال بیایید تا میزان اهمیت نکات گفته شده تا به این قسمت را با هم بررسی کنیم. جالب است بدانید که هنگامی که شما یک مرد را با بدن زنانه یا یک زن را با بدن مردانه طراحی کنید، متوجه اشتباه بزرگ خود می شوید. به عکس زیر توجه داشته باشید.

حتی با اضافه شدن کلیشه های جنسیتی مربوط به مو و سینه، به علت تناسب نداشتن بدن در قسمت های مربوط به لگن و شانه، بدن ها تفاوت های زیادی با حالت عادی دارند. بدن مردان و زنان می توانند از شخصیت های مختلفی تاثیر گرفته باشند. یعنی عوامل زیادی وجود دارد که بر روی بدن هر دو جنس موثر است. شما حتما باید برای طراحی آناتومی به جزئیات اصلی توجه داشته باشید تا با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوید.

 

 

تناسب سن و بدن در طراحی آناتومی انسان

در این قسمت آموزش طراحی آناتومی انسان، ما قصد بررسی سن را داریم. این قسمت نحوه تغییر نسبت ها از تولد تا پایان رشد فیزیکی را توضیح می دهد. پایان سن رشد یعنی شروع بزرگسالی و پایان نوجوانی. جالب است بدانید که فضای کافی برای تکان خوردن وجود دارد. چرا که افراد حتی اگر از یک ژن استفاده کرده باشند، با یک سرعت رشد نخواهند کرد. پس، میزانی تغییر مشکلی ندارد. با این حال، در ادامه ما یک مدل متوسط برای همه افراد مد نظر خود قرار می دهیم. بهتر است که بسته به نیاز های کلی بدن کاراکتر خود، تصمیم های مناسب را بگیرید.

 

طراحی بدن نوزاد

توجه داشته باشید که پاها در این مرحله چقدر کوتاه هستند: در بزرگسالان، زانو در این حالت به شانه می رسد، اما در اینجا طول پاها و دست ها تقریباً یکسان است و زانو و فقط آرنج ها فقط به هم می رسند. بچه ها در این مرحله از رشد معمولا در حالت جنینی هستند. طول سر معمولا 2.5 می باشد. همچنین، شما نباید پا ها را حساب کنید. در واقع سر یک نوزاد در مقایسه با هر چیز دیگری که در بدنش یافت می شود، خیلی بزرگ به نظر می رسد.

طراحی بدن کودک

از 1 ماهگی تا 1 سالگی، برای طراحی آناتومی شما باید از تکنیک های کودک استفاده کنید. ممکن است که حتی تا 3 ماهگی هم نسبت های بدن بچه تغییری پیدا نکرده باشند. ولی، بدن به طرز خیلی عجیبی چاف تر شده و هنگامی که پا ها باز می شوند، شما متوجه رشد می شوید. اگر شما بچه را بالا نگه دارید، یک کودک 10 ماه به اندازه یک کودک نو پا بزرگ به نظر می رسد. ولی با ویژگی های یک نوزاد. از جمله این ویژگی ها می توان به نداشتن گردن اشاره کرد.

طراحی آناتومی کودک نوپا

جالب است بدانید که در طراحی آناتومی، قد یک فرد بالغ را می تواند با 2 برابر کردن قد او در دو سالگی پیش بینی کنید. در هر صورت، کودکان نو پا کوچک ترین افرادی به حساب می آیند که همچون سایر مردم راست می ایستند. سر این کودکان هنوز بزرگ بوده و پا ها کوتاه هستند. در این قسمت کم کم گردن بدن هم نمایان می شود.

طراحی آناتومی بچه

بچه ها در بین 5 تا 11 سالگی قرار دارند. البته که رشد طراحی آناتومی در دوران کودکی خیلی پیوسته است. کودکان در این بازه سنی می توانند خیلی لاغر به نظر برسند. چرا که چربی های بدن از بین رفته است. توجه داشته باشید که گردن بارید تقریبا از شانه رشد می کند. چرا که عضلات ذوزنقه شده و گردن رشد نکرده است. رسم یک بچه با استفاده از خطوط اشتباه، می تواند خیلی عجیب و غریب به نظر برسد.

طراحی آناتومی نوجوان

بازه سنی نوجوانی، در طراحی آناتومی اهمیت زیادی دارد. تا این مرحله فرق زیادی بین دختر و پسر وجود نداشت و دیمورفیسم جنسی ظاهر نشده بود. اگر فکرش را بکنید، جنسیت بچه ها فقط از نحوه کوتاه کردن مو ها، اسم ها و نحوه لباس پوشیدن مشخص است. بلوغ، می تواند بازه زمانی از زندگی انسان باشد که هورمون ها وارد بدن شده و بدن را بالغ می کنند. بلوغ زنان خیلی زودتر از مردان شروع می شود. معمولا بلوغ مردان بین 9 و نیم تا 14 سالگی شروع می شود. در عین حال، بلوغ در زنان بین 8 تا 13 سالگی شروع خواهد شد. در سطح ساختاری، تفاوت بین ساز دور کمر و باسن افزایش پیدا می کند. از آنجایی که چربی ها می توانند در معده، باسن و پا ها تجمع پیدا کنند، حجم بیشتری در این قسمت بدنی وجود دارد. در نتیجه، دختران شبیه به یک زن کاملا رشد یافته می شوند. همچنین، شانه های پسران باز شده و اندازه آنها تغییر پیدا می کند.

در طراحی آناتومی هر دو جنس در حالت نوجوانی، هنوز سر از افراد بالغ بزرگتر است. همچنین اندام ها یعنی دست ها، پا ها و حتی بازو ها ممکن است که خیلی سریع رشد داشته باشند. در نتیجه، شما می توانید احساس عجیبی در طراحی در این حالت داشته باشید. حتی در مورد حیوانات هم این اتفاق میفتد. پس از اتمام نوجوانی، نوبت به طراحی آناتومی انسان در اوایل بزرگسالی می رسد. جایی که نسبت هایی نهایی تعیین می شوند. این نسبت ها دقیقا همانطور که در قسمت های قبل تر هم گفته شد تعیین می شوند. در حال حاضر نیاز نیست که دیگر گروه های سنی را بررسی کنیم. فقط می گوییم که سنین خیلی بالا، استخوان ها جرم را از دست می دهند.

 

دوباره، همه این موارد در طراحی آناتومی انسان چقدر مهم هستند؟

در ادامه شما می توانید عکسی از چهار فرد مختلف را مشاهده کنید.

دو شکل اول به طور دقیق با اندازه در طراحی آناتومی تناسب دارد. سومین شکل نشان می دهد که اگر کودکی را با استفاده از نسبت های افراد بزرگسال طراحی کنید، چه اتفاقی میفتد. یک بزرگتر کوچک! اگر در حال کشیدن پری یا یک مرد مورچه ای هستید، استفاده از این روش جوابگو است. اما قطعا این شکل یک کودک را به ذهن بیننده وارد نمی کند. برعکس این قضیه مهم هم صادق می باشد. شکل چهارم یک فرد بالغ را نشان می دهد که با نسبت های کودکانه کشیده شده است. یک فرد بالغ که به این شکل است، ظاهر نا مناسبی دارد. فقط کافی است که به اندازه جمجمه توجه داشته باشید.

علیرغم وجود جای تغییر، به دلیل تنوع انسانی حداقل ارتفاع مشخصی وجود دارد که برای طراحی جمجمه شما باید آن را مد نظر قرار دهید. زنان ریزه اندام فقط یک سری زنان کوچک هستند. اگر خیلی کوتاه باشند، نسبت اصلی بدن آنها دارای ویژگی های کودکانه خواهد بود. همچنین، افراد خیلی بلند قد فقط کشیده به نظر می رسند و واقعا بلند نخواهد بود. پس، در طراحی آناتومی شما باید همه این موارد را مد نظر خود قرار دهید تا با هیچ مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید.

جدا از طراحی آناتومی خشن عکس بالا، شما می توانید یک مرد قوی هیکل، قد بلند، یک زن بالغ با جثه کوچک و یک پسر یا دختر نوجوان را مشاهده کنید. چگونه می توان تشخیص داد که هیچ ویژگی بیرونی وجود ندارد و قد نوجوان اندازه زن است؟ نسبت ها حاوی اطلاعات زیادی هستند که شما باید به آنها توجه داشته باشید. یک هنرمند مشتاق باید همه این اطلاعات را بررسی کند.

 

تاثیرات قومی بر روی طراحی آناتومی

کاتالوگی که در بالا برای طراحی آناتومی به آنها اشاره کردیم، کاملا بستگی به فرهنگ دارد. اگر شما به دیگر ملیت ها سفر کنید، می توانید اطلاعات بیشتری را دریافت کنید. بالاخره دریافت اطلاعات بیشتر از ملیت های مختلف، می تواند نتایج مثبت زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. اما، اگر شما علاقه ای به سفر به دیگر ملیت ها ندارید، باید از همین اطلاعات استفاده کنید تا با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوید. به علت همین تفاوت های خاص هستند که در جوامع غربی این باور وجود دارد که زنان ژاپنی خیلی جوان تر از دیگر بانوان هستند. در اکثر تصاویری که ما از باسن می بینیم، زنان ژاپنی باسن کوچک تری دارند. بنابر این ذهن ما یک سرنخ بصری مهم را از دست می دهد. اگر یک زن ژاپنی را با تیپ بدنی یک زن اروپایی بکشیم، تعجب خواهیم کرد که چرا او یک فرد اروپایی به نظر می رسد. همه چیز بستگی به نسبت های اصلی باسن و شانه دارد.

در طراحی آناتومی، میانگین تیپ های بدنی واقعا در سراسر جهان فرق های زیادی با هم دارند. اگر شما زمان کافی را با گروه های مختلفی از مردم بگذرانید، می توانید نوع بدن آنها را درک کنید و از آن در موقعیت های مختلف استفاده کنید. این یک مطالعه بزرگ به حساب می آید ولی برای موفقیت در فعالیت های مربوط به طراحی نسبیت، شما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید تا با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوید. در عکس زیر شما می توانید تفاوت انواع اسکلت را به طور کامل مشاهده نمایید.

5/5 - (4 امتیاز)

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.