اصول طراحی آناتومی انسان: طراحی چهره پیشرفته

Human Anatomy Fundamentals: Advanced Facial Features

در جلسات قبلی، ما توانستیم آموزش طراحی آناتومی و طراحی فیگور را به اتمام برسانیم. همچنین ما در مورد طراحی چهره به صورت مقدماتی با شما صحبت کردیم. امروز ما قصد داریم تا در مورد طراحی صورت و طراحی آناتومی صورت به صورت پیشرفته و حرفه ای با شما صحبت کنیم. مباحثی همچون شخصیت، جنسیت، سن، محل تولد و غیره بر روی نوع چهره فرد تاثیر گذار هستند. شما باید همه این موارد را مد نظر خود قرار دهید تا با مشکلی مواجه نشوید.

 

طراحی چهره مرد و زن

همانطور که در طراحی آناتومی دیگر قسمت های بدن، میان زن و مرد تفاوت وجود دارد، چهره زنان و مردان هم ویژگی های خاصی دارند. مباحث هورمونی آندوژنی و ویژگی های جنسیتی به صورت مستقیم بر روی طراحی چهره زنانه و مردانه تاثیر گذار هستند. این قسمت بخش اولیه یا افراط در ویژگی های زنانه و مردانه را تحت پوشش قرار می دهد. شما می توانید در صورت لزوم و نیاز، شخصیت طراحی شده خود را ویرایش نمایید.

اولین تفاوتی که می توان میان صورت های زنانه و مردانه مشاهده مرد، فک است. فک مردانه در مقایسه با انحنای نرم صورت زنانه، بیشتر حالت برجستگی دارد. فک مردان سخت تر بوده و حالت مربعی دارد. جالب است بدانید که این تفاوت در برخی از حیوانات همچون گربه ها هم وجود دارد. خطوط دیگر صورت هم مثل فک در بدن مردان سخت تر است. ابرو در زنان به دلیل گرد بودن آن معمولا از حد بیرون زده و چانه هم برجسته می باشد. جالب است بدانید که توجه به این مباحث به شما کمک می کند تا فعالیت های مد نظر خود را به خوبی به اتمام برسانید.

در طراحی آناتومی صورت، شما باید به این مسئله هم توجه کنید که سر یک زن کوچک تر از سر یک مرد است. گردن زنان هم باریک تر بوده و عضلات کمتری دارد. ابرو ها در بدن زنان نازک تر و مرتب تر هستند. در حالی که لب ها پر رنگ و رنگ های متضاد تری دارند. با توجه به چهره زنان، شما می توانید همه این موارد را به خوبی درک کنید. جالب است بدانید که لب های مرد نازک تر است ولی، دهان آنها بیشتر باز می شود. مژه های زنان معمولا بدون آرایش هم بلند تر و بیشتر دیده می شود.

 

چهره زنانه و مردانه از نیم رخ

برای طراحی چهره، در نمای نیم رخ ما می توانیم مشاهده کنیم که گردن زنانه نه تنها باریک تر است، بلکه حرکت روبه جلو و بارز تری هم دارد. به دلیل حجیم بودن گردن، این قسمت در بدن مردان معمولا عمودی تر به نظر می رسد. همچنین، در بدن برخی از مردان سیب گلو مشاهده می شود. در بدن هیچ زنی سیب گلو مشخص نمی شود. بیایید تا دوباره نسبت های به کار رفته در طراحی صورت زنان و مردان را نگاه کنیم. در بدن یک مرد، پشت دست و کف دست نصف پهنای صورت است. پا و انگشتان پا از ارتفاع صورت بلند تر بوده و دست تا نوع انگشتان 4/3 ارتفاع صورت را پوشش می دهند. در یک زن، عرض تقریبا یکسان است. ولی، شما باید به این مسئله توجه داشته باشید که پا بلند تر از ارتفاع صورت است. دست حداقل 4/3 ارتفاع صورت را تحت پوشش خود قرار می دهد.

 

تاثیر سن بر طراحی چهره

دیگر مسئله مهمی که شما باید به آن در هنگام طراحی چهره توجه داشته باشید، سن است. ویژگی ها و تناسبات صورت با افزایش سن کمی تغییر می کنند. به جمله به این معنا است که تکامل صورت به افراد اجازه می دهد تا ویژگی های کلیدی را تغییر دهند. در این قسمت ما نکاتی را در مورد سن و ارتباط آن با طراحی صورت به شما می گوییم. پس با ما همراه باشید.

 

صورت های جوان تر

در طراحی چهره، ما باید در ابتدا صورت های جوان تر را مورد بررسی قرار دهیم. قبل از نوجوانی، تفاوتی میان صورت مرد و زن وجود ندارد. قبل از اینکه دو شکلی جنسی با بیدار شدن هورمون های بدن ایجاد شود، کودکان از نظر صورت و بدن آندروژن دارند. فقط وقتی ما می توانیم جنسیت را تشخیص دهیم که به لباس کودکان نگاه کنیم و رنگ و طرح لباس آنها را مورد بررسی قرار دهیم. نوزادان و کودکانی که به تازگی راه افتاده اند، هیچ برآمدگی برای ابرو ندارند. آنها فقط چند انحنای ملایم و استخوان گونه در صورت خود دارند. این انحنا ها خیلی قابل مشاهده نیستند. گونه گرد و دو چانه است. همچنین، میزان چربی صورت و بدن نوزاد سنش را نشان می دهد. کودکان نوپایی که لاغر هستند، بزرگتر از سنشان به نظر می رسند.

در این مدت دهان کوچک شده و پوست صورت کمی چروکیده می شود. در این بازه سنی چشم ها هم بزرگ بوده و کاملا باز به نظر می رسند. چرا که پلک های بالایی هنوز به خوبی مشخص نشده اند. کره چشم نزدیک به اندازه بزرگسالان است، اما شکاف های چشم اینطور نیست، بنابراین عنبیه بسیار بزرگتر از بزرگسالان به نظر می رسد و چشم ها نیز از هم بازتر هستند. معمولا ابرو ها در بزرگسالی تیره می شوند. در نتیجه ابرو های نوزادان کمی روشن تر از بزرگسالان است.

 

صورت کودکان

در طراحی آناتومی صورت باید به این مباحث توجه کنید. کودکان (از پنج سالگی) بدن نرمی دارند ولی کم کم عضلات آنها سفت شده و ویژگی های ظاهری پیدا می کنند. بینی شروع به ایجاد یک پل می کند، اما نوک آن همچنان به سمت بالا است، بنابراین کوتاه به نظر می رسد. از طرف دیگر گوش ها سریعتر رشد می کنند، بنابراین بزرگ به نظر می رسند. صورت در مقایسه با بزرگسالان ناحیه کوچکتری از سر را اشغال می کند. گردن نسبتاً نازکتر از قبل است، چرا که چربی کودک از بین رفته است. اما هنوز عضله ای برای ضخیم شدن آن وجود ندارد. ابروها هنوز بالا هستند و به چیزی کمک می کند که ما آن را حالتی شبیه کودک می نامیم.

 

صورت نوجوانان

نوجوانان (دوازده تا هفده سالگی) از هر نظر بین دوران کودکی و بزرگسالی قرار دارند، هر ویژگی به حالت بزرگسالی خود نزدیک است اما همچنان ظاهر های کودکانه خود را حفظ می کند. این مسئله بسته به بازه سنی فرد متغیر است. هرچه به 17 سالگی نزدیک تر شود، ویژگی های بزرگ سالانه بیشتری هم دریافت می کند.

در طراحی چهره نوجوانان، مهم ترین و قابل توجه ترین تفاوت با صورت افراد بالغ، چشم ها است. چشم ها در این مرحله همچنان بزرگ و درشت هستند. اما در این مرحله ابرو ها پر پشت شده و روی چشم ها پایین‌تر می باشد. در نتیجه، حالت چهره تغییر پیدا می کند. بینی هم در این مرحله بزرگتر و بلند تر به نظر می رسد. حتی اگر هنوز کمی به سمت بالا باشد، شما باز هم می توانید تغییرات را حس کنید. در حال حاضر تفاوت آشکاری بین صفات مرد و زن وجود دارد. توجه داشته باشید که شما می توانید با حذف مژه ها، دختر را روی کاغذ جوان تر نشان دهید. همانطور که گفته شد، زنان بالغ مژه های بزرگتر و بلند تری دارند. حضور مژه ها در یک نقاشی تلطیف شده می تواند صورت را پیر کند.

 

طراحی چهره افراد بزرگسال

در طراحی چهره، معمولا افراد بین 18 تا 30 سالگی ترسیم می شوند. به این افراد، بزرگسال جوان هم گفته می شود. چرا که در این بازه زمانی افراد بیشتر طراحی می شوند. ویژگی های ظاهری در این بازه زمانی در اوج خود هستند. بینی افراد تراشه دار بوده و به خاطر چین های پلک که اکنون قابل مشاهده هستند، تبدیل شده و بالغ تر شده است. خطوط صورت که ساختار استخوانی و عضلانی بیشتری نسبت به گوش نرم نشان می دهند، می توانند پر رنگ تر باشند. لب های زنان در این مرحله در بزرگترین و گوشتی ترین حالت ممکن قرار گرفته است. همچنین، مو های موجود در صورت مردان هم قوی تر شده و پر رنگ تر خود را نشان می دهد در این حالت هنگامی که مردان موی صورت خود را اصلاح می کنند، در کنار صورت و زیر فک می توانند سایه ای را مشاهده نمایند.

اواخر بزرگسالی (دهه چهل و پنجاه) تغییرات چشمگیری را نشان نمی دهد، اما تغییرات کوچکی را نشان می دهد: پلک ها سنگین تر می شوند، پای کلاغی شروع به نمایان شدن می کند. همچنین خطوط دیگری همچون چین خوردگی رو به پایین در گوشه های دهان، خطوط بیانی به هم متصل می شوند. دومین خطوط ایجاد شده در صورت می توانند تا بال های بینی و پیشانی هم مشخص شوند. این خطوط باعث می شوند تا سن شخصیت مورد نظر شما بالاتر به نظر برسد.

 

طراحی چهره افراد پیر

در طراحی چهره افراد پیر که بازه سنی شصت سالگی به بعد را شامل می شوند، شما باید به یک سری مباحث خاص توجه داشته باشید. همه خطوط موجود در بدن در این سن بیشتر می شوند. خطوط پیشانی و اخم و خطوط لبخند به صورت دائمی بر روی صورت افراد نقش می بندند. زیر چشم برآمده شده و جیب ایجاد می شود. پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و شروع به آویزان شدن در فک می کند. در نتیجه این تغییرات، خط فک دائمی می شود.

 جالب است بدانید که مژه های یک زن در سن پیری دیگر برجسته و پر رنگ نیست. لب های زنان هم در این بازه سنی معمولا نازک تر می شود. خط موی مردان معمولا کاهش پیدا کرده و برخی از مردان موی خود را به طور کامل از دست می دهند. ابرو ها شاید تیره بمانند ولی کم پشت می شوند. گاهی اوقات هم ابرو ها به طور کامل تیرگی خود را از دست داده و سفید می شوند. این مسئله مربوط به ژن فرد است.

 

طراحی صورت زنانه پیر

طراحی صورت زنانه پیر باید به گونه ای باشد که مخاطب پیری را حس کند. صورت زنانه حالت زنانگی خود را از دست داده و در دهه هفتاد زندگی همه هورمون های بدن یکسان می شوند. در حالی که در این بازه سنی احتمال مرگ افراد بالاتر می رود. تنها تفاوت واقعی میان مرد و زن در این بازه سنی مربوط به خط مو است. مو های زنانه در این بازه سنی کمتر عقب می رود. در حالی که یک مرد می تواند مو های سرش را به طور کامل از دست بدهد. رگ ها، لکه های پوستی و لکه های پیری با نازک تر شدن پوست بر روی بدن فرد ظاهر می شوند. لاله گوش و نوک بینی هم آویزان تر می شود. جالب است بدانید که رنگ عنبیه شدت خود را از دست داده و لب ها هم در این بازه سنی همرنگ پوست می شوند. خطوط جدیدی در بالای لب و گردن ظاهر شده و گونه ها تو خالی می شوند.

 

تنوع فردی و قومی در طراحی چهره

البته که ما می دانیم در طراحی چهره، چشم ها، بینی، دهان، شکل صورت و همه ویژگی های موجود درون یک چهره در هر شخص متفاوت است. هیچکس به جز دو قلو های همسان ویژگی های ظاهری یکسانی ندارند. تفاوت در طراحی ویژگی های صورت را می توان خیلی ساده در طراحی های مختلف به نمایش گذاشت. مطمئنا ابزار های محدودی برای متمایز کردن افراد وجود دارد. بهتر است که شما به نوع قرار گیری چشم ها، لب ها و گونه ها توجه کنید. هر کاراکتر یک سری ویژگی های شخصیتی خاص دارد.

همچنین شما باید از ویژگی هایی اطلاع داشته باشید که منابع قومی را مشخص می کنند. شما باید بتوانید ویژگی های قومیتی را به خوبی رسم کنید نه اینکه از آنها دوری کنید. رنگ پوست یک شناسه بی اهمیت است. خیلی از طراح ها و هنرمندان بر روی پوست و رنگ پوست مانور زیادی می دهند. ولی، رنگ پوست اهمیت چندانی ندارد. به تصویر زیر نگاه کنید. شکل اجزای صورت رنگ پوست را به طور کامل کنار می زند. پس، شکل اجزا و نحوه قرار گیری چشم ها و لب ها و گونه ها تاثیرات بیشتری در مقایسه با رنگ پوست دارند.

یکی از مهم ترین مباحثی که در هنگام طراحی چهره شما باید به آن توجه داشته باشید پوشش صحیح است. شما باید سراسر قسمت مربوط به صورت را با پوشش صحیح ایجاد کنید. شما باید در مورد قومیت های مختلف تحقیق کنید و به خوبی شکل و قیافه هر قومیت را طراحی نمایید. در ادامه ما نکاتی را در مورد قومیت های مختلف ارائه می کنیم که صد در صد دقیق نیستند ولی، به شما کمک می کنند تا طراحی چهره خود را به مراحل بعد ببرید.

 

شکل های عمومی صورت

تصویر زیر به شما کمک می کند تا شکل های مختلف صورت را مشاهده کنید. هر کدام از این اشکال در طراحی آناتومی صورت انسان تاثیر گذار هستند. در هنگام طراحی چهره، شما باید به همه این اشکال توجه داشته باشید و بتوانید به خوبی همه آنها را به تصویر بکشید.

 • بیضی: شکل تخم مرغ معکوس، باریک ترین در چانه و پهن ترین در وسط.
 • بیضی: صورت دراز تقریباً حتی در عرض. می تواند باریک یا گسترده باشد.
 • مثلثی و قلبی شکل: از نظر صورت باریک ترین در چانه نوک تیز و پهن ترین در بالا یکسان هستند، اما یکی با خط موی صاف و دیگری قله بیوه است.
 • گرد: از نظر طول و عرض برابر، با خط فک و خط مو گرد به نظر می رسد.
 • مربع: از نظر طول و عرض برابر، با خط فک مربع و خط موی صاف به نظر می رسد.
 • مستطیل: مانند مربع، اما بلندتر از عرض آن.
 • پنج ضلعی: مانند مستطیل، اما با چانه ای باریک که زوایای بیشتری در شکل ایجاد می کند.
 • الماس: چانه و پیشانی باریک، پهن ترین صورت در وسط.
 • گلابی شکل (یا ذوزنقه ای): پهن ترین در چانه و باریک ترین در پیشانی، خط فک بسیار کامل.

 

ارتباط جمجمه با قومیت

جالب است بدانید که در طراحی چهره، جمجمه هم بر اساس قومیت افراد طراحی می شود. چرا که مورفولوژی جمجمه در قومیت های مختلف متفاوت است. در برخی از شکل ها استخوان فک عقب رفته و شکل تیز می شود. این مسئله بر روی طراحی چهره موثر است. در برخی از شکل ها هم استخوان جلو آمده و صورت گرد می شود.  از جمله مثال هایی که برای شکل اول می توانیم بزنیم، باید به افرادی که قومیت غربی دارند اشاره کنیم. مردم کشور های اروپایی معمولا ظاهری به این گونه داشته و ساختار فکی کوچکی دارند.

دو جمجمه زیر، مورفولوژی های حاضر در صورت های افراد چینی و هندی را به نمایش می گذارند. شما باید دو قومیت آسیایی و قفقازی را با هم مقایسه کنید. متوجه تغییرات موجود میان این دو قوم می شوید؟ حتی بهتر از  این فعالیت، بهتر است که عکس ها یا افراد واقعی را با هم مقایسه کنید. این کار به شما کمک می کند تا درک کامل تری از  عمیق تر شدن چهره افراد قفقازی داشته باشید. این افراد برجسته سازی بیشتری دارند. ولی برجسته سازی در چهره این افراد خیلی عمیق و پر رنگ نیست.

عمق جمجمه نیز متفاوت است و در سه نوع اصلی طبقه بندی می شود. دیدن این مدل ها از قسمت های بالایی سر راحت تر است. البته که این زاویه شکل عجیبی را برای افراد درست می کند. این زاویه غیر عادی، می تواند نمایه جالبی را برای افراد مختلف درست کند. پس، بهتر است که شما هم به این مبحث توجه داشته باشید.

در حالی که عمق جمجمه در اصل به جمعیت بستگی دارد، این سه نوع با سه خانواده اتنوتیپ مطابقت ندارند، اما همه در هر کدام یافت می شوند.

 

چشم و ارتباط آن با طراحی چهره

در ادامه شما می توانید چشم هایی که در طراحی چهره مشهور هستند را مشاهده کنید. هر کدام از این چشم ها یک سری ویژگی های خاص و منحصر به فرد دارند.

از بالا سمت چپ شروع می کنیم و تحلیل این چشم ها را ادامه می دهیم. چشم بادامی در طراحی آناتومی صورت حالت خاصی دارد. این چشم گوشه بالایی آن بیرون کشیده شده است. در چشم های کلاهدار، چین خوردگی پوست چین های طبیعی پلک را پنهان می کنند. انی مدل از چشم هم در کودکی ایجاد می شود و هم برخی از افراد پیر با آن مواجه می شوند. چشم های دیپ ست در قسمت پایین انحنای بیشتری دارند. به همین علت هم کمی باز به نظر می رسند. چشم های خواب آلود معمولا پلک های افتاده تری دارند. در چشم های رو به پایین پلک در گوشه بیرون به سمت پایین خم شده است.

یکی دیگر از شکل های چشم که نیاز به مطالعه دارد به طور مشخص قومیتی است: چشم آسیایی.

شناخته شدن ترین شناسه قومیت های آسیایی، چین اپیکانتی یا اپیکانتوس می باشد. این چین که یک چین پوستی به حساب می آید، از قسمت فوقانی از بینی تا سمت داخلی ابرو را درگیر خود می کند. معمولا این چین گوشه داخلی چشم را می پوشاند. گاهی اوقات این چین باعث می شود تا چشم کج به نظر برسد. چشم های بادامی شکل همگی این چین را دارند. اینگونه گوشه داخلی چقدر پوشانده شده است و تا چه حد مشخص است، در هر چشمی متفاوت می باشد. هنگامی که چشم ها در حالت بسته قرار گرفته اند، گوشه های داخلی به طور قابل توجهی به سمت پایین قرار می گیرند.

 

انواع چشم های آسیایی

در طراحی چهره، ما دو نوع اصلی از انواع چشم های آسیایی را داریم. اولین نوع به عنوان دو پلک شناخته شده است. این نوع از چشم همچون چشم های غربی چین خوره می باشد ولی، به مژه ها نزدیک تر است. در نوع دوم که با نام تک پلک هم معروف است، هیچ چین و چروکی وجود ندارد. در نتیجه، هیچ خطی برای کشیدن پلک وجود ندارد. فقط پوست صاف یک پرده را بر روی چشم فرد ایجاد می نماید. در مقابل، چشم های دیگر بزرگ تر از چشم های آسیایی به نظر می رسند. اما این قضیه فقط به دلیل عدم وجود چین های اپیکانتیک و قرار گرفتن مداوم گوشه های داخلی در چشم ایجاد می شود. در میان مردم غربی، به طور کلی می توان گفت که هرچه به سمت شمال جلو تر روید، چشم ها کوچک تر می شوند. در حالی که در اطراف مدیترانه، چشم ها بزرگ بوده و کمی دخترانه به نظر می رسند.

 

چشم ها در دنیای اروپایی

طراحی چشم مردم اروپایی، باید به نحوی خاص انجام شود. در اروپای غربی و شمالی، ممکن است که یک چین خارجی روی  چشم ها وجود داشته باشد. این مسئله باعث می شود تا پلک ها افتاده به نظر برسند. حداقل در سنین بالا، این چین خود را نشان می دهد. چرا که در سنین بالاتر پوست افتاده شده و چین و چروک های چشم خیلی بیشتر معروف می شوند. منظور از چین و چروک های چشم، چین هایی هستند که بر روی پلک و ناحیه چشمی قرار گرفته اند. و گرنه خود چربی چشم چین و چروک خاصی ندارد. سایر جمعیت های ساکن در دیگر نقاط جهان، می توانند راحت تر پیر شوند. مگر اینکه در معرض باد و باران شدید قرار بگیرند. معمولا مردم آسیایی پوست صافی داشته و ظاهر فوق العاده ای دارند. اکثر مردم، آسیایی ها را به علت دارا بودن چشمانی فوق العاده شناسایی می کنند.

توجه داشته باشید که برخی از گونه های بومی آمریکایی هم دارای چین های اپیکانتی هستند. این مورد، یکی از عواملی است که نشان می دهد چشم مردم آمریکا از چشم های آسیایی نشات گرفته اند. در حالی که برخی دیگر دارای چشم های غربی با چین های بیرونی بیشتری هستند.

 

رنگ چشم در طراحی صورت انسان

در هنگام طراحی صورت انسان، شما باید به رنگ چشم هم توجه کنید. معمولا چشم ها سه رنگ قهوه ای، آبی و سبز دارند. چشم های سبز رنگ به عنوان مدل های کمیاب تر چشم شناخته شده اند. همه رنگ ها دارای رنگدانه های خالص یا ترکیبی از سه مورد بالا هستند. گاهی اوقات چشم حاوی یک رنگدانه اضافی از دیگر رنگ ها همچون زرد در چشم می باشد.

رنگ چشم خاکستری یک نوع رنگ چشم آبی در طراحی چهره به حساب می آید. چرا که این رنگ چشم یک نوع آبی روشن به حساب می آید. خاکستری معمولا کمرنگ بوده و مایل به آبی یا سبز است. جالب است بدانید که چشم های بنفش، بسیار نادر بوده و در مقایسه با دیگر مدل های رنگ چشم، کمیاب هستند. از طریق چشم شما می توانید رگ خونی را در رنگ بنفش مشاهده کنید. بنفش به علت لایه بندی آبی و قرمز ایجاد می شود.

در طراحی چهره شما باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که چشم های سبز واقعی به شدت کمیاب هستند. این چشم ها در میان مردم اسکاتلند و نژاد افغان دیده شده اند. منظور ما سبز خالص است نه سبز فندقی یا سبز مایل به خاکستری. چشم های سبز و آبی بسیار نادر هستند چرا که رنگدانه های آبی و سبز به صورت همزمان دیده می شوند. آنها می توانند یک حلقه سبز رنگ را در اطراف مردمک چشم نشان دهند.

چشمان کهربایی که با قهوه ای روشن فرق دارند، به علت دارا بودن رنگدانه های زرد یا زنگار معمولا کمیاب هستند. این چشمان همچون چشم های سبز خیلی کم دیده شده اند. چشم های فندقی چشم هایی هستند که عناصر سبز در کنار عناصر قهوه ای قرار گرفته و رنگ فندق را ایجاد می کنند. جالب است بدانید که این رنگ چشم دو نوع ترکیب عناصری مجزا داشته و به همین علت به شدت زیبا است. در دنیا چیزی به اسم چشمان مشکی وجود ندارد. آنها در واقع قهوه ای تیره هستند. در این حالت نور مستقیما به عنبیه برخورد می کند.

به خاطر داشته باشید که در هنگام طراحی صورت، این جدول رنگ های اصلی را به شما نشان می دهد. این رنگ ها از نظر ژنتیکی منتقل می شوند. رنگ های تصادفی اصلی معمولا در دسته اثرات ویژه قرار می گیرند که تعداد فوق العاده کمی دارند. در ضمن، مواردی که مربوط به ژن نیستند در این جدول نشان داده نشده اند. مواردی همچون حلقه های اطراف مردمک یا عنبیه، لکه های چشمی و غیره در این جدول نیستند. چشم های آلبینو هم به شدت نا در است. این چشمان رنگ صورت مایل به قرمز دارند چرا که هیچ رنگدانه ای در آنها نمایش داده نمی شود.

 

دماغ در طراحی چهره

در طراحی آناتومی صورت انسان، دیگر مسئله ای که شما باید به آن توجه داشته باشید دماغ است. اشکال اصلی بینی در شکل زیر نشان داده شده اند. همه چیز به جز دو مورد آخر معمولا در مردم قفقازی دیده می شود. همه مردم از اروپای غربی تا شمال آفریقا و هند مردم قفقازی هستند. اگر بخواهیم واقع بین باشیم، مهم ترین و متمایز ترین ویژگی مردم قفقازی مربوط به همین مسئله است. چرا که چشم ها جلو رفته و ریشه بالایی دارد. معمولا بال دماغ در میان این مردم فشرده است.

در مقابل این بینی، در طراحی صورت انسان شما باید به این مسئله توجه کنید که بینی مردم آسیایی حالت خاصی دارد. معمولا کوچک بوده و پل بینی کوتاهی دارد. میزان کمی برآمدگی هم در این بینی ها دیده می شود. بینی مشخص آفریقایی هم اندازه بزرگی داشته و ساختار صاف و پهنی نیز دارد. این بینی بال های گشادی داشته که با گوی بینی ادغام شده اند. این مسئله در حالی است که بینی های آسیایی و آفریقایی سوراخ های بینی را در جلو نشان می دهند. بینی های قفقازی معمولا این سوراخ ها را در طرفین نشان می دهند.

 

انواع بینی های مختلف

 • Hooked: دارای مشخصات شکسته است
 • افتادگی: نوک آن بسیار کم میافتد، که این اثر پیری است.
 • Aquiline: به معنای عقاب مانند است که به شکل منقار عقاب اشاره دارد، در واقع دارای منحنی محدب کم و بیش مشخص است.
 • رومی: شکل بسیار کمی آکویلیک.
 • یونانی: مستقیماً از پیشانی به پایین می ریزد.
 • دکمه: گرد و کوچک، با نوک آن به سمت بالا، اما به اندازه کمی سوراخ های بینی دیده نمی شود. نسخه کودک شایان ذکر است زیرا برای همه نوزادان و کودکان قبل از اینکه بینی آنها شکل بزرگسالی پیدا کند رایج است.
 • رو به بالا: برعکس آکیلین، منحنی مقعر.
 • Snub یا Blunt یاPug: بینی کوتاه و رو به بالا. اغلب در انواع آسیایی یافت می شود.
 • قیف: مخصوص انواع آفریقایی است، اما همه انواع آفریقایی آن را ندارند!

 

لب در طراحی چهره

در تصویر زیر، ما سعی کردیم تا لب های بیشتر شناخته شده در میان طراح ها را به شما نمایش دهیم. طراحی لب هم در طراحی چهره پیشرفته اهمیت زیادی دارد. شما می توانید آنها را برجسته کنید و یا اینکه بسته به سلیقه خود آرایش نمایید. بیایید تا با لب زنان شروع کنیم. اندازه لب زنان متضاد است. معمولا لب پایین از لب بالا بزرگتر است. ولی لب مردان اندازه کوچک تری دارد معمولا لب های مردان کمی گوشتی است. پس این عضو در بدن مردان خیلی قابل توجه نیست. همچنین، شما باید به این مسئله هم توجه کنید که لب های کودکان نسبت به افراد بزرگسال نازک تر بوده و بافت کمتری دارد. همچنین به رنگ پوست هم نزدیک تر است.

طبیعی و طبیعی نوک تیز از دیدگاه مردم اروپایی دو گونه از شکل پیش فرض اصلی هستند.

 • لب های نازک: معمول است که لب بالایی به تنهایی نازک باشد، اما عکس آن بسیار نادر است.
 • کمان کوپید: یک شکل زنانه اغراق آمیز.
 • تک لبه: قله ها در یک خط به هم متصل می شوند.
 • Beestung: شکل دهان باریک و بسیار پر، در اوایل دهه 20 مد شد و معمولاً با آرایش به دست می آمد.
 • اسمیر: لب های پهن با قله های فاصله دار، محبوب در دهه 40.
 • زرق و برق: لب بالایی پرتر از لب پایینی است.

 

گوش ها

از آنجایی که در طراحی چهره مردم خیلی به گوش توجه نمی کنند، ما کاتالوگ خاصی را برای آن آماده نکرده ایم. گوش ها انواع مختلفی دارند و افراد بر حسب سلیقه خود می توانند اشیای مختلفی را به آنها متصل کنند. گوش ها شخصی بوده و فقط ما می توانیم شکل آنها را بررسی کنیم. قسمت C گوش می تواند گرد باشد. البته که همچنان مربع و نوک تیز هم است. کل گوش می تواند باریک باشد. گاهی اوقات گوش افراد فشرده بوده و گاهی اوقات هم گوش بیرون می زند. در این صورت، هنگامی که شما به سر نگاه می کنید، در حالت نیم رخ گوش خود را صاف نمی بینید. بلکه آن را با یک زاویه خاص مشاهده می کنید. لوب گوش می تواند آزاد باشد. معمولا گوش به شکل U از صورت جدا می شود. البته که برخی از گوش ها درجه بندی داشته و حالت U را ندارند.

 

ابرو در طراحی چهره

دیگر مسئله ای که در هنگام طراحی چهره شما باید به آن توجه داشته باشید ابرو است. شکل ابرو ها معمولا توسط دو عامل مهم مشخص می شود. اولین عامل شکل کلی آنها بوده و دومین عامل ارتفاع قوس ابرو ها می باشد. ابرو های زنانه معمولا نازک تر می باشد. در حالی که ابرو های مردانه پر پشت تر و ضخیم تر می باشد. علت این امر، تمایل بانوان به کوتاه کردن ابرو هایشان است. شکل ابرو های مردانه لزوما تمیز نیست. چرا که آنها در حالت طبیعی خود باقی مانده اند. در شکل زیر شما می توانید اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

 

خط مو در طراحی آناتومی صورت

آخرین مبحثی که ما قصد داریم تا در مورد آن صحبت کنیم، خط مو در طراحی چهره است. خط مو هم برای هر فرد و هر جنسیت متفاوت است. خیلی کم پیش می آید که زنان با پا گذشتن در سنین بالا تر، مو های خود را از دست بدهند. ولی این مسئله در میان مردان رایج تر است.

 

زمان تمرین

حال که شما با مباحث پیشرفته مربوط به طراحی چهره آشنا شدید، نوبت تمرین است. شما باید ویژگی های صورت را به صورت جداگانه بررسی و طراحی کنید. شما باید بتوانید به خوبی با شکل صورت در زوایای مختلف آشنا شوید. همچنین، شما می توانید یک کتابخانه با اشکال مختلف بسازید. شما می توانید افراد واقعی را در زندگی مشاهده کنید و بر اساس آنها طراحی خود را انجام دهید. در ضمن، خیلی از افراد از عکس ها و فیلم ها استفاده می کنند. فقط شما باید هر روز یک عضو خاص را بکشید. مثلا امروز فقط چشم و ابرو را بکشید. فردا فقط بینی بکشید و پس فردا فقط لب. ترتیب زمانی را خودتان تنظیم کنید. همه این مباحث را در کنار درس های قبلی ما قرار دهید و صورت جذابی را طراحی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.