مبانی طراحی آناتومی انسان: نسبت های اولیه بدن

Human Anatomy Fundamentals: Basic Body Proportions

در این آموزش طراحی آناتومی بدن انسان، ما به شما تکنیک های اولیه برای طراحی بدن انسان را آموزش می دهیم. ما قصد داریم تا با مطالعه بدن به صورت علمی و تحقیقی، شروع به طراحی ساختار بر اساس احساس خواهیم کرد. در ابتدا باید ذکر کنیم که برای پوشش همه شگفتی های بدن انسان، شما به جلسات زیادی نیاز خواهید داشت. نه تنها طراحی آناتومی انسان یکی از پیچیده ترین مدل های طراحی آناتومی به حساب می آید، بلکه تنوع خیلی زیادی دارد. آناتومی ها با گونه ها، رنگ ها و شکل های متنوع در دنیا یافت می شوند. در نتیجه، هیچکس نباید در هنگام رسم این اشکال احساس نا امیدی بکند. چرا که این فعالیت، یک تعهد بلند پروازانه به حساب می آید.

ما قصد داریم تا این فعالیت را به صورت ابتدایی و از اول با استفاده از همان ترتیب به کار رفته برای ترسیم، انجام دهیم. ما طراحی آناتومی انسان را با استفاده از یک اسکلت طراحی بدن ساده شده شروع کرده و به حجم های ساختار اصلی و عضلات مختلف می رسیم. در نهایت، جزئیات بدن و صورت را رسم می کنیم.

از جمله اولین مهارت های اساسی برای به دست آوردن تکنیک های مربوط به ترسیم، نسبت بدن انسان می باشد. اگر شما به صورت دیجیتالی آموزش طراحی آناتومی ما را دنبال می کنید، می توانید از مجموعه براش فتوشاپ موجود در کانال تلگرام آرت تول استفاده کنید. این بسته براش برای هنر های کلاسیک پر بازده تر خواهد بود.

 

طراحی آناتومی

نحوه ترسیم بدن: شکل اصلی

برای آموزش طراحی آناتومی بدن، شما باید مراحل زیر را دنبال کنید. هر کدام از این مراحل، یک سری ویژگی های خاص و منحصر به فرد دارند. بهتر است که شما آموزش را مو به مو دنبال کنید و اطلاعات را دریافت نمایید.

 

یک نمودار از سر شروع کنید

بیایید با اصول اولیه طراحی انسان شروع کنیم. یک شکل مناسب صرف نظر از تغییرات جنسیتی و غیره، با تراز مفاصل تعریف می شود. این تراز تغییر نا پذیر است. این اساس اولیه ما برای ایجاد تناسب های مورد نیاز است. در حالی که آموزش را ادامه می دهیم، نمودار خود را با من بکشید این واقعاً به یادگیری مطالب کمک می کند.

مرجع طراحی بدن انسان برای سر

 

لگن

سپس برای طراحی آناتومی، استخوان لگن را که به صورت یک دایره صاف بین علامت های 3 و 4 ساده شده است به همراه مفاصل لگن روی 4 اضافه کنید. عرض آن تقریباً 1.5 تا 2 عرض سر است. هم اکنون شما می توانید ستون فقرات را بکشید که سر را به مهم ترین قسمت بدن یعنی مرکز ثقل و ثبات آن متصل می نماید.

مرجع طراحی بدن انسان برای لگن

 

پا و زانو ها

در این مرحله از طراحی آناتومی، بیایید فرض کنیم که کاراکتر به این شکل ایستاده و پاها به صورت عمودی با مفاصل موجود درون ران، در یک راستا قرار گرفته اند. پس مفاصل زانو روی علامت 6 قرار خواهند گرفت. چرا که این خط با پایین قسمت کاسه زانو مطابقت دارد. هنگامی که شما در حال طراحی ساق پا هستید، مفصل زانو روی یک خط مستقیم با ران و مچ پا قرار خواهد گرفت. اما این خط مستقیم، یک خط مجازی است. برای تکمیل قسمت ساق پا، مفصل ران را به داخل کاسه زانو و سپس قسمت خارجی زانو را به داخل مچ پا متصل کنید.

این یک نمایش و طراحی به شدت ساده به حساب می آید ولی یک طرح دقیق از استخوان است. در نتیجه، با استفاده از آن شما می توانید پای انسان را خیلی دقیق تر و طبیعی تر طراحی کنید. چرا که از لگن به سمت داخل مخروطی شده و سپس از زانو خارج شده و دوباره باریک می شود. همچنین، این امر به قرار دادن عضلات در مراحل بعدی کمک خواهد کرد.

مرجع طراحی بدن انسان برای پاها و زانوها

 

قفسه سینه، نوک سینه و شکم

برای آموزش آناتومی، گروه قفسه سینه و ریه سومین حجم مهم بدن بعد از سر و لگن است. این قسمت در ساده ترین حالت، بیضی است که از نیمه راه بین 1 و 2 شروع می شود و تا شماره 3 ادامه پیدا می کند. اما، بهتر است که قسمت پایین آن را همانطور که در اینجا علامت گذاری کرده ایم، برش دهید تا از قفسه سینه واقعی انسان تقلید کرده باشید. زیرا قسمت خالی بین دو حجم اهمیت زیادی دارد. در ضمن، این دو قسمت نرم بوده و در معرض تغییرات زیادی خواهد بود. همچنین، این قسمت جایی است که بیشترین پیچش و حرکت در ستون فقرات رخ خواهد داد. خوب است که از آن آگاه باشید و نیم تنه و لگن را مانند دو بلوک به هم نچسبانید، زیرا این کار دامنه حرکتی نقاشی شما را مسدود می کند. عرض بیضی تقریباً به اندازه لگن در فرم فعلی است.

مرجع طراحی بدن انسان برای قفسه سینه

 

شانه ها

خط شانه تقریباً در نیمه راه بین علامت های 1 و 2 قرار دارد، با عرض شانه 2 تا 3 عرض سر، اما موقعیت ظاهری آن می تواند بسیار متفاوت باشد. برای شروع طراحی آناتومی و شانه، شما باید از یک خط خمیده رو به پایین استفاده کنید. اما، در حالت کشش شانه ها رو به بالا کشیده می شوند و منحنی باید به سمت بالا حرکت پیدا کند. به علاوه، علاوه بر این، عضله ذوزنقه ای که از جلو به نظر می رسد شانه را به گردن متصل می کند، به شدت خاص است. اگر خیلی عضلانی باشد و یا اینکه چربی زیادی داشته باشد، می تواند خط شانه را طوری جلوه دهد که انگار گردن وجود ندارد. برعکس، یک ذوزنقه توسعه نیافته، که اغلب در زنان بسیار جوان دیده می شود، تصور یک گردن بلند را ایجاد می کند.

این انحراف کوچک به وجود آمده در جزئیات غیر اسکلتی، برای اطمینان از عدم وجود سردرگمی بین موقعیت های مختلف بدن به حساب می آید. در نتیجه، استفاده از آن هم پر اهمیت است و هم می تواند بازدهی فوق العاده بالایی برای شما در موقعیت ها و شرایط مختلف داشته باشد.

مرجع طراحی بدن انسان برای شانه ها

 

بازو، مچ دست و دست

بالاخره نوبت به دست ها در طراحی آناتومی می رسد. بازو ها و مچ ها بر روی قسمت 4 قرار خواهند گرفت. موقعیت اصلی آنها کمی زیر مفصل ران می باشد. شما می توانید با ایستادن و فشار دادن مچ ها روی باسن، آن را برای خودتان امتحان نمایید. انگشت ها تقریبا به وسط ران خم می شوند. علامت آن 5 است. آرنج ها کمی پیچیده تر هستند. آنها را در آینده به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد. اما در حال حاضر شما باید آنها را به عنوان بیضی های کشیده در سطح 3 علامت گذاری نمایید.

مرجع طراحی بدن انسان برای بازوها

 

 

 

نحوه ترسیم بدن: نمایه اصلی

مرحله بعدی در آموزش طراحی آناتومی انسان، نمایه است. با کشیدن دوباره سر شروع کنید، همان شکل تخم مرغ، اما انتهای آن به صورت مورب به سمت پایین باشد و یک خط عمودی از تاج به سمت زمین بیندازید.

در حالت ایستاده، می توانید استخوان لگن، شانه و زانو را تقریباً روی این خط عمودی قرار دهید. آنها در همان سطح قبلی هستند: همه مفاصل هستند.

ترسیم پروفایل انسان

 

ستون فقرات در نمایه اصلی طراحی آناتومی

از زاویه طرفین، ستون فقرات به شکل یک اس انگلیسی صاف نمایان می شود. از پایه جمجمه به سمت پایین و عقب حرکت می کند تا جایی که به دورترین نقطه خود در سطح شانه ها یعنی بین تیغه های شانه می رسد. توجه داشته باشید که مفاصل شانه جلوتر از ستون فقرات هستند! این به این دلیل است که “خط” شانه در واقع یک قوس است.

ستون فقرات سپس به جلو باز می گردد و دوباره کمی بالاتر از لگن قرار می گیرد. در نهایت دوباره برای مدت کوتاهی تغییر جهت داده و به دنبالچه ختم می شود.

مرجع ترسیم نمایه انسان برای ستون فقرات

 

قفسه سینه و پا ها در نمایه اصلی طراحی آناتومی

قفسه سینه نزدیک به ستون فقرات قرار گرفته و تقریبا به آن چسبیده است. در یک بدن مناسب در حالت ایستاده، قفسه سینه به طور طبیعی به جلو رانده می شود. مفصل ران جلوتر از محور عمودی ما قرار دارد و با قرار گرفتن مچ پا کمی در پشت آن تعادل ایجاد می کند. بنابراین خط مفصل ران، زانو و مچ پا ما به سمت عقب مایل شده و دوباره متحرک است.

اثر کلی این حالت یک قوس بصری از سر تا سینه تا پا (به رنگ سبز) است و هنگامی که صاف یا معکوس می شود، عدم اطمینان یا کج شدن در وضعیت بدن را درک می کنیم.

مرجع طراحی نمایه انسان برای قفسه سینه و پاها

 

دست ها در نمایه اصلی طراحی آناتومی

بالاخره نوبت به دست ها در طراحی آناتومی می رسد. قسمت بالایی دست ها به صورت مستقیم از شانه افتاده و می تواند با دسته دوم هم تراز شود. اما دست ها در حالت استراحت، کامل کشیده نمی شوند. در نتیجه فرم ساعد عمودی نمی شود. پس بازو کمی خم شده و مچ به سمت جلو قرار گرفته است. دقیقا روی استخوان لگن.

مرجع طراحی نمایه انسان برای بازوها

 

 

نحوه طراحی آناتومی بدن: خلاصه

این آموزش پایه و تمایز نیافته ترسیم نسبت های بدن انسانی را کامل می کند. در این قسمت، نموداری برای خلاصه کردن همه تکنیک های به کار رفته برای آموزش طراحی آناتومی را آورده ایم. شما می توانید از آن در موقعیت ها و شرایط مختلف استفاده کنید.

 

یادآوری های مربوط به ترسیم تناسب بدن در آناتومی انسان

طرح های تناسبات انسانی که در قسمت های زیر آمده اند، می توانند به عنوان یک سری یاد آوری مناسب و خوب عمل نمایند. این یادآوری ها به گونه ای طراحی شده اند که استفاده از آنها می تواند بازدهی فوق العاده بالایی برای شما به عنوان کاربر داشته باشد. آنها زمانی که بدن به صورت عمودی نمی ایستد به کار می آیند.

 

تمرینات تمرین طراحی بدن

ما مطالب زیادی را در این آموزش طراحی آناتومی انسان پوشش داده ایم. اکنون زمان مناسبی است که مطالعه را متوقف کنید و با این شکل اولیه و اصول ترسیم تناسب بدن انسان آشنا شوید. سپس، به تفاوت های ساختارهای مردانه و زنانه (و سایر ساختارها) خواهیم پرداخت. به عنوان مثال، شما می توانید این دانش جدید را با روی هم قرار دادن یک طرح انرژی سریع با این شکل اولیه با تناسب صحیح، در تمرین های روزانه خود برای طراحی آناتومی انسان ترکیب کنید.

 

نکات طراحی آناتومی بدن

برای آناتومی بدن، شما می توانید از هر قسمتی که دوست داشتید فعالیت های مورد نظر خود را شروع کنید. ولی ما معمولا از سر این کار مهم را شروع می کنیم. فرقی ندارد که شما از کدام قسمت بدن شروع می نمایید. تا وقتی که بتوانید احساس خوبی داشته باشید و فعالیت های مد نظر خود را در بهترین حالت ممکن انجام دهید، باید تلاش را ادامه دهید. ولی، توصیه ما به افراد تازه وارد و آماتور، شروع طراحی آناتومی از سر می باشد. چرا که سر باعث می شود تا شما بتوانید همه ابزار ها را دقیقا در جای خود قرار دهید.

به طراحی آناتومی اولیه با یک دست سبک عادت کنید، زیرا بدنه تمام شده روی آن ساخته می شود. معمولا دستور العمل ها پاکش ده و خطوط پایانی دچار اشتباه های خیلی زیادی خواهند شد. ولی هنگامی که ما از خودکار برای طراحی استفاده می کنیم، استفاده از یک عقربه روشن، باعث می شود تا فعالیت های مورد نظر خیلی بهتر دیده شوند و تحت بررسی قرار گیرند. پس حتما به این نکات در هنگام انجام فعالیت های مورد نظر خود دقت کنید تا در آینده با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوید.

 

بررسی آموزش های دیگر

اگر شما از آموزش امروز ما لذت بردید و دوست دارید تا در مورد نقاشی آناتومی انسان و آموزش های کلی نقاشی، اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید، بهتر است که به دیگر مقاله های ارائه شده در مجموعه ما سری بزنید. ما سعی کرده ایم تا بهترین آموزش های طراحی و نقاشی را برای شما آماده کنیم. شما با خیال راحت می توانید آموزش های مقدمات ارائه شده در وب سایت ما را دنبال کنید و به هدف دلخواه خود برسید. جالب است بدانید که آموزش های موجود در وب سایت ما تکمیل بوده و شما می توانید از آنها جهت یادگیری کامل و یا تکمیل اطلاعات گذشته خود استفاده نمایید. همچنین، شما می توانید از روی نمونه های طراحی که در قسمت های قبل تر آورده شده اند، طرح های جدید و قوی تری را رسم کنید. طراحی آناتومی یک فعالیت نسبتا دشوار است.

4.6/5 - (23 امتیاز)

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.