اصول طراحی آناتومی انسان: طراحی آناتومی پا

Human Anatomy Fundamentals: How to Draw Feet

طراحی پا شاید یکی از قسمت های دست کم گر فته شده در طراحی آناتومی به حساب بیاید. افراد برای طراحی فیگور معمولا از کفش استفاده می کنند و به همین علت هم به پا ها اهمیت خاصی نمی دهند. این مسئله می تواند یک اشتباه بزرگ به حساب بیاید. چرا که طراحی پا ها هم اهمیت زیادی می تواند داشته باشد. پا ها فرم های نسبتا ساده و حرکات کمی دارند. همچون دست ها بهتر است که شما هم در هنگام طراحی آناتومی همه چیز را به کفش واگذار نکنید. بالاخره شخصیت شما مجبور می شود تا در یک موقعیت خاص کفش های خود را از پا در بیاورد.

 

مقدمات طراحی پا

بیایید قبل از طراحی پا به طور مختصر به ساختار کلی پا نگاهی بیندازیم. در شکل زیر استخوان های تارسال یا مچ پا به رنگ آبی طراحی شده اند. استخوان های متاتارسی یا پا به رنگ بنفش طراحی شده و فالانژها یا انگشتان پا به رنگ صورتی رسم شده اند. شما می توانید همه چیز را ببینید.

طراحی آناتومی پا

البته که در طراحی پا، انگشت هایی که در موقعیت های اولیه قرار دارند، در قسمت مشخص شده قرار گرفته اند. این قسمت در عکس با نام Actual base علامت گذاری شده است. در این قسمت گوشت پا را تا مرحله Apparent base می پوشاند. به همین دلیل هم انگشتان پا نسبتا کوتاه به نظر می رسد. همین امر باعث می شود تا پا فرم خمیدگی به خود بگیرد. استخوان های پا به گونه ای  چیده شده اند که می توانند 3 قوس تشکیل دهند. این سه قوس می توانند به پا قدرت حمایت از بدن ما را بدهند. دو قوس اول قسمت پایین پا و سومی قسمت بالایی را شکل می دهد. کناره های پای خود را بفشارید و توجه داشته باشید که چقدر سفت هستند: کف پا نرم نیست و تحت فشار تغییر شکل نمی دهد. این بدان معناست که در هر موقعیتی، فرو رفتگی قوس ها همیشه در پای بزرگسالان ظاهر می شود.

 

قوس طولی جانبی در طراحی آناتومی

در طراحی پا این علامت خیلی کم در قسمت خارجی پا قرار گرفته است. این قسمت به صورت یک فرورفتگی جزئی جلوی پاشنه یا علامت گذاری شده است. شما آن را می توانید هم در زیر و هم در خارج از پا مشاهده کنید.

طراحی پا

این قوس به این معنی است که کانتور بیرونی پای شما یک خط صاف نیست. همچنین این کانتور به طور مشابه فقط قوس را مشخص می کند و از خط پاشنه تا توپ یک منحنی نسبتا صاف وجود ندارد.

 

قوس طولی داخلی

در این قسمت از آموزش طراحی پا ما قصد داریم در مورد قوس طولی داخلی با شما صحبت کنیم. این قوس بزرگ در داخل پا قرار گرفته است. این فرو رفتگی به شدت قابل توجه است. قسمتی از کف پا که در پشت قوس قرار دارد در سایه گم می شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما پا های خود را بر روی زمین قرار داده اید. در نتیجه شما می توانید قوس را ببینید. اما از آنجایی که معمولا پا ها را از بالا مشاهده می کنیم و از زیر زمین کاری به آنها نداریم، متوجه می شویم که قوس پر اهمیتی است.

 

قوس عرضی

این قوس قسمت بالای پا را شکل می دهد.

 

انگشتان در طراحی آناتومی پا

به جهت انگشتان پا توجه کنید: در حالی که انگشت شست پا موازی با زمین است و مستقیماً رو به جلو است، چهار انگشت دیگر به سمت زمین خم شده و به سمت پایین حرکت می کنند.

 

کشیدن پا

حال که مباحث مقدماتی طراحی پا را پشت سر گذاشتیم، بیایید تا بر روی کشیدن پا تمرکز کنیم. یک راه ساده برای کشیدن پا وجود دارد. آن هم شروع از کف پا می باشد. بهتر است که شما کشیدن را بدون انگشتان و قوس اولیه شروع کنید. فقط شکل اولیه را بکشید. شکل آن شبیه یک تخم مرغ بلند است که از یک طرف صاف شده است (در پایین سمت چپ).

مزیت این روش کشیدن طراحی پا سادگی آن است. شکل تخت به اندازه کافی ساده است که در پرسپکتیو و در زوایای مختلف کشیده می شود. این قسمت از پا به مقدار قابل توجهی خم نمی شود، بنابراین این شکل صاف نیز نیازی به خم شدن ندارد، و پیچیدگی نهایی پروژه را کمتر می کند. دقت تشریحی در این مرحله الزامی نیست، ما به خودمان دستورالعملی می دهیم تا بتوانیم بر روی آن کار کنیم.

اگر با طراحی در زوایای مختلف مشکل دارید، شکل اصلی را روی یک ورق کاغذ بکشید و آن کاغذ را زیر زاویه مورد نظر قرار دهید. این کار می تواند یک تمرین خوب برای نحوه تغییر این شکل در زوایای مختلف باشد. گام بعدی مربوط به انجام یک تغییر کوچک در شکل مورد نظر می باشد. شما باید یک گوشه را برای نزدیک شدن به شکل طبیعی پا قطع کنید. اگر با انجام این کار راحت هستید، می توانید مستقیماً با این مرحله شروع کنید.

در این مرحله از طراحی آناتومی شما باید به پا ابعاد بدهید. همانطور که می بینید، این  شکل  یک هرم صاف و منحنی است که راس آن نزدیک به پاشنه قرار دارد. دایره بخشی است که پا به پا می پیوندد و مچ پا را تشکیل می دهد. استفاده از خط چین به شما کمک می کند تا کانتور را ببینید. فقط طرح سیاه برای نقاشی مورد نیاز است.

 

کشیدن انگشتان در طراحی پا

حال که مباحث اولیه را پشت سر گذاشتیم بیایید تا به سراغ کشیدن انگشتان در طراحی پا برویم. بالاخره نوبت انگشتان رسیده است. اضافه کردن انگشتان پا به طور جداگانه به این معنی است که می توانید حرکت آنها را به طور مستقل از شکل اصلی بکشید، که همانطور که در بالا ذکر شد انگشتان تقریبا اصلا خم نمی شوند. در صورت نیاز، قبل از ترسیم آنها به صورت جداگانه، دستورالعملی برای تعریف شکل کلی انگشتان پا ترسیم کنید (شکل ها را در ادامه مشاهده کنید). آنها به هم فشرده شده اند، بنابراین، تقریبا از همه زوایا، همپوشانی دارند. به موقعیت انگشت کوچک توجه کنید: پایه آن بین یک چهارم و یک سوم طول کل پا قرار دارد. در این شکل ما پا را به 4 قسمت تقسیم کردیم پس انگشت کوچک در یک چهارم پا قرار گرفته است.

با حک کردن قوس ها و اضافه کردن استخوان مچ پا و تاندون آشیل شکل پای مورد نظر خود را نهایی کنید. به عنوان جایگزین روش فوق، می توانید پا را به صورت قلم نیز بکشید و سپس انگشتان پا را اضافه کرده و فرم نهایی را حک کنید.

 

رسم جزئیات دقیق تر در طراحی پاها

در این قسمت آموزش طراحی پا ما قصد داریم تا در مورد جزئیات پیشرفته تر با شما صحبت کنیم. چیزهای کوچکی که باعث می شود پا درست به نظر برسد. پس از مطالعه این قسمت شما متوجه می شوید که طراحی پا شباهت های زیادی به طراحی دست دارد.

 

انگشتان پا

انگشتان پا در بالای پا بلندتر از زیر آن به نظر می رسند. ناخن های پا از نیمه مفصل بالایی پا شروع می شوند. از آنجایی که مفاصل انگشتان پا بسیار کوتاه هستند، در این قسمت ناخن های پا پهن تر و بلند تر هستند. شما باید به انگشت شصت هم توجه داشته باشید. شصت پا خیلی بزرگتر از سایر انگشتان پا است. این انگشت دو برابر اندازه انگشت دوم بوده و به سختی می تواند حرکت کند چرا که اولین مفصل پا در آن قرار گرفته است. بهتر است که به این نکات در هنگام طراحی پا توجه کنید تا با مشکل خاصی مواجه نشوید.

ظاهر انگشتان پا هنگام خم شدن پا بستگی به وزنی دارد که روی آنها قرار گرفته است. در شکل زیر، پای A شل است. حتی اگر انگشتان پا کمی خم شوند، وزن واقعی روی آن ها وجود ندارد. در این وضعیت آنها منحنی ملایم خود را تا کف پا حفظ می کنند. در پای B، بیشتر وزن روی انگشتان پا است. توجه داشته باشید که این کار فقط زمانی امکان پذیر است که پای خود را به یک سطح فشار دهید، این اتفاق نمی تواند هنگامی که پا در هوا است رخ دهد. همانطور که در شکل دوم نشان داده شده است، فشار باعث می شود که مفصل دوم بیرون بیاید. خطوط خمیدگی در سایر مفاصل ظاهر می شوند. به شکل 3 توجه کنید شست پا حتی صاف تر شده و کاملاً با زمین منطبق می شود.

در طراحی پا هنگامی که شما پا را بر روی سطحی فشار نمی دهید، دامنه تحرک انگشتان در دو حالت محدود می شود. حالت اول خمیده و حالت دوم پران است. اولین مفصل می تواند به طور کامل زیر پا پنهان شود.

 

سایر نکات کشیدن انگشت در آموزش طراحی پا

در این قسمت از آموزش طراحی پا ما بیشتر در مورد انگشت صحبت می کنیم. هنگامی که شما پای خود را بیش از حد بکشید، اتفاق های مختلفی برای انگشتان پای شما رخ می دهد. این فعالیت پا باعث می شود تا انگشتان به جهات مختلف اشاره کنند. تاندون ها ظاهر شده و فضای خاصی بین انگشتان پا ایجاد می شود.

توجه داشته باشید که 4 انگشت کوچکتر به سمت پایین خمیده می مانند و هرگز نمی توانند به سمت بالا خم شوند.

 

پروفایل های نمایش در طراحی پا

در هنگام طراحی حرکات و نمایش پا، شما باید به یک سری نکات خاص توجه کنید. شاید طراحی پا یک کار نسبتا ساده به حساب بیاید ولی شما باید به همه این نکات توجه داشته باشید تا با هیچ مشکل خاصی پس از انجام این کار مواجه نشوید.

 • همیشه یک برآمدگی در اینجا وجود دارد که کم و بیش مشخص است.
 • مچ پا در قسمت داخلی بالاتر است.
 • بسته به زاویه دید، حداقل 2 انگشت در پشت انگشت شست پا ظاهر می شود.
 • فقط یک زاویه دید خاص بر روی سطح زمین می تواند انگشتان کوچک پا را به طور کامل پنهان کند.
 • با بیرون آمدن پا از کفش، خط بیرونی پا به سمت بالا حرکت می نماید.
 • خط داخلی پا قوس مناسبی را نشان می دهد. سپس به قوس کوچکتری که در نزدیکی انگشت پا قرار گرفته است تبدیل می شود.
 • خط داخلی با چرخش پا به سمت بالا حرکت خواهد کرد می کند. توجه داشته باشید که خط قوس خیلی سریع ناپدید می شود زیرا هیچ زاویه واقعی در آنجا وجود ندارد، در حالی که خط بالشتک قابل مشاهده است.
 • گاهی اوقات مفصل گیگ انگشت شروع به بیرون زدن می کند. این مسئله باعث می شود تا یک برآمدگی در قسمت بالایی پا به وجود بیاید.
 • خطوط تاندون ممکن است نمایان نشوند. این مسئله بستگی به سن و جنسیت شخصیت مورد نظر شما دارد. تنش باعث بیرون آمدن آنها می شود. آنها می توانند برای همیشه در پا های یک مرد یا سالخورده قابل مشاهده باشند، اما در پا های زنانه یا جوان ظاهری نامناسب خواهند داشت. این مورد باید توسط خود شما بررسی شود و خودتان باید بهترین تصمیم را برای شخصیت بگیرید.

 

نمای جلویی در طراحی پا

شکل A زمانی را نشان می دهد که پا کاملا هم سطح زمین قرار گرفته است. در چنین شرایطی پا از جلو دیده می شود. از این زاویه انگشتان پا همچون یک نخود در پوسته به نظر می رسند. شما می توانید به سادگی آنها را از زمین جدا کنید و شکل توپ به آنها بدهید. با این حال معمولا برای طراحی نمای جلوی پا ما از نقاط بالا تری استفاده می کنیم. همچون نقطه B. در ادامه شما می توانید نکات تکمیلی را برای طراحی پا از این زاویه مشاهده کنید. برای انجام این فعالیت به شدت مهم، شما باید به این نکته توجه داشته با شید که بهتر است از خلاقیت خود استفاده کنید. شما ابزار تقلب بزرگی یعنی پای خود را به همراه دارید. می توانید آن را برای طراحی پا به کار گیرید.

 • چیزی که در شکل شبیه به انگشت ششم به نظر می رسد، لایه بیرونی پا است.
 • انگشت شست پا معمولا بیضی به نظر می رسد تا گرد.
 • انگشت شست پا و انگشت دوم معمولا با یک فاصله از هم جدا می شوند.
 • در نمای جلویی که قسمت زیرین را نشان می دهد، گوی هر انگشت پا به راحتی نمایان می شود.
 • خط پد از زاویه رسم شده افقی است نه موازی با دو طرف پا.
 • هنگامی که انگشتان پا بلند می شوند، لایه جلویی پا در زیر آنها قابل مشاهده می باشد.
 • ممکن است خط داخلی بالشتک ظاهر شود و پا را با دویدن به سمت مچ پا به دو نیم کند.

 

محل اتصال پا به ساق پا در آموزش طراحی آناتومی

به طور کلی، قسمت جلویی ساق به صورت عمودی به داخل پا می افتد. معمولا پشت ساق به سمت داخل شیب به خود می گیرد اما پاشنه پا دوباره بیرون زده است. شکل زیر یک صفحه انتقال بین پا و ساق پا است: هیچ زاویه تیزی وجود ندارد. آن را در تمام نمودارهای بالا جستجو کنید.

توجه داشته باشید که شیب پشتی و بیرونی ساق پا از سمت داخل به ماهیچه ساق پا متصل است. هرچه ساق پا عضلات کمتری داشته باشد، این خط صاف تر است. در موارد شدید تخلیه عضلانی، این عضله کاملا عمودی می شود زیرا در حال دنبال کردن استخوان است. برعکس، چربی باعث می شود تا هر دو طرف خط برآمدگی پیدا کنند. همچون یک سوسیس. در ادامه شما می توانید یک سری نکات به شدت مهم برای طراحی پا را مشاهده نمایید.

 • از جلو، قسمت داخلی پا عمودی است در حالی که قسمت بیرونی به داخل یک شیب ملایم دارد.
 • استخوان های مچ پا هم از داخل و هم از خارج بیرون زده اند، اما موقعیت آنها در داخل پا بالا تر می باشد.
 • در خارج پا، استخوان مچ پا در پشت این خط جمع شده است.
 • تاندون آشیل از پاشنه پا به سمت بالا کشیده می شود و یک قطره قوی و باز ایجاد می کند.
 • نازک ترین قسمت ساق چه از کنار و چه از جلو کمی بالاتر از استخوان مچ پا قرار دارد.

با استفاده از این نکات در طراحی پا شما می توانید فعالیت های مربوط به طراحی انگشتان و زاویه پا را به طور کامل انجام دهید. جالب است بدانید که این فرایند می تواند کمی چالش برانگیز باشد و شما را با مشکلات مختلفی مواجه نماید. پس، شما باید بتوانید به خوبی طراحی را به اتمام برسانید.

 

تنوع در طراحی پا

در طراحی پا شما باید به تنوع پای افراد هم توجه داشته باشید. همچون دست، پای افراد هم می تواند ویژگی های خاصی داشته باشد. پا ها معمولا فردی هستند و می توانند اشکال خاص خود را داشته باشند. بر خلاف دست ها، این قسمت از بدن می تواند تحت تاثیر عوامل غیر ژنتیکی قرار گیرند. از جمله این عوامل می توان به نحوه پوشیدن کفش، نحوه مراقبت و … اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که در بدن یک انسان، دست ها و پا ها همچون یک گروه عمل می کنند. اگر یک نفر دست های بزرگی داشته باشد، پا های بزرگی هم خواهد داشت. ضخامت در انگشتان دست نشان دهنده ضخامت در انگشتان پا نیز می باشد.

 تفاوت پای مرد و زن
در طراحی فیگور شما باید به تفاوت موجود میان پای مرد و زن هم توجه داشته باشید. خیلی از افراد فکر می کنند که پای بانوان همان پای مردانه هستند ولی با ابعاد کوچک تر. این تفکر کاملا اشتباه است. پای بانوان و آقایان تفاوت های نسبتا زیادی در مقایسه با یکدیگر دارند. بیایید تا نگاهی به ویژگی پای بانوان بیندازیم.

 • شست پا کم عمق تر است
 • خط داخلی پا منحنی تر است
 • قوس بالاتر است
 • نسبت به قد فرد پا کوتاه تر است
 • طول بیرونی پا کوتاه تر است

 

انواع قوس در طراحی پا

در طراحی پا شما باید به این نکته توجه داشته باشید که قوس پا می تواند در طراحی پا نمایش داده شود. یک پای معمولی در حالت عادی، قوس داخلی مشخصی داشته و قوس بیرونی خفیفی را نشان می دهد. در رد به جا مانده از افرادی که پای صاف دارند، هیچ قوسی دیده نمی شود چرا که کل پا با زمین تماس دارد. در پا  هایی که قوس زیادی دارند، فقط یک نوار باریکه پاشنه و گوی پا را به هم متصل می کند. معمولا افرادی که کف پایشان صاف است یا اینکه قوس زیادی دارد، از مشکلات خاصی همچون درد در عضلات و کمر رنج می برند. شما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که نوزادان کف پای صاف دارند. چرا که قوس پا در کودکی ایجاد می شود.

 

اشکال مختلف پا

در طراحی پا شما باید به این مسئله توجه داشته باشید که شکل کلی پا بر اساس نحوه چینش انگشتان به دو روش ایجاد می شود.

کدام انگشت پا بلند تر است؟

 • پای مصری: شست پا بلندترین است.
 • پای یونانی: انگشت دوم بلندترین انگشت پا است.
 • پای مربع: انگشتان پا دارای طول یکسان هستند.

کنتراست بین پهن ترین قسمت پا و نوک پا چگونه است؟

 • پای پهن: کنتراست کمتر بین پهن ترین قسمت پا و نوک آن.
 • پای باریک یا باریک: کنتراست بیشتر بین پهن ترین قسمت پا و نوک آن

 

طراحی پا ساده و با کفش

در طراحی پا نوع کفشی که شما از آن استفاده می کنید. اهمیت زیادی دارد. مسلما پایی که از زمان کودکی یک کفش را پوشیده با پایی که هر سال کفش عوض کرده تفاوت های خاصی دارد. در فرهنگ هایی که افراد معمولا کفش های بسته می پوشند، پا ها باریک تر بوده و انگشتان فشرده تر هستند. همچون فرهنگ های اروپایی و آمریکایی. انگشت شست پا معمولا به سمت داخل گرایش داشته و انگشت کوچک هم زیر همسایه خود جمع می شود.

در فرهنگ هایی که معمولا مردم در این زمینه آزاد هستند و کفش های آزاد می پوشند یا اینکه پا برهنه فعالیت های خود را انجام می دهند، پا شکل خودش را نشان می دهد. معمولا در این حالت پا پهن تر و صاف تر می باشد. همچنین انگشتان پا برای تعادل بهتر باز می شوند. در شکل زیر این مسئله را مشاهده می کنید.

 

زمان تمرین

در فصل تابستان و یا در ساحل، شما خیلی راحت می توانید پای برهنه افراد را مشاهده کنید. آنها یا صندل می پوشند و یا اینکه از کفش های خنک استفاده می نمایند. پای مردم را مشاهده کنید و ویژگی های آن را بسنجید. از جمله ویژگی ها می توان به شکل، خطوط و اندازه اشاره کرد.

برای قوی شدن در طراحی پا، شما باید پای خودتان یا سایر افراد را بکشید. بهتر است که طراحی را در زاویه های مختلفی انجام دهید.

4.7/5 - (16 امتیاز)
1 نظر
 1. حامد دانش نیا می گوید

  مرسی ازتون . خیلی محتواهای ارزشمندی میزارین

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.