اصول طراحی فیگور و آناتومی: عضلات و توده های بدنی

Human Anatomy Fundamentals: Muscles and Other Body Mass

در اصول طراحی آناتومی و طراحی فیگور انسان، شما باید به یک سری مباحث خاص تسلط داشته باشید. طراحی عضلات بدن یکی از همین مباحث به شدت مهم به حساب می آید که اهمیت زیادی داشته و می تواند بر روی طرح نهایی تاثیر گذار باشد. در مقاله ها و جلسات گذشته ما با ساختمان اصلی بدن و فیگور بدنی آشنا شدیم. ما توانستیم بدن را در حالت های مختلف طراحی کنیم. حال ما آماده هستیم تا بدن را با یک لایه عضله بپوشانیم. شاید طراحی یک لایه عضله مسئله کوچکی به نظر برسد، در واقع عضلات هستند که نحوه نمایش بدن را ثابت می کنند.

 

دقیقا ما باید چه چیزی را بکشیم؟

قبل از آموزش طراحی آناتومی شما باید هدف را درک کنید. یادگیری نحوه طراحی عضلات شاید شما را به یاد طراح های گرافیکی سنگین بیندازد. طراحی هایی که در علم پزشکی مورد استفاده قرار گرفته و به شدت پیچیده هستند. این میزان از پیچیدگی برای یک طراحی فیگور یا یک طراحی آناتومی ساده کاملا بی دلیل است. ما فقط نیاز داریم تا پوست را به کاربر نمایش دهیم. به همین علت هم ما موارد خاصی را می کشیم. در زندگی واقعی هنگامی که شما به یک ورزشکار حرفه ای که عضلات زیادی دارد نگاه کنید، متوجه جزئیات زیادی خواهید شد. این افراد تمرینات زیادی کرده و باید هیکل قوی داشته باشند. در دنیای طراحی آناتومی هم فقط افرادی باید وقت خود را صرف طراحی جزئیات عضله کنند که قصد طراحی ابر قهرمان و شخصیت های ویژه را دارند.

به همین علت برای طراحی عضلات بدن شما فقط باید یک درک ساده از انجام این کار داشته باشید. اگر شما به نمودار های پزشکی نیاز داشتید و دوست داشتید تا طراحی هایتان خیلی واقعی باشند، در آینده می توانید خودتان آنها را بررسی کنید. در نمودار های زیر ما گروه های عضلانی را در رنگ های مختلفی نمایش می دهیم. خطوط مشکی رنگ قسمتی که پوست در آنها قرار دارد را مشخص می کنند.

 

چربی در طراحی عضلات بدن

مطمئنا برای طراحی آناتومی و طراحی عضلات بدن، شما حتما نباید بدن را خشک بکشید. بالاخره همه افراد زیر پوست خود یک لایه چربی دارند. این قضیه می تواند نحوه نمایش پوست را کمی نرم تر کند. یک شی زاویه دار مثل جعبه را بردارید. آن را با پارچه بپوشانید. مثلا شما می توانید پتو را دور آن بپیچید. متوجه می شوید که چه تغییراتی در آن قرار گرفته است؟ حال به جای پتو آن را با یک چیز کلفت تر بپوشانید. متوجه می شوید که تیزی جعبه به طور کامل مخفی شده و فقط نرمی پارچه مانده است. این اتفاق دقیقا در بدن انسان هم رخ می دهد.

حال در طراحی آناتومی این لایه چربی را با یک لایه حوله مقایسه کنید که دور جعبه پیچیده شده است. در قسمت هایی از بدن که بیشتر در معرض هوای سرد قرار دارند، این لایه چربی بیشتر است. معمولا این قسمت ها ضخیم تر می شوند. معمولا لایه های مربوط به چربی در بدن بانوان خیلی ضخیم تر از بدن آقایان ایجاد می شود. در حالی که مردان به صورت طبیعی و معمولی میزان عضلات بیشتری دارند. جدا از این قضیه، هر شخص یک داستان زندگی خاص دارد. این مسئله هم می تواند بر روی طراحی های شما تاثیر گذار باشد. شما می توانید خیلی عضلانی باشید و لی در عین حال یک لایه چربی را زیر پوست خود داشته باشید. این مسئله باعث می شود تا پوست نرم به نظر برسد. گاهی اوقات افراد به شدت لاغر بوده و هیچ عضله ای در بدن خود ندارند. اکثر افراد میزان چربی و عضله متوسطی دارند.

 

راهنمای عضلات در طراحی آناتومی

بهتر است که در نحوه عملکرد عضلات، به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • کار یک عضله این است که نقاطی را که انتهای آن به آنها متصل است به هم نزدیک کند. این واقعیت ساده می تواند به شما کمک کند تا بفهمید یک عضله خاص با چه حرکتی مرتبط است.
 • یک عضله فعال (انقباض) برآمده و سفت است (این میزان کم است: هر چه تلاش بیشتر باشد، عضله مورد نظر هم بیشتر برآمده می شود).
 • یک عضله غیرفعال (آرام) برآمده نمی شود و می تواند در لمس کاملاً سست باشد.
 • یک عضله فقط می تواند بکشد، نه فشار: برای بازگشت به موقعیت اصلی خود به یک عضله مخالف (آنتاگونیست) نیاز دارد تا در جهت مخالف بکشد. بنابراین اکثر ماهیچه های بدن به صورت جفت متضاد به وجود می آیند و زمانی که یکی از آن ها منقبض می شود، دیگری لزوماً شل می شود. به عنوان مثال، اگر پای خود را خم کنید، عضله ای که وظیفه آن خم کردن آن است نمی تواند برآمده باشد و بالعکس. (شما می توانید عمداً تمام ماهیچه های خود را منقبض کنید، به عنوان مثال برای جلوگیری از ضربه، اما در حین انجام هیچ حرکتی امکان پذیر نیست.)

هنگامی که شما مباحث موجود در لیست بالا را برای طراحی آناتومی درک کنید، فرقی ندارد که در حال طراحی چه پوزیشنی هستید در هر صورت شما عضلات برآمده را درک می کنید. در این حالت شما به آناتومی آرام دسترسی پیدا می کنید. یعنی بی دلیل قسمت های خاصی را برجسته نمی کنید تا طراحی تان با مشکلی مواجه نشود. در این تصویر شما می توانید متوجه شوید که چرا یک اندام وضعیت ماهیچه را تعیین نمی کند. اندام فقط حرکت آن را تعیین می کند.

 

نیم تنه در طراحی آناتومی

در ادامه شما متوجه می شوید که ماهیچه های تنه و پشت کدام هستند. شما باید با این عضلات آشنا باشید تا با هیچ مشکل خاصی مربوط به طراحی عضلات بدن مواجه نشوید. به خاطر داشته باشید که در این قسمت دو استخوان مهم هم قرار گرفته است که بر روی طراحی نهایی تاثیر می گذارد.

 • استخوان ترقوه که همیشه یک ویژگی برجسته است مگر اینکه یک لایه چربی غیرعادی ضخیم آن را پاک کند.
 • تیغه های شانه برجسته هستند مگر اینکه عضلات پشت آنقدر توسعه یافته باشند که آنها را بپوشانند. دید تیغه های شانه نیز با حرکات بازو، خم شدن تنه و سایر حرکات متفاوت است، بنابراین مشاهده این جزئیات در دنیای واقعی می تواند به شما بیشتر کمک کند.

البته که ما همه عضلات موجود در بدن را به شما نمایش می دهیم. در نتیجه بدن مورد نظر خیلی کات خورده و عضلانی است. در بدن هایی که ساختار نرم تری دارند شما می توانید عضلات کمتری را مشاهده کنید. در ادامه شما می توانید دو طرح کشیده شده توسط ما را مشاهده کنید. یکی از آنها عضلات کمتری داشته و یکی از آنها عضلات خیلی زیادی دارد. فقط خطوط هستند که تفاوت میان این دو طرح را مشخص می کنند. عضلات شانه، گردن، شکم و باسن در این دو طراحی فرق دارند. فقط کافی است که شما تعداد خطوط طراحی شده خود را کمتر کنید تا یک نتیجه خوب و صاف را دریافت کنید. شما می توانید خیلی از خط ها را در طراحی عضلات بدن با هم ادغام کنید تا یک ساختار فوق العاده را به دست آورید. جالب است بدانید که این مسئله می تواند اهمیت زیادی در طراحی آناتومی داشته باشد.

 

طراحی عضلات بازو

بیایید تا یک مثال عضلانی دیگر را با هم بررسی کنیم. در ادامه شما می توانید عضلات موجود درون بازو را مشاهده کنید. این  عضلات در طراحی آناتومی بدن اهمیت زیادی دارند.

در یک دست معمولی شما می توانید موارد و عضلات زیر را مشاهده کنید.

 

پاها در طراحی آناتومی انسان

برای انجام فعالیت های مربوط به طراحی آناتومی و طراحی عضلات بدن، شما باید به پا ها توجه ویژه ای داشته باشید. در پا هایی که در ادامه مشاهده می کنید، دو استخوان مشخص شده اند. کشکک که کلاه زانو دست و درشت نی. هر کدام از این استخوان ها یک سری ویژگی های خاص دارند. استخوان درشت نی قسمت جلویی ساق پای انسان را مشخص می کند و استخوان کشکک هم برای زانو است. جالب است بدانید که وارد شدن ضربه به قسمت ساق پا می تواند به شدت دردناک باشد. این فعالیت می تواند آسیب های زیادی را به بدن وارد کند. یک فرد می تواند عضلات ساق پای درشت و فوق العاده قوی را داشته باشد. اما آنتاگونیست ساق پا و تیبیالیس های اندامی هیچگاه به اندازه رشد ساق پا رشد نمی کنند.

به خاطر داشته با شید که استخوان مچ پا در طراحی آناتومی از دو طرف پا بیرون می زند. اما در قسمت داخلی موقعیت بالا تری دارد. در نهایت تاندون آشیل مهم ترین قسمت پا است. جالب است بدانید که در صورت پارگی این تاندون بدن درد فوق العاده شدیدی را تحمل می نماید. این تاندون همانطور که از نامش پیداست یک عضله نیست. اگرچه که می توان آن را در یک بدن ورزیده مشخص کرد. شما هرگز نمی توانید آن را منقبض کنید. این قسمت از بدن همچون یک عضله منقبض نشده و بر آمده نمی شود.

 

بررسی چربی بدن

همانطور که در قسمت های قبل تر به این مسئله توجه کردیم، برای طراحی عضلات بدن شما باید به چربی هم توجه داشته باشید. چرا که همه ما در قسمت زیرین پوستمان یک لایه چربی داریم. این لایه چربی در ورزشکاران حرفه ای خیلی نازک است. گاهی اوقات آنقدر این لایه نازک است که به طور کامل مخفی می شود. همه چیز بستگی به محیط بدنی و فعالیت های بدنی دارد. افرادی که از سوء تغذیه و بیماری های این چنین رنج می برند، این چربی را به طور کامل از دست می دهند.

البته که بدن های سالم به آن نیاز دارند. این درصد چربی میزان سلامتی بدن را مشخص می کند. علاوه بر این قضیه چربی می تواند در قسمت های خاصی از بدن ذخیره شود. این قسمت در بدن زنان و مردان یکسان نیست. در ادامه شما می توانید مشاهده کنید که زنان چربی را در باسن، زیر بغل و ران های خود ذخیره می کنند و مردان چربی را در شکم ذخیره می نمایند.

 

بررسی دقیق تر چربی در طراحی آناتومی

آیا موارد گفته شده به این معناست که بدن در سایر قسمت های خود چربی ذخیره نمی کند؟ مطمئنا پاسخ به این سوال نه است. بدن در همه قسمت های خود چربی ذخیره می کند. فقط، این قسمت های گفته شده خیلی سریع تر از سایر قسمت ها پر می شوند. یک زن لاغر که اضافه وزن پیدا کند، ابتدا چربی های مورد نظر را در ران و پشت بدنش مشاهده می کند. در مرحله بعدی بازو ها و سایر قسمت های بدنش چاق می شوند. اما یک مرد در هنگام چاقی در ابتدا شکمش بزرگ می شود. البته که روند کاهش وزن معکوس است. یعنی این قسمت ها آخرین قسمت هایی هستند که تحت تاثیر قرار گرفته و لاغر می شوند.

اگر اضافه وزن  افزایش پیدا کند میزان چربی زیر پوست همراه با میزان ذخایر چربی رشد پیدا کردن و وزن بدن به مقدار زیادی افزایش پیدا می کند. در موارد شدید تر این مسئله باعث می شود تا بدن دچار تورم شدید شود.

 

طراحی آناتومی سینه

یکی از مهم ترین مباحثی که برای طراحی عضلات بدن شما باید به آن توجه داشته باشید، طراحی سینه است. سینه یک توده بدنی است که شما باید بتوانید به خوبی آن را درک کنید. سینه های بانوان یک قسمت مهم در طراحی آناتومی و عضلات بدنی آنها به حساب می آید. شما باید یاد بگیرید که به این عضو احترام بگذارید و آنها را دقیقا همانگونه که هستند رسم کنید. هنگامی که شما آنها را به صورت دقیق و کامل و درست رسم کنید، احترام افراد زیادی را به دست می آورید. البته که بیایید تا ابتدا در مورد آناتومی سینه با شما صحبت کنیم.

سینه های بدن بانوان کیسه های بافت نرم نیستند. آنها یک غده هستند. در نتیجه در طراحی آناتومی سینه بدن باید به این نکته توجه کنید که یک توده سخت درون آن قرار گرفته است. این توده سخت با یک لایه چربی پوشانده شده است. آنها وزن دارند و به گرانش واکنش نشان می دهند. نسبت بافت چربی به این معنی است که با افزایش و کاهش وزن بدن، حجم آنها افزایش یا کاهش می یابد. علاوه بر این، ورزش شدید باعث کوچک تر شدن سینه و از بین رفتن چربی های دور سینه بدن می شود. فقط کافی است که به بدن بانوان ورزشکار به خصوص افرادی که از بچگی و قبل از بلوغ ورزش را شروع کرده اند نگاه کنید.

 

بررسی دقیق تر سینه در طراحی آناتومی

ما متوجه هستیم که یافتن مرجع برای سینه های طبیعی غیر ممکن است. شما نمی توانید به صورت تصادفی سینه های بانوان را طراحی کنید. هنگامی که برای این مورد در موتور های جستجو تحقیق کنید، می توانید به یک سری نتایج نا مطلوب یا نتایج عجیب و غریب دسترسی پیدا کنید. این نتایج که در اختیار کاربران قرار می گیرند ذهن آنها را تحت تاثیر قرار داده و فعالیت های مربوط به طراحی سینه را با مشکل مواجه می کنند.

وب سایت های مستهجن و وب سایت های فعال در زمینه فروش لباس زیر زنانه، فعالیت های خود را به گونه ای انجام می دهند تا سینه به عنوان یک ابزار به حساب بیاید. یعنی آنها فقط به دنبال استفاده از سینه های بزرگ برای بالا بردن فروش خود هستند. به همین علت بهتر است که به دنبال عکس های برهنه برای طراحی سینه نباشید. در عوض شما باید به دنبال استفاده از عکس های پوشیده باشید تا خوب متوجه شوید که هر قسمت بدن چگونه می تواند بر روی رشد سینه ها تاثیر گذار باشد.

سینه ها می توانند شکل ها و اندازه های مختلفی داشته باشند. به همین علت طراحی دستور العمل و نسبت ها اصلا کار ساده ای به حساب نمی آید. بنابراین، همانطور که در طراحی های گذشته به این مسئله نگاه کردیم، در ابتدا شما باید با یک سری قسمت های جزئی شروع کنید و به سراغ کلیات بروید.

 

زمان تمرین

در مقاله امروز ما مباحث مختلفی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. هر کدام از این مباحث به نحوی خاص بر روی فعالیت های کلی و جامع شما تاثیر گذار هستند. برای تمرین مباحث آموخته شده، شما باید به یک سری نکات خاص توجه کنید. در ابتدا شما باید جلوی آینه بایستید و هر یک از عضلاتی که امروز ما به آنها اشاره کردیم را در بدن خود پیدا کنید. به خاطر سپردن نام آنها یک فعالیت ضروری به حساب نمی  آید. شما فقط باید بتوانید از ساختار و قدرت ذهنی خود برای طراحی سینه استفاده کنید.

در طی انجام این فعالیت ها برای طراحی عضلات بدن شاید شما مجبور شوید که بدن خود را در حالت های مختلفی حرکت دهید. گاهی اوقات شما مجبور می شوید تا قسمت های خاصی از بدن را منقبض کنید. بهتر است که شما نور پردازی را تنظیم کنید تا عضلات مد نظر به خوبی مشخص شوند. این روش بهترین راهی است که با استفاده از آن شما می توانید فعالیت های مربوط به درک نحوه طراحی آناتومی را انجام دهید. ماهیچه ها قسمت های پویایی از بدن را تشکیل می دهند. همین مسئله هم باعث شده تا آنها در طراحی آناتومی بدن انسان اهمیت فوق العاده زیادی به دست آورند. شما همیشه باید به این مسائل توجه کنید تا با هیچ مشکلی مواجه نشوید.

4.6/5 - (5 امتیاز)
2 نظرات
 1. محسن می گوید

  خیلی عالی و کاربردی بود 😀😀

  1. آرت‌تول می گوید

   خوشحالم که این آموزش طراحی فیگور دوست داشتین

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.