نقاشی رئالیسم ؛ شما جزو کدام شاخه از هنرمندان رئالیسم هستید ؟

در اینجا قصد ندارم با اصطلاحات بازی کنم یا در مورد تاریخچه سبک های نقاشی رئالیسم صحبت کنم و یا ذهن شمارا با حجم زیاد اطلاعات آشفته نمایم.

می خواهم شما را با زیر شاخه های مختلف سبک نقاشی رئالیسم آشنا کنم تا از این پس شما با دیدن نقاشی های مختلف از هنرمندان به راحتی این سبک ها را از هم تمیز دهید. یا اگر قصد انتخاب سبکی برای خود هستید بتوانید به کمک این اطلاعات نسبت به علاقه و مهارت خود سبکی را برای خود برگزینید.

 سبک نقاشی رئالیسم سبکی عام پسند !

در ابتدا بیاید از سبک نقاشی رئالیسم  آغاز کنیم و کمی آن را موشکافی نماییم  .

نقاشی رئالیسم یک سبک عام پسند و قابل درک و تحسین برای همه است.

اما در بین کارشناسان تاریخ هنر و منتقدان هنری اصطلاحی بسیار عمیقی دارد ، نقاشی رئالیسم در اواسط قرن ۱۹ بوجود آمد. رئال به بازنگاری هنرمند از محیط و اتفاقات پیرامونش گفته می شود.

نقاشی رئال نباید به آن‌گونه باشد که هنرمند احساس خود را در آن ترسیم کند و یا از آن سوژه چیزی کم کند ، وی باید همان چیزی که مشاهده می‌کند را بدون کم و کاستی به تصویر بکشد.
همچنین برا آشنایی با این سبک ویدیو آموزش طراحی چشم به سبک رئالیسم مشاهده فرمایید.
نقاشی رئالیسم ؛ شما جزو کدام شاخه از هنرمندان رئالیسم هستید ؟

ژان فرانسوا ميله-خوشه-چينان

– نقاشان معروف سبک رئالیسم ایران و …

نقاشیانی همچون، استاد مرتضی کاتوزیان، استاد کمال الملک، بروگل، ونسان ونگوگ، رمبراند، فرانسیسکو گویا، گوستا کوربه، پابلو پیکاسو …. و بسیاری دیگر آثاری در این سبک خلق کرده‌اند که به شهرت جهانی دست‌یافته است.

زیرشاخه های نقاشی رئالیسم

نقاشی رئالیسم چندین زیرشاخه دیگری همانند رئالیسم سوسیالیست (از شوروی سابق)، فتو رئالیسم، هایپر رئالیست، سوپر رئالیست و… دارد، برخی سبک ناتورالیسم (نقاشی واقع‌گرا از طبیعت- ایوان شیشکین (نقاش روسی)) را هم از دسته رئالیسم برمی‌شمردند.

ویدو پیشنهادی طراحی لب رئال

اما حالا سبک های رئالیسم ، فتو رئالیسم و هایپر رئالیسم  چه تفاوت ها یی با هم دارند ؟

– رئالیسم

نقاشی رئالیسم در واقع ترسیم کردن واقع گرایانه یک سوژه یا یک اتفاق است.

بیشتر از همه به صحیح بودن نسبت و فرم های بدن ، طبیعت و …در واقع بیش از پیش اهمیت آن به فرم و اشکال  و اصول است نه نحوه اجرای آن!

نقاشی رئالیسم ؛ شما جزو کدام شاخه از هنرمندان رئالیسم هستید ؟ رئال

فالگیر یهودی – اثر کمال المک

– فتو رئالیسم – سبک های نقاشی رئالیسم

همان‌طور که از ابتدای اسم آن پیداست ، فتو به معنا تصویر یا عکس است و ترکیب آن با هم می‌شود نقاشی رئالیسم برگرفته از عکس است.

فتو رئالیسم تمام خصوصیات رئالیسم را داراست و علاوه بر آن باید کاملا مشابه همان تصویری باشد که از روی آن کار می‌شود.

بطورمثال کنتراست ، رنگ سایه ها نورها و اجزا کاملا مشابه با عکس باشد.

فتو رئالیسم یک چالش و یک نبرد بین هنرمند و تکنولوژی!

 برخی از هنرمندان و منتقدان هنری با این شاخه رئالیسم مخالفند. زیرا این نظر را دارند که اگر قرار است همه چیز یک اثر شبیه به عکس باشد ، خوب دوربین عکاسی هم همان کار را انجام می‌دهد و این کار هنرمند را محدود می‌کند.

برخی این نظر را صحیح نمی‌دانند و در واقع هنر فتو رئالیسم را یک چالش و یک نبرد بین هنرمند و تکنولوژی می‌دانند. نقاشی های سیاه قلم را می‌توان زیر شاخه ای از این دسته نامید زیرا در طراحی سیاه قلم هم از عکس پیروی می شود و هم تا حد توان هنرمند طراحی رئال و واقع گرایانه صورت می‌گیرد.

در کشور ما بیشتر از هر سبک هنری دیگری هنرمندان حرفه ایی و آماتور فتورئالیسم داریم ، و در هر گوشه کناری کسی با عکس ، مداد و کاغذ در تکاپوست غافل از اینکه بداند عضو کدام مکتب است.
نقاشی رئالیسم ؛ شما جزو کدام شاخه از هنرمندان رئالیسم هستید ؟ طراحی فتورئالیست
ویدیو پیشنهادی طراحی چشم خیس

هایپر رئالیست – نقاشی رئالیسم

انسان در هنر به دنبال رها شدن از دنیای واقعیست، هنر برای رسیدن به معنای پنهان و دست نیافتنی، کلیدیست نهایی برای گشودن درهای فضای بی انتها. از این رو سبک هنری مانند هایپررئالیسم ، جاییست که مرز بین واقعیت و هنر کاملا پاک می شود، هایپر رئالیسم در اواخر دهه 1960 از پایه های عکاسی آمریکایی بالا آمد و پیشرفت دوربین ها و بالاتر رفتن کیفیت این دوربین ها پیشرفت کرد.

این سبک زیر شاخه‌ای از نقاشی رئالیسم است، معنی این اصطلاح در لغت : واقع‌گرایی افراطی ( Hyperrealism ) است.

– هایپر رئالیست الهام گرفتن از هنر عکاسی!

این سبک واقع‌نمایی با الهام گرفتن از هنر عکاسی است که در آن به‌صورت بسیار افراطی دقیق و عکس گونه ، پرتره ، پیکره و اشیای صنعتی در ابعاد مختلف اغلب بزرگ  به تصویر کشیده می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی دوربین ها قادر به تصویر بردای با وضوح بسیار بالایی شدند.

تصاویر گرفته شده به حدی با کیفیت و جزئیات بالا بود که چشم انسان توانایی دیدن این جزئیات را در حالت عادی نداشت و این تصاویر به نقاشان هایپر رئال کمک شایانی کرد تا آثاری بی عیب و نقص با دقتی بسیار بالا و شگرف خلق کنند که ببینندگان را مبهوت و انگشت به دهان نگاه داشت و در موجی از شگفتی غرق کرد.

ویدو فارسی پیشنهادی : روش های استفاده از قلم مو طراحی

اما تفاوت هایپر رئال با طراحی های فتو رئالیسم چیست؟

نقاشی رئالیسم ؛ شما جزو کدام شاخه از هنرمندان رئالیسم هستید ؟ هایپر رئال

Dennis Wojtkiewicz

اگر بخوایم بصورت ساده تفاوت این دو بیان کنیم، هایپر رئال همان فتو رئالیسم هست اما بیشتر از آن در نقاشی ها ، جزئیات کوچک اغراق شده است. همانند نشان دادن مو های ریز پرز ماند ، بافت پوست ، قطرات کوچک ، هایلایت های بسیار ظریف و… .

هایپر رئال، فتو رئالیسم پیشرفته!

طراحی هایپر رئالیسم به عنوان فتو رئالیسم پیشرفته شناخته می‌شود این سبک به تازگی توسعه یافته و هنوز تفاوت های ظریفی در خود دارد. هنرمندان فتورئالیست تمام قصدشان این بود  تا طراحی هایشان را به همان اندازه دوربین عکاسی دقیق تر کنند تا چشم انسان نتواند بین عکس اصلی و طراحی تمایز قائل شود.

در حالی که هنرمندان هایپرئالیست پا فراتر گذاشتند و این تکنیک را حتی بیشتر از فتو رئال گسترش و افراط دادند. آنها داستان و احساسات را به نقش در آوردند ، همانگونه که برخی از هنرمندان فتورئالیسم ها انجام می‌دهند و آن را به بدون ” شخصیت ” رها نمی کنند.

ویدو فارسی پیشنهادی : آموزش طراحی ابرو

هایپر رئال کپی نمی‌کند!!

آنها صرفا عکس را با جزئیات بالا کپی نمی کنند ، آنان با بینشی که در خود به وجود آوردند در رنگ‌ها ، سایه‌ها و ترکیب ها ،نورها تغییراتی در جهتی مناسب ایجاد می‌کنند تا اثری منحصر به فرد و با کیفیتی بیش از عکس خلق کنند و اصلی ترین تمایز آنها از فتو رئالیسم ها این است که آنان از عکس هم فراتر می‌روند و اینجاست هنر از تکنولوژی سبقت می‌گیرد و رسالت یک طراح هایپر رئالیسم را به سر انجام می‌رساند.

نقاشی رئالیسم ؛ شما جزو کدام شاخه از هنرمندان رئالیسم هستید ؟ آموزش طراحی هایپر رئال

Tigran Tsitoghdzyan

ویدیو پیشنهادی طراحی چشم هایپررئال

 نقاشی رئالیسم – هایپرئال فراتر از مرز هنر

هایپر رئالیست ها ، آنها فراتر از مرز هنر هستند و هیچ مرزی نمیشناسد ، تا جایی که آثار آنها به عنوان نمونه‌ای از مهارت فوق العاده هنری بشری تبدیل شد،  آنها مسیر واقعیت و هنر را محو کردند و با ترکیب این دو مسیر  راهی برای یک ابرهنر باز نمودند.

هنرمند هایپر رئالیسم باید تکنیک ، توانایی ، درک هنری ، بینش و شناخت بالایی برخوردار باشد تا بتواند تمام پیچیدگی ها و سطوح واقعیت را در آثاری واقعی تر از خوده واقعیت در این دنیا خلق کند.

“شبیه سازی چیزی که هیچ وقت واقعا وجود نداشته است.”

 هایپر رئالیست ها آثار خود را شبیه به چیزی میکشند اما بعد از اتمام گویی مدلی از قبل وجود نداشته ، به عبارتی به همان اندازه که کار آنها واقعیت دارد به همان اندازه غیر واقعیست و زاییده ذهنی توانمند است. در حقیقت می‌خواهند هنر مدرن را سرزنش کند و نوعی شورش زیبا شناختی علیه معیار های دنیای هنری مدرن برپا نمایند.

نقاشی رئالیسم ؛ شما جزو کدام شاخه از هنرمندان رئالیسم هستید ؟ طراحی هایپر رئال

ویدیو پیشنهادی طراحی چشم رئال

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را ببرید، اگر مطلبی هست که من اشاره نکردم یا اطلاعات و نکته ای را میدانید که برای ما و دیگر هنرجویان آرت تول مفید است، لطفا در بخش نظرات آن را با ما و دوستان در میان بگذارید.

4.6/5 - (10 امتیاز)
4 نظرات
 1. لیلا سیدی می گوید

  با تشکر اززحمات شما خیلی خوب بود فقط یه خواهش داشتم اگه میشه ویدیو های اموزشی رو به فارسی ترجمه کنید تا راحتتر وبهترازش استفاده بشه

  1. آرت‌تول می گوید

   با سلام واحترام
   ممنون که با نگاه زیباتون به ما انرژی میدید
   چشم انشالله به زودی همه ویدیو ها ترجمه خواهد شد.
   شاد و موفق باشید.

 2. زهرا می گوید

  سلام میخواستم بگم نقاشایی که بدای سبک رئالیسم نوشتین،اشتباهن!!مثلا ونگوک امپرسیونیسم بود!بقیه هم برای سبک های دیگه ای هستن!

  1. آرت‌تول می گوید

   دوره اول زندگی ونگوگ صرف نقاشی های رئالیسم شد و حتی در دوره دوم هم موضوع کارش رئالیسم بود اما انتزاع و هیجان بیشتری به کارهاش داد که باعث شد در سبک پست آمپر سیونیسم قرار بگیره. از آثار معروفش که با مداد طراحی کرده آسیاب آبی در گنپ هست..

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.