طراحی کاراکتر حلزون

 اگر تا به حال طراحی با مداد یا نقاشی‌های با قلم مو انجام می‌دادید، مطمئنان نقاشی با قلم نوری می‌تواند برای شما جذابیت بسیار زیادی داشته باشد.این آموزش طراحی کاراکتر حلزون به کمک فتوشاپ می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد زیرا در آن به نکاتی مفید در مورد دیجیتال پینتینگ، رنگ آمیزی، سایه روشن و نور پردازی پرداخته شده است. اگر علاقه‌مند هستید می‌توانید از راهنمای خرید قلم نوری که به تازگی در سایت منتشر کردیم کمک بگیرد و آماده یک جهش در دنیای هنری‌تان باشید.

راهنمای خرید بهترین قلم نوری

برای مشاهده مقاله روی دکمه زیر کلیک کنید

شروع طراحی کاراکتر حلزون

برای شروع ابتدا ما نیاز به یک ایده یا طراحی اولیه داریم بدین صورت شما هدفمند پیش خواهید رفت.

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال

پیدا کردن یک ایده نو برای شروع طراحی یا نقاشی دیجیتال شاید کمی دشوار به نظر برسد. در بعضی از موارد پیدا کردن یک ایده مناسب با سلیقه حس کمال گرایی خودمان ممکن است ساعت‌ها زمان ببرد. اما اگر شما به دنبال تمرین هستید می‌توانید از طرح‌های آماده استفاده کنید یا از روش‌هایی مثل لیست کردن و یا گردش در نت و دیدن آثار نقاشی دیگر هنرمندان و ایده گرفتن از آنها بهره بگیرید.

طراحی اولیه نیاز حساس بودن در خطوط صاف و صحیح ندارد زیرا ما در مرحله اول به شکل گیری یک ایده می‌پردازیم و نیاز به حساسیت نیست.

طراحی اولیه کاراکتر حلزون

یک لایه در فتوشاپ در بخش لایه‌ها ایجاد کنید تا در زمان لازم بتوان این لایه را حذف کرد زیرا این لایه فقط برای کمک به ما در یافتن یک ایده برای نقاشی‌مان است و در ادامه حذف می‌شود.

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال

تا حد امکان سعی کنید ایده‌تان را به شکل قابل درکی برسانید. در این ویدیو ایده طراحی کاراکتر حلزون است با اضافه کردن جزئیات کارتان را به سمت نهایی کردن پیش ببرید و بعد از اتمام کار opacity لایه را کم می‌کنیم. مشاهده ویدیو این آموزش میتواند کمک شایانی به شما کند در ادامه این ویدیو مشاهده نمایید ویا ادامه مقاله آموزش طراحی کاراکتر حلزون را مطالعه نماید.دانلود فایل PDF

طراحی حلزون  اصلاح خطوط

در این مرحله لایه جدیدی بالای لایه ایده کاراکتر حلزون‌مان ایجاد می‌کنیم حال شروع می‌کنیم خطوطی منظم و خوش فرم رسم کردن، کم رنگ کردن لایه قبلی و ایجاد تفاوت بین دو رنگ به ما کمک می‌کند راحت‌تر خطوط اصلاحیه ایجاد کنیم.

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال - طراحی کاراکتر حلزون

تا حد ممکن سعی کنید طراحی کامل باشد و خطوط اضافه نداشته باشد تا در ادامه کار دچار مشکل نشوید. وقتی از اتمام کارتان مطمئن شدید و برایتان طراحی رضایت بخش بود به مرحله بعدی می‌رویم.

آموزش طراحی کاراکتر حلزون – حذف لایه اولیه

 

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال - طراحی کاراکتر حلزون

طراحی خطوط تکمیلی کامل شد حالا باید لایه طراحی ایده یا همان اولین لایه را ببندیم احتیاج به حذف کردن لایه نیست می‌توانیم فقط چشم لایه را ببدیم تا آن لایه دیگر مشاهده نشود اما اگر خواستید پاک کردن آن موردی ندارد.

رنگ آمیزی حلزون

به مرحله رنگ آمیزی خوش آمدید! در این مرحله می‌توان از روش‌های مختلف برای رنگ آمیزی استفاده کرد.

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال - طراحی کاراکتر حلزون

ما یک روش را در اینجا آموزش می‌دهیم. یک لایه زیر لایه طراحی‌تان ایجاد کنید تا خطوط اصلی بالای رنگ قرار بگیرند، در این مرحله احتیاج هست به ایجاد چند لایه رنگ که همه آنها زیر لایه طراحی قرار می‌گیرند. برای هر رنگ یا هر قسمت جدا طراحی‌تان لایه‌ای جدا بسازید.

رنگ‌های میانه و تخت استفاده می‌کنیم و از سایه روشن کاری در این مرحله بپرهیزید. رنگ میانه به رنگی که بین رنگ سایه و رنگ‌هایی که به‌عنوان هایلایت قرار است استفاد کنیم می‌گوییم.

دوره رایگان نقاشی دیجیتال (ویدیو)

برای مشاهده دوره روی دکمه کلیک کنید

پس از اتمام کار به مرحله بعد میرویم. اگر تمایل داشتید می‌توانید برای هر کدام از لایه های رنگی، نسبت کاراکترتان اسمی انتخاب کنید تا لایه های رنگی متفاوت را راحت تر بتوانید تشخیص دهید.

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال - رنگ آمیزی

منبع نور در طراحی

در این مرحله از نقاشی دیجیتال نیاز داریم تا جهت تابش منبع نور را مشخص کنیم. مشخص کردن آن در همین مرحله به ما کمک می‌کند تا اشتباه در نور پردازی نداشته باشیم و در ذهنمان باقیمانده و تمرکز و دقت ما را بالا می‌برد.

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال - رنگ آمیزی

 

اشتباه در نور پردازی کارمان را از لول حرفه ایی بسیار پایین می آورد.

پس دقت کنید! نقاشی را باید با حوصله انجام داد تا بهترین خروجی را از آن گرفت.

در مرحله بعد برای هر لایه رنگ یک لایه ماسک یا همپوشانی ایجاد می‌کنیم. (در دوره‌های آموزشی و دوره مقدماتی آموزش نقاشی دیجیتال به‌طور کامل توضیح داده شده است) بعد از ماسک کردن مناسب هر رنگ رنگی روشن‌تر از آن را مناسب با شکل و حجم کارمان به روی آن ایجاد می‌کنیم.

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال - ماسک کردن

خلاق باشید

 با ترکیب رنگ‌های مختلف می‌توانید به طراحی حلزون خود جذابیت بیشتری دهید. اگر از بیس با طراحی آشنا نیستید می‌توانید تمرین های مختلف طراحی اشکال هندسی را بررسی کنید برای تمام هنرجویانی که قصد شروع نقاشی دیجیتال یا نقاشی معمولی را دارند نیازی بنیادی است. این تمارین را جدی بگیرید برای حرفه‌ای شدن باید تمام پایه‌هاو ستون‌های خود را محکم بنا کنید.

آموزش کاراکتر طراحی حلزون – سایه پردازی

شاید تصور عموم این‌گونه باشد که سایه جسم همیشه به رنگ سیاه یا تنالیته سیاه و سفید است، اما این باور اشتباه است. سایه اجسام نسبت به نور و رنگ‌های محیط جسم کاملاً متغیر است و ممکن است در هر رنگی ایجاد شود.

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال - سایه زدن

اما می‌توان یک رنگ استاندارد برای آن در نظر گرفت که این رنگ تحت تأثیر رنگ آسمان است و معمولاً به رنگ آبی است. به نور محیطی  در اصطلاح sky light می‌گویند که تاثیر آن در سایه‌هایی که نرمال حجم آن به سمت بالا است مشهود است. در دوره مقدماتی آموزش نقاشی دیجیتال مفصلاً در این مورد صحبت شده است.

اعمال نور های متمرکز

پس از اعمال سایه حلزون می‌توانید به نورهای دایرکشنال و متمرکز بپردازید، فقط به یاد داشته باشید متریالی که برای جسم انتخاب کردید اگر مات بود نور متمرکز و همانند تصویر ندارد.

شما با بازی کردن نور و سایه می‌توانید متریال حجم و نقاشی‌تان را مشخص کنید و نکته دیگر انعکاس نور محیط بر روی قسمت سایه که یک نوار باریکی از روشنایی را شامل می‌شود که بکارتان حجم بیشتری می‌دهد، این نکته هارا بر کاراکتر خودتان تست کنید و از تأثیر آن لذت ببرید.

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال - سایه زدن

تا اینجای کار قسمت‌های جلویی حلزون تکمیل شده به سمت های عقب‌تر و دورتر می‌پردازیم اگر از همان ابتدا لایه‌هایتان را جدا کرده باشید به راحتی می‌توانید بدون تأثیر بر لایه‌های جلویی کارتان را پیش ببرید.

برگ‌های پشت را طبق جهت تابش نورمان سایه گذاری می‌کنیم خطوط نور متمرکز و خطوط روشنایی زیر سایه رو اعمال می‌کنیم تا کارمان برجسته‌تر و حرفه‌ای تر به نظر بیاید تا اینجا کارمان تکمیل است اما در ادامه …

می‌توان باز هم لایه‌ای در پایین ترین قسمت قرار داد و پس زمینه هایی ایی برای کاراکترمان ایجاد کنیم.

آموزش صفر تا صد طراحی حلزون نقاشی دیجیتال - طراحی کاراکتر حلزون

پایان کار طراحی کاراکتر حلزون

در اینجا کارمان به اتمام می‌رسد. نقاشی کردن احتیاج به تمرین مطالعه روی حرکت دستان و روش‌های مختلف هنرمندان حرفه ایی و شناخت کامل از فیزیک پیرامون ما دارد.

مطالعه صرفاً به معنی خواندن مقالات و کتاب نیست بلکه با دقت دیدن است. بدون شناختن و احساس کردن، شما سالهای بسیار زیادی را باید تمرین کورکورانه کنید تا به هدفتان در طراحی برسید. اگر علاقه‌مند به یادگیری هرچه بیشتر، حرفه‌ای تر و سریع تر مباحث فیزیک، نور، سایه و رنگ در نقاشی هستید می‌توانید در دوره‌های آموزش استاد احدپور شرکت کنید. مطالبی که می‌توان در مقاله‌ها و کتاب‌ها بیان کرد معمولاً ده ها برابر تأثیر کمتری نسب به ویدئوها دارند.

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید، اگر مطلبی هست که من اشاره نکردم یا اطلاعات و نکته ای را میدانید که برای ما و دیگر هنرجویان آرت تول مفید است، لطفا در بخش نظرات آن را با ما و دوستان در میان بگذارید.

همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفا برای همکاری با واحد آموزش آرت تول مطلب فوق را در شبکه‌های اجتمایی‌تان به اشتراک بگذارید.

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید، اگر مطلبی هست که من اشاره نکردم یا اطلاعات و نکته ای را میدانید که برای ما و دیگر هنرجویان آرت تول مفید است، لطفا در بخش نظرات آن را با ما و دوستان در میان بگذارید.

همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفا برای همکاری با واحد آموزش آرت تول مطلب فوق را در شبکه‌های اجتمایی‌تان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)
4 نظرات
 1. زهرا می گوید

  از سایت خویتون ممنون

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس

 2. مهدی می گوید

  خیلی عالی بود

  1. آرت‌تول می گوید

   ممنون

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.