سایه زدن در طراحی برای مبتدیان گام به گام، درس 8

با درس هشتم از سری دروه آموزش نقاشی در خدمت شماییم اگر آنچه را که در درس های گذشته آموختیم تمرین نکرده‌اید و به کار نگرفته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع این درس آنها را مشاهده نمایید.

در این بخش قصد داریم شما را با انواع روش‌های سایه زدن در طراحی آشنا کنیم.

مداد در دستان شما همچون شمشیر در دستان جنگاوران است. جنگجویان حرفه ایی می‌دانند چطور، از چه زاویه ایی، با چه قدرتی، با چه تعداد ضربه ایی، با چه سرعتی و.. با سلاحشان به دشمن حمله کنند تا آن را شکست دهند. جنگجویان هرچه با قدرت بیشتری به دشمن ضربه بزنند، جراحت و آسیب بیشتری به دشمن وارد می‌کنند. هنرمندان هم همانند جنگجویانی هستند که با مداد به نبرد کاغذ می‌روند و ایده‌های خود را بر روی کاغذ وارد می‌کنند و با مهارت بالای خودشان کاغذ را شکست می‌دهند و ایده خود را بر روی آن هک می‌کنند و در تاریخ جهان ثبتش می‌کنند.

خوب جنگ جویان عزیز من، در این تومار روش‌هایی به شما یاد می‌دهیم که مهارتتان را در طراحی افزایش می‌دهد.

با استفاده از تکنیک‌های مختلف سایه زنی می‌توانید طیف گسترده‌ای از تکسچرها را در آثار هنری و طراحی‌های مدادی خود ایجاد کنید. یک تغییر ساده در جهت یا شکل خطوط می‌تواند یک پوست نرم را به یک پوست سخت و خشن تبدیل کند و همینطور با کم کردن یا زیاد کردن تراکم خطوط می‌توانید عمق به اثرتان بدهید. به‌طور کلی سایه زنی از مهمترین بخش‌های طراحی به شمار می‌رود و به همین دلیل نیاز هست که بیشتر به آن توجه کنید

در اینجا چند روش رایج سایه زنی برای شما آورده‌ایم و می‌خواهیم با هم این روش‌های سایه زنی را تمرین و بررسی کنیم.

اگر در حال تمرین با این دوره آموزشی هستید ، امیدواریم که پیشرفت خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه در میان بگذارید، نظرات شما پاداش کاری است که ما انجام می دهیم.

هاشورزنی

تکنیک های سایه زنی - هاشور

هاشور زنی از رایج ترین روش های سایه زنی است، زیرا یادگیری آن بسیار آسان است و به شما کمک می‌کند در یک مدت زمان کوتاه قسمت های بزرگی را سایه زنی کنید. این روش از یک سری خطوط تشکیل شده است که در یک جهت حرکت می‌کنند. با این روش می‌توانید برای سایه زدن هر چیزی استفاده کنید.

هنگام هاشورزنی، زاویه مداد خود را به سمت پایین نزدیک کنید تا خطوط تولید شده زیبا و ضخیم شود. این روش باعث می‌شود فاصله ها را به حداقل برسانید و انجام آن را بسیار آسان تر می‌کند.

تکنیک های سایه زنی و هاشور

نکته: اگر مراقب نباشید این تکنیک می‌تواند نتیجه عکس دهد. به حجم شکل خود دقت کنید، خطوط مستقیم اشیایی مثل توپ را می‌تواند صاف نشان دهد. خطوط بدون رنگ (قسمت های سفید) باعث تاثیر بسزایی در سایه زنی چیزهایی مثل فلز برس خورده یا چوب تراش خورده و … می‌شود.

دوره پایه آموزش طراحی چهره با مداد

هاشورزنی متقاطع

تکنیک های سایه زنی در هاشور زنی متقاطع

هاشور زنی متقاطع زمانی ایجاد می‌شود که شما پوششی از خطوط در زوایای مختلف ایجاد کنید. این تکنیک برای طراحی پارچه های کیسه ای ، تکسچر پوست و هر چیزی که فکر می‌کنید همانند یک الگو قابل نمایش می‌باشد و بسیار اثربخش است. برای مناطق دارای نور، خطوط خود را نازک تر و حجم آن را سبک تر کنید و بین آنها فاصله ایجاد کنید.

چرخشی

تکنیک های سایه زنی - هاشور چرخشی

همانطور از این نامش پیداست، سایه زنی چرخشی به وسیله بسیاری از دایره هایی که بر روی همدیگر پوشانده شده اند تشکیل شده است. هرچه دایره‌های بیشتری رسم کنید، تکسچر صاف تر و تمیزتری بوجود می‌آید. با استفاده از این تکنیک می‌توانید برای ترسیم پارچه های ریش دار ، پارچه های پنبه ای نرم، بافت های واقعی پوست و بسیاری دیگر استفاده کنید.

این روش را با استفاده از یک مداد نوک تیز برای تکسچر پوست با چین و چروک و یا از یک مداد نرم برای پوست های صاف و نرم انجام دهید تا ایجاد آن ساده تر باشد.

تکنیک های سایه زنی برجسته

سایه زنی برجسته

تکنیک های سایه زنی برجسته با مداد

سایه زنی برجسته شبیه به هاشورزنی و هاشورزنی متقاطع است. تفاوت بین آنها ایجاد برجستگی بر روی شی است که با خطوط منحنی ایجاد می‌شود. این خطوط میتواند در حالت افقی ، عمودی و یا مورب ایجاد شود و باعث ایجاد حجم و تشخیص بهتر فرم شکل مورد نظر می شود.

سایه زنی برجسته یکی از بهترین روش ها برای تمرین فرم دادن به خطوط دوبعدی است. اگر مبتدی باشید ممکن است این موضوع برایتان سخت باشد. اما سعی کنید از قدرت تخیل و تصویرسازی خودتان برای شکل دادن به شی مورد نظر در صحنه های سه بعدی استفاده کنید و بهترین خطوطی که باعث فرم دادن صحیح به شی می‌شود را رسم نمایید.

تکنیک سایه زنی ترکیبی

استفاده از چندین تکنیک سایه زنی در یک طراحی کاملا طبیعی است. تمامی روش های بالا در مثال طراحی زیر استفاده شده اند.

 • چرخشی : برای سایه زدن در لایه اولیه دست بکار گرفته شده است تا یک بافت پایه ثابتی ایجاد کنید
 • سایه زنی برجسته : برای سایه زدن به پوست کشیده استفاده شده است
 • هاشور زدن : برای سایه زدن ناخن ها و پوست کشیده شده استفاده شده است
 • هاشورزنی متقاطع : برای ایجاد الگوی پوست و توجه به عمق و و شکاف های پوست استفاده شده است.

ترکیب این تکنیک های سایه زنی به ما کمک کرد تا در طراحی پوست چروک زیر به بافت های مختلفی دست پیدا کنیم.

شما می‌توانید ویدیو کامل در پخش کننده بالا مشاهده نمایید و یا از طریق دکمه زیر دانلود فرمایید.

زمان ویدیو : 15:23

حجم : 145 مگابایت

طراحی اولیه ( اسکچ )  آموزش سایه زدن اجسام بی‌جان

اگر کشیدن یک سیب برایتان دشوار است میتوانیم از یک دایره نامنظم برای شروع کنیم. لازم نیست که کامل باشد، فقط تا حد امکان کلیات یک سیب را دارا باشد مانند شکل قلب گونه با انتهای صاف و شاخه ابتدای آن سعی کنید خطوط خود را به اندازه ممکن روشن و کم رنگ ترسیم کنید . در اینجا ما آن را تیره تر ترسیم کردیم تا شما بهتر مشاهده کنید.

شما می توانید از هر مدادی برای شروع استفاده کنید فقط نکات بالا را رعایت کنید.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

اگر به ویدیو دقت کرده باشید ما با کشیدن یک دایره با خطوط بسیار روشن شروع کردیم و سپس آن را به عنوان پایه برای رسم سیب استفاده نمودیم.

2- محیط پشت طرح ، طراحی سایه

فرض می‌گیریم سیب ما بر روی یک میز است. یک خط افق ترسیم می‌کنیم تا سیب معلق روی هوا نباشد، بنابراین خط افق یا لبه میز پشت سیب خود را طراحی کنید. سپس خطوط غیرضروری را پاک کنید.

3- منبع نور در طراحی سایه

گام بعدی این است که تعیین کنیم که نور از کجا می‌تابد. بیایید یک خورشید یا یک لامپ در سمت چپ بالا به پایین رسم کنیم. اینکار فقط برای یاد آوری به ماست که نور از کدام سمت میتابد.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

4- زاویه نور در طراحی

نوبت ساخت سایه است. برای پیدا کردن طول سایه می توانید از خط کش استفاده کنید. فقط خطوط از منبع نور شروع کنید و به لبه سیب هدایت کنید. و این خط را آنجا ادامه دهید که با انتهای سیب موازی شود.

حالا ما می دانیم طول سایه چقدر است. ما فقط می خواهیم یک شکل بیضی طولانی روی سطح میز ایجاد شود.

نقطه‌ای که خط سیب را لمس می کنند، مرز ما بین نور و سایه است.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

منبع نور ما تمایل بیشتری به سمت چپ دارد بنابراین بخش چپ سیب نور بیشتر و سایه کمتری به خود میگیرد و سمت راست برعکس. پس بیشترین تراکم و تیرگیه سایه ما را در قسمت راست قرار میدهیم و این تنالیته از راست به چپ به سمت روشنایی میرود.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

5- طراحی سایه

جایی که سیب روی میز قرار میگیرد، نور کمتری را جذب میکند . بنابراین باید این محدوده را تیره تر کنیم.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

خب حالا این دو منطقه تیره را حفظ کنید ، بین این دو محدوده را با یک سایه روشن ملایم و مسطح پر کنید همانند تصویر.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

در حال حاضر سه ناحیه سایه می بینیم، که با هم در تضاد هستند و هیچ ترکیب زیبایی ندارند و بسیار جدا از هم هستند، بنابراین مقداری آنها را یک دست می‌کنیم تا تغیر ناگهانی بین آنها ایجاد نشود.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

در حال حاضر سیب نشان میدهد که مقداری گرد شده است.

طبق تصویری که مشاهده میکنید اگه به سرعت از تیرگی به سمت روشنایی برویم جسم با لبه ایی تیز را نشان میدهد و اگر با تنالیته و از تیرگی به روشنایی برویم لبه کارمان یک قوس و منحنی گونه به خودش می گیرد.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

6- ایجاد سایه سیب روی سطح ، آموزش طراحی سایه اجسام بی جان

حالا سایه سیب روی زمین را سایه بزنیم، زیر سیب نور کمتری دارد بنابراین سایه تاریک تر و سپس سایه گسترش می یابد و از شدت آن کم می‌شود.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

7- سایه کلی ، آموزش طراحی سایه مبتدی

این کاملا به شما مربوط است که چه مقدار روشنایی در قسمت بالایی سیب قرار دهید ، تمام فضای را به طور صاف سایه بزنید. فقط روی کنترل فشار تمرکز کنید.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

8- ترکیب ، سایه زدن

مرحله بعدی که ما باید انجام دهیم این است که دو طرف متمایز سیب را ترکیب کنیم تا همه چیز به خوبی با هم همراه شود.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

قسمت هایی که از نور دور است تیره‌تر می‌شوند.

خب از یک پاک کن خمیری برای ایجاد نور مرکزی و برجسته نشون دادن استفاده کنید.

دوره پایه آموزش طراحی چهره با مداد

9- ایجاد عمق بیشتر در طراحی

شما می توانید با مداد گرافیت طرح را خیلی تیره‌تر ترسیم کنید . اگر می‌خواهید به سیاه و سفید عمیقی برسید، سعی کنید از ذغال در نقاشی استفاده کنید.

گام به گام طراحی سایه برای مبتدیان | آموزش طراحی مداد | سیاه قلم

خطوط نقاشی می توانند یک نقاشی به صورت کارتونی ایجاد کنند، بنابراین اگر شما به دنبال این هستید که سیب شما به صورت رئال تر باشد، مطمئن شوید که خطوط با سایه خود ترکیب شده یا آنها را پاک کنید.

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید، اگر این مطلب برایتان مفید بود لطفا در بخش نظرات آن را با ما و دوستان در میان بگذارید.

چالش شما و تکلیف خانه

با استفاده از 4 تکنیک سایه زنی که در بالا یاد گرفتید، 4 موضوع برای سایه زنی با استفاده از آنها انتخاب کنید. بعد از اینکه طراحی خودتان را انجام دادید آنها را در اینستاگرام خودتان منتشر کنید و صفحه آرت تول را منشن کنید تا ما به بررسی آنها بپردازیم.

چالش : سعی کنید هر 4 تکنیک سایه زنی را در یک اثر هنری استفاده کنید و آن را در اینستاگرام خودتان همراه با منشن کردن صفحه اینستاگرام آرت تول منتشر کنید. همچنین می‌توانید نظر خود را درباره این آموزش در قسمت دیدگاه ها در پایین بنویسید. مطمئن باشید ما آنها را بررسی خواهیم کرد.

به یاد داشته باشید تمرین زیاد حرف اول را دریادگیری میزند . پس برای تسلط به فنون طراحی از همین حالا شروع کنید.

اگر در حال تمرین با این دوره آموزشی هستید ، امیدواریم که پیشرفت خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه در میان بگذارید، نظرات شما پاداش کاری است که ما انجام می دهیم.

لیست دروس آموزش طراحی

4.4/5 - (257 امتیاز)
48 نظرات
 1. ستاره می گوید

  آموزش بسیار مفید و خوبی بود. سپاس

 2. sheibani می گوید

  با سلام و احترام ، سپاس از اموزشهای گام بگام و کاربردیتون در طراحی بسیار عالین خدا قوت توانتون روز افزون

 3. خوبان می گوید

  عالی بود

 4. Mansour Karimi می گوید

  ممنون بخاطر آموزش های مفیدتون
  من میخوام یکم طراحی با مداد یاد بگیرم کلا هیچی هم نمیدونم از کجا باید شروع کنم منظورم چه تمرینایی باید انجام بدم؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام ممنون از حسن توجه شما
   از ده درس رایگان طراحی شروع کنید
   https://arttool.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d9%86%d9%82%d8%a7%d8%b4%db%8c-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85/

 5. الی می گوید

  واقعا عالی بود بنده کلاس میرم ولی اصلن گام به گام یاد نمیده.خودش برام سایه میزنه من نمیدونم چرا ازم پول میگیره کلن خودش واسه خودش داره طراحی میکنه

  1. آرت‌تول می گوید

   ممنون دوست عزیز . بله خیلی ها دلیل و چرایی سایه و نور نمیدونن
   اگر دلیل و چرایی بدونید خیلی راحت تر یاد میگیرید
   موفق باشید

 6. Pooyan Adham می گوید

  ممنون خیلی عالی
  واقعا تشکر میکنم تا الان دنبال همچین سایتی میگشتم و با این سایت خیلی خوب سایه زنی رو یاد گرفتم
  بینهات تشکر

  1. آرت‌تول می گوید

   خیلی ممنون بابت انرژی که به ما میدید . از حضور شما در سایت ارت تول سپاس گزاریم.
   موفق باشید

 7. مریم می گوید

  سلام ببخشید من در سایه زدن یک گل کاکتوس مشکل دارم نوع کشیدن اون گل های کاکتوس سخته میشه کمکم کنید?
  ممنون میشم

 8. مریم می گوید

  سلام ببخشید من در سایه زدن یک گل کاکتوس مشکل دارم نوع کشیدن اون گل های کاکتوس سخته میشه کمکم کنید?

 9. نیوشا می گوید

  خیلي عالیه من تازه مبحث سایه زني رو یاد گرفتم خیلي مفیدبود ممنون?

  1. آرت‌تول می گوید

   ممنونن از انرژی که به ما میدین نیوشا جان

 10. مصطفی می گوید

  ممنون خیلی عالییییی

 11. فاطمه می گوید

  عالی بود ممنون

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس از توجهتون . از رضایت شما خوشحالیم

 12. نرگس می گوید

  ممنونم خیلی خیلی خوب بود

  1. آرت‌تول می گوید

   نرگس جان از اینکه با دیدگاه ارزشمندتون به ما انرژی میدید سپاس گزاریم
   پیوسته موفق باشید

 13. M.E می گوید

  ممنون از سایت خوب و مفیدتون

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس از محبتتون دوست عزیز
   پیوسته موفق باشید

 14. marasus lap می گوید

  سلام، آموزش خیلی خوبی بود. و واقعا قابل استفاده. پارت اول ویدیو که در مورد طرف تیره و طرف روشن کره و قسمتهای مختلف هر طرف صحبت شده بود هم اگه ترجمه می کردید، فوق العاده میشد.

  در مورد نور انعکاسی از اجسام موجود در محیط هم اگه آموزشی هست خوشحال میشم مطلعم کنید که بتونم استفاده کنم.

  دوتا سوال دیگه هم داشتم:

  1. برا اینکه تو نقاشی دیجیتال این مبحث رو تمرین کنیم چه براشی رو پیشنهاد می کنید

  2. و تمرین برای کنترل فشار تو محیط فوتوشاپ با قلم نوری چه پیشنهادی دارید؟

  با تشکر از آموزش های خوبتون

  1. آرت‌تول می گوید

   با سلام و احترام سپاس از اینکه با دیدگاه ارزشمندتون به ما انرژی میدید
   بخش دوم ویدیو رایگان این مقاله ببینید در مورد تاثیر نور بر اجسام و برعکس هست
   آموزش نقاشی دیجیتال

   یه براش محوی انتخاب کنید ، ار براش همین دوره که در تلگرام گذاشتیم استفاده کنید
   برای این مورد باید بکم لیشتر تمرین کنید هرچه بیشتر تمرین کنید کنترل دستتون بهتر میشه . سعی کنید از تکنیک ترام گذاری با قلم نوری هم تمرین کنید
   . خواهش میکنم. موفق باشید.

 15. مریم حسین زاده می گوید

  خیلی عالی بود متشکرم ?

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس از توجهتون بانو مریم عزیز
   پیوسته موفق باشید

 16. Rose Sepid می گوید

  سلام. آموزش بسیار خوبی بود. ممنونم که مرحله به مرحله نکات را ذکر کردید.
  موفق باشید

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام رز عزیز
   سپاس از حشن نظر شما
   پیوسته موفق باشید

 17. Fateme Nezamzade می گوید

  سلام و خداقوت
  مطالب سایت شما خ عالیه اما کاش ویدئوهای اموزشی ترجمه شده به زبان فارسی بود تا همه بتونن استفاده کنن.

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام سپاس از توجهتون . انشالله به زودی تمام ویدیو های آموزش طراحی فارسی خواهد شد

 18. شاهرخ می گوید

  سلام.آموزش طراحی شما بینظیره.تبریک میگم.کار شما ترویجه علمه و ترویج هنر و علم به بهترین نحو قطعا پاداش بزرگی از سمت خدا خواهد داشت.عااااااالی هست من از این به بعد فقط این سایت رو همراهی میکنم چون مثله این سایت هرگز پیدا نخواهم کرد?????

  1. آرت‌تول می گوید

   شاهزخ عزیز از اینکه انقدر به ما لطف دارید شپاس گزاریم . ممنون که با نوشتن دیدگاه ارزشمندتون انقدر به ما انرژی میدید و سپاس فراوان که مارو انتخاب کردید . همواره موفق باشید.

  2. شاهرخ می گوید

   واقعا وظیفه خودم میدونستم که بابت زحمات شما ازتون تشکر کنم????

  3. آرت‌تول می گوید

   بینهایت سپاس

 19. Mohammadreza Ezadi می گوید

  خوب بود امیدوارم از این مدل آموزش ها بیشتر بزارین ممنون

  1. آرت‌تول می گوید

   ممنون محمد رضا جان موفق باشید

 20. ★ℳɨ$ム★ می گوید

  عالی بود خیلی ممنون ?
  من اصلا سایه زدن بلد نبودم . ولی الان فهمیدم که چطوری باید اینکار رو انجام بدم واقعا ممنون

  1. آرت‌تول می گوید

   مسیح جان از اینکه سایه زدن از سایت ارت تول یاد گرفتید بسیار خوشحالیم سپاس از دیدگاه ارزشمندتون . پیوسته موفق باشید.

 21. Saman Shafiee می گوید

  عالی

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام سامان عزیز ، از حضور شما در سایت آرت تول بسیار خوشحالیم . ممنون از دیدگاه ارزشمندتون . پیوسته موفق باشید.

 22. Abolfazl می گوید

  خیلی خیلی خیلی خوب بود ممنون از نویسنده و طراح

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس ابوالفضل جان از رضایت ما خرسندیم . پیوسته موفق باشید.

 23. Marjan Nasrollahi می گوید

  متشکرم. توضیحات عالی . کافی و ساده بودند. سپاسگزارم.

  1. آرت‌تول می گوید

   مرجان عزیز از اینکه از مقاله سایه زدن در طراحی راضی بودین بسیار خرسندیم. پیوسته موفق باشید

 24. منیرا می گوید

  عااااالی توضیح دادین ممنونم من واقعا تو سایه زدن مشکل داشتم مرسی که اینقدر خوب توضیح دادین کاش کل آموزش های طراحی و میزاشتیم و اینقدر خوب باتصویر توضیح میدادین

  1. آرت‌تول می گوید

   منیرا جان سلام . از اینکه آموزش سایه زدن برای شما مفید بوده خوشحالیم . آموزش های زیادی در سایت هست که توضیحات کاملی دارن لطفا مشاهده بفرمایید.
   با احترام

 25. Nasim Mohammadi می گوید

  خيلي مفيد بود مرسي

  1. آرت‌تول می گوید

   از اینکه مقاله سایه زدن در طراحی براتون مفید بوده خوشحالیم . سپاس از اینکه با کامنت ارزشمندتون به ما برای ادامه کار انرژی میدید. موفق باشید

 26. LE MON می گوید

  ببخشید مگه تو اطلاعات مربوط به ویدئو ننوشته زبان فارسی پس چرا انگلیسیه؟

  1. آرت‌تول می گوید

   با سلام . سپاس از اینکه آرت تول برای یادگیری انتخاب کردید.
   بله درسته . اصلاح شد . ممنون از اینکه در گسترش و بهتر شدن آرت تول سهیم هستید. از شما سپاس گزاریم.
   با احترام

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.