معرفی ابزارهای طراحی – شناخت ابزار – بخش اول

شما می‌توانید ویدیو کامل شناخت ابزار طراحی را به صورت آنلاین از پخش کننده بالا مشاهده نمایید و همچنین از طریق دکمه زیر دانلود فرمایید.

زبان آموزش
فارسی

سطح
مبتدی

حجم ویدیو
50 مگابایت

زمان آموزش
9:33 دقیقه

معرفی ابزار طراحی

در این ویدیو که با همکاری آموزشگاه هوم سپید تهیه و تدوین شده است قصد داریم ابزارهای مختلف طراحی معرفی کنیم .

در آغاز توصیه می کنیم ویدیو بالا را مشاهده فرمایید توضیحات کاملی در ویدیو گفته شده است. در صورتی که نمی‌توانید ویدیو را مشاهده کنید مقاله ابزار شناسی و ابزار مورد نیاز طراحی در ادامه مطالعه فرمایید.

به طور کلی هر ابزاری که بتوان با آن اثری روی کاغذ یا بوم یا هر وسیله دیگری ایجاد کرد به عنوان ابزار طراحی شناخته می‌شود.

ابزارهای طراحی

 •  کاغذ Paper
 • مداد های طراحی Drawing Pencil
 • زغال Charcoal
 • مدادهای رنگی Color Pencil
 • کنته‌ها Conte Pencil
 • اتودها Mechanical Pencil
 • قلمو Brush
 • پاک کن Eraser
 • کاتر Cutter
 • محو کن Blending Stump
 • پالت تخم مرغی  Drawing Tray Color Palette
 • سمباده Sandpaper
 • مداد تراش Pencil Sharpener

از جمله ابزارهای متداول طراحی هستند که معمولاً بر روی کاغذ استفاده می‌شوند.

ما در این مقاله در مورد بعضی از آنها توضیح می‌دهیم و در مقاله بعدی ابزار های دیگری را معرفی و بررسی می‌کنیم. (برای آشنایی بیشتر با وسایل توصیه می کنیم ویدیو بالا مشاهده نمایید.)

طراحی کاراکتر

مداد های طراحی

مداد های طراحی که در تصویر زیر مشاهده می کنید از سری Mars Lumoghraph استدلر هستند که شامل مدادهای B F H می باشد، که از H6 که سخت ترین مداد تا B8 که نرم ترین مداد هستدر بازار موجود است.

اگر بخوایم سه محصول تولید شده توسط برند استدلر که بهترین مقبولیت و محبوبیت را بین کاربران حرفه ای و آماتور دارد را نام ببریم بی شک مداد لوموگراف استدلر یکی از این سه محصول است. لوموگراف معروف ترین و پر فروش ترین مداد طراحی جهان است. مداد لوموگراف استدلر ساخت کشور آلمان است.

معرفی ابزارهای طراحی - شناخت ابزار - بخش اول - ابزار مورد نیاز طراحی - ابزار طراحی

برخی از خصوصیات مداد استدلر عبارتند از:

 • کیفیت فوق العاده گرافیت
 • ایده آل برای نوشتن و طراحی
 • مقاومت باور نکردنی در برابر ضربه
 • کیفیت بدنه« چوب دور مداد»
 • طیف وسیع از نظر سختی و نرمی گرافیت
 • پاک شوندگی آسان مخصوصا در مورد سری B

مداد های سری H سخت هستند و هرچه مداد شمارش  بیشتر باشه سخت تر هستند. مداد های سری B نرم و تیره می‌باشند . معمولاً نقاش ها و طراح ها که می خواهند نقاشی و تصویر سازی نمایند این مدادها را بیشتر می پسندد.

بدنه شش وجهی و کیفیت رنگ استفاده شده برای بدنه این مداد باعث می شود این مداد بعد از استفاده طولانی و عرق کردن دست لیز نخورد و پایداری خود را بین انگشتان دست حفظ کند.

سایه زدن راحت و اجرای فوق العاده جزئیات از دیگر خصوصیات بارز این مداد تماما آلمانی است.

اتودها – ابزارشناسی طراحی

معرفی ابزارهای طراحی - شناخت ابزار - بخش اول - ابزار مورد نیاز طراحی - ابزار طراحی

به جای مداد های طراحی بعضی از طراحان ترجیح میدن از وسایل مشابه استفاده کنند مثل اتودها.

اتود‌ها همان مغزی مداد طراحی را دارند اما دیگه مشکل تراشیدن و کوچک شدن مدادها را ندارند و با جنس ها ، اندازه ها ، نرمی و سختی های مختلف می تونید تهیه کنید.

اتود ها با شماره های مختلف از ۰.۳، ۰.۵، ۰.۷ و ۰.۹ را شامل می‌شوند، که مغز آن‌ها از نظر سختی و تیرگی نیز درجه بندی دارد یعنی از h2 شروع شده تا B8 البته در ایران تنوع این درجات بسیار کم می‌باشد.

اتودهای طراحی ظریف بیشتر برای اضافه کردن جزئیات در طراحی چهره استفاده می‌شنود، همچون روزنه های پوست، ته ریش و مژه و  طراحی رگه های چشم.

اتود‌های متوسط که تقریبا مغز آن‌ها سایز مغز مداد طراحی می‌باشند با شماره های ۲ و ۳ میل در بازار موجود هستند، علت استفاده آن ها به جای مداد، نوک مغزی آن‌ها است که معمولا تیز باقی میماند و می‌توان در بخش های پلک چشم و خطوط ظریف طراحی چهره از آن استفاده کرد.

زغال های طراحی – پاستل گچی

زغال‌ها از درجه بندی H و B  مدادها اندکی متفاوت است.

مناسب‌ترین انواع زغال طراحی برای آغاز کار طراحی، زغال بید یا زغال تاک است.

زغال یک ابزار پودری طراحی است که سطح کاغذ مورد استفاده ی آن بافت بیشتری نسبت به کاغذ معمولی که برای مداد استفاده می‌شود، دارد.

هرگز از یک نوع کاغذ برای مداد و ذغال استفاده نکنید. کاغذهای مناسب طراحی با زغال، برای طراحی با مداد بسیار سخت بوده و بافت چشمگیری به وجود می‌آورند.

معرفی ابزارهای طراحی - شناخت ابزار - بخش اول - ابزار مورد نیاز طراحی - ابزار طراحی

کاغذ مناسب برای طراحی با مداد سطحی بسیار صاف و صیقلی داشته تا حدی که اجزای زغال را روی سطح خود حفظ نخواهد نمود.

زغال‌های طراحی طیف خاص خود را دارد که در رنگ بندی های محدود هستند. و همچنین پاستل ها که کیفیت مشابه‌ای دارند پاستل‌های گچی کیفیت مشابه با ذغال دارد و می توانید همزمان از آنها استفاده کنید.

پاستل طراحی

به طور سنتی نقاشی های پاستل بر روی مقواهای فابریانو کشیده می شده است. کار بر روی این نقاشی‌ها همیشه با این سختی همراه بوده که با هر ضربه‌ای گچ‌ها از مقوا جدا می شود. در حال حاضر کارهای پاستل را می توان بر روی مقواهای جیر انجام داد.

این مقواها در دو مدل ایرانی و انگلیسی در بازار عرضه می شود. در مدل ایرانی خواب جیر مقوا باعث می شود که گچ بر روی پرز مقوا به خوبی قرار می گیرد و نقاشی بسیار شفاف و با دوام خواهد شد. که بعد از اتمام کار با اسپری فیکساتیو ، نقاشی را بسیار با ثبات خواهد کرد.

مقواهای جیر انگلیسی هم مانند مقوای ایرانی خواب دار است ولی پرزهای روی مقوا خود دارای بافت است و برای کارهایی مانند طراحی چهره مناسب نیست. مقواهای انگلیسی برای طرح هایی مانند طرح گل، میوه و حیوانات بسیار مناسب است و نمای بسیار زیبایی به کار خواهد داد.

معرفی ابزارهای طراحی - شناخت ابزار - بخش اول - ابزار مورد نیاز طراحی - ابزار طراحی

انواع زغال

   زغال طبیعی

زغال طبیعی که معمولا از چوب درخت مُو تهیه شده یکی از ابزارهای طراحی است و بسیار نرم و شکننده و کم اثر است، برای مراحل اولیه طراحی مورد استفاده طراحان قرار می‌گیرد. این نوع زغال معمولا بلند و نازک است و به راحتی از روی کاغذ پاک می‌شود. هر چند خاصیت پاک شوندگی این نوع زغال باعث ناپایدار بودن آن می شود اما در عین حال امکان اصلاح و ویرایش بیشتر را برای طراح فراهم می‌آورد.

پس از اتمام کار با این زغال حتما باید آن را با فیکساتیو‌های مخصوص یا تافت مو فیکس کرد. این نوع زغال قابلیت ترکیب با مداد کنته را دارا می باشد.

   زغال سیاه فشرده

زغال‌ فشرده که معمولا از ترکیب دوده یا گرد زغال در ترکیب با نوع خاصی از چسب و پارافین ساخته شده و تحت فشار و گرما قالب گیری می شود. زغال های فشرده به شکل‌های مختلف و نوع‌ های مختلفی تقسیم می‌شوند و برای تیرگی‌های بیشتر مورد استفاده هنرمندان و طراحان قرار می‌گیرند. این نوع زغال انواع چرب و خشک داشته و نوع چرب تر آن پایداری، استحکام و چسبندگی بیشتری روی کاغذ دارد. هر چند زغال فشرده نسبت به زغال طبیعی پایداری بیشتری دارد اما آنها را نیز در مرحله پایانی باید فیکس کرد که از فیکساتیو های مخصوص یا از تافت مو می‌توان برای این منظور بهره برد. این نوع زغال را می توان با مداد کنته و انواع پاستل ترکیب نمود. از پودر زغال فشرده اغلب برای کشیدن نقاشی های سیاه قلم استفاده می شود.

رنگ های زغال‌های طیف خاکستری و مشکی برای کارها ی مختلفی ممکنه استفاده بشه پاستل ها ی گچی هم می توانند برای این کار در طیف رنگی محدود با هم استفاده شوند.

نرمی و  سختی زغال

 زغال نرم ، زغال با سختی و نرمی متوسط ، زغال سفت (خشک)

ابزار دیگری که میتونیم همزمان با زغال استفاده کنیم یا به صورت جداگانه استفاده کنیم کنته ها ، مدادهای زغالی و پاستلی هستند.

معرفی ابزارهای طراحی - شناخت ابزار - بخش اول - ابزار مورد نیاز طراحی - ابزار طراحی

این را نیز به خاطر داشته باشیم که مداد های ذغالی ، مداد کنته نیز همین تقسیم‌بندی زغال‌ ها را از لحاظ میزان نرمی و سختی، از لحاظ اثرگذاری، از لحاظ فرم و جنس و رنگ دارند و به واسطه محافظ چوبی مدادگونه‌ی آن، می‌تواند طول عمر بیشتری برای طراح داشته باشد. اما باید بسیار مراقب بود که زمین نخورد، زیرا با زمین خوردن، مغز زغالی آن خُرد شده و با هر بار تراشیدن بطور کامل کنده می‌شود و دیگر نمی‌شود با آن کار کرد. مدادهای کنته را معمولا نمی توان با تراش تراشید. برای این کار می توان از کاتر استفاده کرد.

 کنته ها در رنگ های مختلف تولید می‌شوند.

پاستل های مدادی – ابزار طراحی

معرفی ابزارهای طراحی - شناخت ابزار - بخش اول - ابزار مورد نیاز طراحی - ابزار طراحی

پاستل‌های مدادی در چوب محصور شده اند و باعث می‌شود به هم ریختگی کمتر شود و در عین حال جزئیات به خوبی طراحی شود، آنها به سادگی می‌توان با پاستل‌های نرم و سخت مخلوط کرد و ترکبیی استفاده نمود، این نوع پاستل به عنوان  مداد است و برای طراحی ریز و دقیق استفاده می‌شود.

ابزارهای دیگه‌ای که می‌تونیم استفاده کنیم ماژیک‌های دو سر یا نوک نمدی هستند که به رنگ‌های مختلف آن‌ها را تولید می‌کنند این ماژیک‌ها با ماژیک‌های معمولی که بچه‌ها استفاده می‌کنند فرق زیادی دارند به لحاظ طیف رنگی بسیار متنوع هستند و در شکل‌های مختلفی تولید می‌شود  اینها را می‌توان با ابزارهای مختلف و به صورت ترکیبی استفاده کرد.

و در نهایت ابزاری که در این ویدیو آموزش شناخت ابزار طراحی معرفی میشه ابزارهای جانبی طراحی که به عنوان کمک استفاده می شود.

محوکن، مداد تراش، پاک کن سنباده، قلم گیر مداد، که برای زغال هم استفاده میشه سنباده هم برای تراشیدن و تیز کردن ذغال یا مداد هم استفاده میشه همچنین انواع پاک کن‌ها، پاک کن های اتودی که مغزی‌های مختلفی دارند و به عنوان ابزار طراحی و نه پاک کن که خطا‌های طرح پاک کنیم بلکه به عنوان ابزار ایجاد طرح و افکت از این ها استفاده می کنیم. برای آشنایی بهتر با این ابزار های جانبی توصیه می‌کنیم مقاله زیر را حتما مطالعه نمایید.

تخفیف صد هزار تومانی دوره آموزش طراحی خانه ویلایی از دست ندهید

مجله تخصصی طراحی و نقاشی | مجله نقاشی دیجیتال | آموزش digital painting | طراحی خانه

همراه عزیز وبسایت Arttool در صورتی که این مقاله برای شما مفید واقع شد لطفا آن را در شبکه های اجتماعی نشر دهید، و مارا در تولید مقاله های بهتر همراهی نمایید. همچنین می‌توانید آخرین مطالب، جشنواره‌ها و کدهای تخفیف شگفت انگیز ما را از طریق تلگرام، اینستاگرام، توئیتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی نیز دنبال نمایید.

5/5 - (27 امتیاز)
19 نظرات
 1. ☆Mohanna☆ می گوید

  سلام خیلی ممنون عالی بود

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس مهنا جان

 2. فاطمه اکبری می گوید

  سلام ببخشید من یه ویدئو نگاه میکردم که در اون با مداد رنگی طراحی میکرد بعد از یک قلم به اسم white gel pen و white glass making pencil استفاده کرد … میخاستم بدونم اسم فارسیه این قلم ها چی هستند؟
  ممنون♡

 3. فاطمه اکبری می گوید

  سلام ببخشید من یه ویدئو نگاه میکردم که در اون با مداد رنگی طراحی میکرد بعد از یک قلم به اسم white gel pen و white glass making pencil استفاده کرد … میخاستم بدونم اسم فارسیه این قلم ها چی هستند؟
  ممنون♡

 4. فاطمه اکبری می گوید

  سلام ببخشید من یه ویدئو نگاه میکردم که در اون با مداد رنگی طراحی میکرد بعد از یک قلم به اسم white gel pen و white glass making pencil استفاده کرد … میخاستم بدونم اسم فارسیه این قلم ها چیه ؟
  ممنون♡

 5. محمد می گوید

  سلام
  ویدیو بسیار کامل و جذاب بود . فقط اینکه برای شروع همه ی این هارو باید بگیریم ؟ روی برگه های اچار سفید معمولی هم میشه طراحی کرد ؟ در مورد برند های ابزار ها هم توضیح بدین لطفا که ببینیم چه برندی بخریم بهتره . مثلا کرتاکالر بهتره یا کنته پاریس ؟‌

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام محمد جان
   برای طراحی سیاه قلم به این ابزار نیاز دارید :
   وسایل لازم برای شروع
   مداد طراحی فابر یا برونزیل یا آپولو یا لاتاری درجه b4 یا b6
   پاککن معمولی
   کاغذ تمرین : کاهی یا دابل آ یا پارس
   محو کن
   وسایل مفید اضافی :
   پاک کن اتودی 2.3 میل یا 3.8 میل
   راپید سفید ترجیحا مارک سیگنو یا پنتل
   مداد لوموگراف b8 b2 h2
   برای بعد کاغذ اشتنباخ
   موفق باشید

 6. reza می گوید

  سلام خسته نباشید من تازه واردم میخوام شروع کنم به طراحی قلم سیاه یا همون طراحی صورت و چشم میخوام وسایلی که خیلی مهمن واسش بخرم ولی نمیدونم چین و ایکنه باید از کجا تهیه کنم!! مرسی ممنون از سایتتون

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام رضا جان
   برای طراحی سیاه قلم به این ابزار نیاز دارید :
   وسایل لازم برای شروع
   مداد طراحی فابر یا برونزیل یا آپولو یا لاتاری درجه b4 یا b6
   پاککن معمولی
   کاغذ تمرین : کاهی یا دابل آ یا پارس
   محو کن
   وسایل مفید اضافی :
   پاک کن اتودی 2.3 میل یا 3.8 میل
   راپید سفید ترجیحا مارک سیگنو یا پنتل
   مداد لوموگراف b8 b2 h2
   برای بعد کاغذ اشتنباخ

 7. عماد احمدی می گوید

  من تازه واردم. تا الان که خیلی خیلی این سایت عالی بوده

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام عماد جان از اینکه آموزشهای طراحی دنبال میکنید بسیار خوشحالیم . امیدواریم همیشه رضایت شما ببینیم.
   سپاس از دیدگاه ارزشمندتون.
   پیوسته موفق باشید

 8. Poya Shareghi می گوید

  سلام
  جای دیگه داخل سایت میگید که مداد کنته با مداد زغالی فرق داره و مدادزغالی بر حسب سافت مدییوم و هارد تقسیم میشه و مداد کنته از B2 داره تاH2 ولی اینجا میگید که مداد کنته یا زغالی.میشه این تناقض رو توضیح بدید

  1. آرت‌تول می گوید

   تفاوت های مداد زغالی و مدادکنته :
   مداد زغالی تنها به رنگ سیاه تولید میشه ، چون ماده سازنده مغز اون فقط پودر زغال و واکس و درصدی خاک رس هست و میزان سختی و چربی آن با مواد ترکیبی با پودر زغال تعیین میشه.

   ولی مداد کنته؛ تاریخچش به جنگ ناپلئون برمیگرده که توسط نیکلاس ژاک کنته به دلیل کمبود گرافیت و زغال (این مواد برای توپ های جنگی استفاده میشد) ابداع شد، با مواد طبیعی معدنی مثل ؛ اکسید آهن که قهوه ای متمایل به قرمز هست، اکسید تیتانیوم که رنگ سفید است و مواد معدنی دیگه و حتی گرافیت و زغال

   پس تنوع کنته بیشتر از یک رنگ هست و دایره وسیع تری را تشکیل میده.

   مورد دیگری که بایستی بیان بشه ، کنته یک برند است که در بین مردم جاافتاده است و مانند فابر کاستل که برند مداد است ، کنته برندی فرانسوی هست که این برند توسط خانواده ژاک کنته تاسیس شده .

   اما در خارج از ایران اصطلاح مداد زغالی Charcoal pencil بیشتر رواج داره.
   در متن این مقاله از کنته یا مداد زغالی استفاده شده که منظور از یا همان ایجاد تفاوت بوده و به جای ویرگول ، آمده است. سپاس از شما که به این مورد توجه کردید اصلاحات لازم انجام شد تا دیگر هنرجویان دچار اشتباه نشوند.
   اگر سوالی هست در خدمتیم
   پیوسته موفق باشید
   با احترام

 9. امیر می گوید

  عالی ، ممنون و سپاس

  1. آرت‌تول می گوید

   از دیدگاه ارزشمند شما سپاسگزاریم.

 10. مریم می گوید

  خیلی عالی بود .تشکر

  1. هوم سپید می گوید

   سپاس از نظر لطف شما

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.