طراحی مو ؛ قبل از طراحی مو این نکات را بدانید!؟

طراحی مو

در این مقاله می‌خواهیم در مورد نحوه طراحی مو صحبت کنیم. مو یکی از مهم‌ترین مباحث در طراحی چهره است، ظاهر آن کمی دشوار به نظر می‌رسد اما اگر کمی بهتر درباره طراحی مو بدانیم می‌توانیم با یاد گرفتن نکاتی کوچک اما کاربردی به راحتی طراحی کنیم. ما در این مقاله به آموزش طراحی مو پرداختیم.

موها را در هر حالتی به درستی طراحی کنید!!

بیشتر هنر جویان وقتی در چهره به مو می‌رسند می‌خواهند به سرعت آن را به پایان برسانند، شاید ظاهر پر بافت آن با تارهای زیاد کمی ترسناک به نظر برسد!! برای همین اکثراً از طراحی آن واهمه دارند!!

برای یاد گرفتن و طراحی مو احتیاج به صبر و تحمل هست و با حوصله باید این کار را انجام داد ، پس عجله نکنید تا کارتان‌ بی نظیر شود.

طراحی مو آنچنان عجیب و غریب نیست!!

مو هم دارای حجم هست همانند بینی لب چشم و… و آنچنان عجیب و غریب نیست کافیه کمی طرز نگاهمون را تغییر دهیم و موها را به شکل یک حجم سه بعدی بدون بافت در نظر بگیریم.

طراحی مو همانند ساخت مجسمه است!!

شما در مجسمه سازی دنبال ساخت تک تک تارهای مو نیستید فقط حجمی به‌صورت یک دسته مو بر رو مجسمه ایجاد می‌کنید و با حالت دادن آن شکلی سه بعدی  به حالتی منحنی ایجاد می‌شود.

 •  یادتان باشد در همان وهله اول سراغ بافت و تار موها نروید ابتدا فرم را به خوبی بوجود بیاورید و یک حجم منطبق با حجم سر و عنصر نور پردازی آن را ترسیم کنیم. اضافه کردن جزئیات را در آخر طراحی بگذاریم!

زمان آموزش
47:39

حجم ویدیو
 173 مگابایت

دانلود فایل PDF

خب برای طراحی مو با مداد یک مداد HB بردارید و با راهنمایی های ما شروع به طراحی کنید.

طراحی مو ؛ قبل از طراحی مو این نکات را بدانید!؟

اولین نکته برای شروع طراحی مو حجم مو نیست بلکه حجم سر هست مو را باید نسبت به حجم سر طراحی کرد و تمام سایه روشن ها را درست مطابق به حجم بیسیک سر بر روی مو اعمال نمود. اگر میخواهید سایه زدن را یاد بگیرید آموزش سایه زدن در طراحی را مطالعه نمایید.

طراحی مو ؛ قبل از طراحی مو سر این نکات را بدانید!؟

قسمت تاریک حجم سر کاملاً مطابق با قسمت تاریک مو هست و به ترتیب قسمت‌های دیگر همانند نیم سایه‌ها، روشنایی‌ها ، سایه‌های متوسط، و قسمت انعکاس نور مرکزی مطابق با آن قرار میگیرند. این تطابق در سایه زدن و طراحی بین سر و مو باعث می‌شود یک ریتم درست و حجم کلی یکپارچه به‌دست آوریم.

اگر سر، سایه ایی جداگانه و مو هم سایه ایی به شکل دیگر داشت هیچگاه این یکپارچگی و همخوانی در کل طراحی شما دیده نخواهد شد. بنابراین، این نکته ابتدایی را برای آنکه طراحیتان حرفه ایی باشد رعایت کنید.

طراحی مو ؛ قبل از طراحی مو سر این نکات را بدانید!؟ سایه زدن مو

طراحی مو – مو یک حجم توپر؟

همان‌طور که پیش‌تر در مورد رسم مو اشاره کردیم بهتر است که مو ها رو به‌طور یک حجم کلی ببینید، یک حجم تو پر، دارای حالت و سایه روشن تصور کنید.
بعد از آنکه مو را به‌صورت یک حجم ترسیم کردید، حجمی در ساده‌ترین شکل ممکنه آن، به این حجم سایه‌ایی متناسب به حجم بیسیک و پایه آن دهید.

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید حجم در طراحی مو ما دارای یک سایه روشن استاندارد است.

یعنی منبع و جهت نور مشخص شده و به تناسب آن سایه‌ها، نور مرکزی و نیم سایه‌ها به آن اضافه شده‌اند، این مرحله صرفاً جهت آشنا شدن شما با حجم دهی به دسته و یا کلییت حجم مو است.

طراحی مو ؛ قبل از طراحی مو سر این نکات را بدانید!؟ سایه زدن مو

پس از آنکه شما به درک درستی از طراحی حجم مو رسیدید، می‌توانید بافت را به آن اضافه کنید، احتیاجی نیست بافت را با کشیدن تک تک تارموها اجرا کنید، فقط با تعدادی خطوط که طبق پیچ و تاب و مناسب با سایه روشن‌های حجم است طراحی کنید. خطوطی رها ایجاد کنید که در انتهای آن نازک و ابتدای آن هم نامعلوم، و قسمت روشنایی را بدون بافت بگذارید.

طراحی مو ؛ قبل از طراحی مو سر این نکات را بدانید!؟ طراحی ریش

نکته مهم:

در کشیدن مو محل شروع موها یا همان ریشه و پیاز مو نباید مشخص باشد، و حدالامکان با پوست ترکیب شود تا باعث ایجاد یک خط جدا کننده مو از چهره نباشد. اگر این حالت رعایت نشود پرتره شما گویی کلاه گیر بر سرش گذاشته! پس سعی کنید این نکته را در طراحی‌های خود بکار ببرید تا شاهد تغییر چشمگیری در کارتان شوید.

تنوع در ضخامت و بافت مو

طراحی مو ؛ قبل از طراحی مو سر این نکات را بدانید!؟ طراحی خطی مو

تنوع در ضخامت و موج بافت موها می‌تواند طراحی شمارا بسیار جذاب‌تر کند.

 از پهنای مداد می‌توانید به شکل‌های مختلف استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید حجمی که مو بر روی آن قرار می‌گیرد بسیار مهم است چه حجم یک سر باشد یا یک حیوان پشمالو شما طبق حجم اصلی باید جهت بافت مو را ایجاد کنید.

از خطوط شکسته در طراحی بافت اجتناب کنید سعی کنید آزادانه طراحی کردن را تمرین کنید و خطوطی منحنی و رها ایجاد کنید.

جهت رشد مو

طراحی مو ؛ قبل از طراحی مو سر این نکات را بدانید!؟ طراحی خطی مو

در تصویر جهت رشد موها رو مشاهده می‌کنید، بافت مو تنوع زیادی دارد اما همه آنها از قوانین و تناسبات تبعیت می‌کنند، اگر شما ظاهر آنها را طراحی اشکال هندسی ساده تصور کنید متوجه سادگی موضوع می‌شوید.

طراحی مو روی گوش

طراحی مو ؛ قبل از طراحی مو سر این نکات را بدانید!؟ جهت رشد مو در طراحی

در این قسمت موها بر روی یک حجم دیگر قرار گرفتند، گوش باعث شده یک برآمدگی بر رو این حجم ایجاد شود و ساختار مو با یک موج و منحنی مطابق به ساختار آن تغییر می‌کند. برای طراحی گوش میتوانید ویدیو آموزش طراحی گوش با مداد مشاهده نمایید.

سایه روشن ها

طراحی مو ؛ قبل از طراحی زدن مو سر این نکات را بدانید!؟ سایه مو

اگر طراحی پایه را به خوبی درک کرده باشید و آن را آموخته باشید، حجم سر همانند یک کره طراحی می‌شود بنابراین در حالت ساده سازی حجم موها که همانند حجم کره سر شده‌اند سایه ایی به شکل کره به خود می‌گیرند.

ترسیم مو از تیره به روشن

نقاط روشن برجسته‌ترین نقطه و نقاط تیره نقاط دور شونده عمیق‌ترند و پایین‌تر قرار می‌گیرند، با این روش باعث ایجاد برجستگی و پرپشتی می‌شویم.

در اینجا مرحله‌به‌مرحله می‌توانید شاهد طراحی اصولی موها باشید، طراحی مو تکنیک‌های مختلفی دارد.

طراحی مو ؛ قبل از طراحی زدن مو سر این نکات را بدانید!؟ سایه روشن مو

می‌توان با ابزارهای مختلفی به شکل دلخواه رسید در اینجا ما راه رفتن را به شما یاد دادیم و هدف را برای شما به نمایش گذاشتیم. حال مسیر رسیدن به آن دست شما است که انتخاب کنید از چه تکنیک و ابزاری به آن دست پیدا کنید. قصد ما از این آموزش آشنا کردن شما با فیزیک مو است و شما با درک و تمرین این نکات می‌توانید به آن برسید.

نگران اشتباهات در تمریناتتان نباشید همین که تشخیص می‌دهید اشتباهی در طراحی شما به وجود آمده یعنی یک قدم جلوتر رفته‌اید و بینشتان بالاتر رفتهاست.

هر خطا یک پله است و با اصلاح خطا، این پله را رد خواهید کرد، پس تا می‌توانید خطا کنید و آن را اصلاح نمایید تا به سمت حرفه ایی شدن در طراحی پیش بروید.

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید، اگر مطلبی هست که من اشاره نکردم یا اطلاعات و نکته ای را میدانید که برای ما و دیگر هنرجویان آرت تول مفید است، لطفا در بخش نظرات آن را با ما و دوستان در میان بگذارید.

همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفا برای همکاری با واحد آموزش آرت تول مطلب فوق را در شبکه‌های اجتمایی‌تان به اشتراک بگذارید.

4.3/5 - (9 امتیاز)
3 نظرات
 1. fataneh layeghi می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  خیلی عالیه .
  ممنونم
  البته فیلم این قسمت از بین رفته است . حیف شد

 2. شفتالو می گوید

  مرسیجات از نکات تکنیکی میشع یک ویدیو از طراحی مو فر بگذارید

  1. آرت‌تول می گوید

   ممنون . باشه چششم

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.