کانسپت آرتیست یا هنرمند مفهومی کیست؟

در این نوشته به معرفی هنر مفهومی و کانسپت آرتیست و پیچ و خم‌های این صنعت می‌پردازیم

یک هنرمند مفهومی یا کانسپت آرتیست شخصی است که در طراحی های خود شخصیت‌ها، موجودات، وسایل نقلیه، محیط‌ها و سایر چیزها را به شکلی جدید تجسم و خلق می‌کند. از هنر مفهومی یا همان کانسپت آرت برای تجسم ایده‌ها استفاده می‌شود تا مدل‌سازان، انیماتورها و تیم‌های VFX بتوانند این ایده‌ها را برای تولید آماده کنند. هنرمندان مفهومی باید طراحی و نحوه ایجاد طرحی را بدانند که به خوبی با هر پروژه خلاقانه ترکیب شود.

کانسپت آرت یک نمایش بصری است که داستانی را بیان می‌کند یا نگاه خاصی را منتقل می‌کند. معمولاً در فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی برای انتقال دیدگاه و تنظیم لحن کل یک بازی یا فیلم استفاده می‌شود. هنر مفهومی یک نقطه مرجع قوی را فراهم می‌کند که به همسو کردن افراد خلاق که بر روی پروژه کار می‌کنند کمک می‌کند.

والت دیزنی یکی از اولین تولیدکنندگانی است که به طور مرتب از هنرمندان مفهومی استفاده می‌کرد. در دهه 1950، دیزنی مری بلر ” Mary Blair ” را برای خلق نقاشی‌های مفهومی برای «سیندرلا»، «آلیس در سرزمین عجایب» و «پیتر پن» استخدام کرد. در طول سال‌ها، بسیاری از هنرمندان دیگر روی فیلم‌های دیزنی کارکرده‌اند و جهان‌ها و شخصیت‌های رنگارنگ و تخیلی را خلق کرده‌اند که این کمپانی به‌خاطر آنها مشهور است.

هنر مفهومی همچنین در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که کاملاً متحرک نیستند، اما عناصر خارق‌العاده‌ای را در خود جای داده‌اند که در زندگی واقعی وجود ندارند. به‌عنوان‌مثال، جورج لوکاس ” George Lucas ” از یک کانسپت آرتیست به نام رالف مک کواری ” Ralph McQuarrie ” برای خلق نقاشی‌های روبات‌ها، سفینه‌های فضایی و سیارات بیگانه استفاده کرد که در نهایت منجر به توسعه «جنگ ستارگان» شد. برای این کمپانی غول‌پیکر، هنر مفهومی شخصیت‌های فانتزی برای خلق فیلم‌هایی که خیلی‌ها آن را می‌شناسند و دوست دارند، حیاتی بود.

 

کانسپت آرتیست چگونه کار می‌کند؟

سبک هنری کانسپت آرتیست‌ها با هم متفاوت است. مثلاً یک هنرمند مفهومی که برای Pokémon کار می‌کند، سبک طراحی بسیار متفاوتی با یک هنرمند مفهومی که برای Blizzard کار می‌کند، خواهد داشت. اما روند اصلی در این هنر همچنان یکسان است. این خلاقیت و توجه هنرمند به جزئیات است که به آنها امکان می‌دهد سبک‌های مختلفی از شخصیت‌ها، موجودات یا هر چیز دیگری را که برای تولید لازم است طراحی کنند. به همین دلیل است که هنر مفهومی فرایندی بسیار دقیق با تعداد زیادی قطعات متحرک است.

هنر مفهومی

هر چیزی که در یک بازی ویدیویی یا فیلم انیمیشن می‌بینید باید توسط یک کانسپت آرتیست طراحی شود. این شامل سلاح‌ها، وسایل، وسایل نقلیه، شخصیت‌ها، لباس‌ها، ساختمان‌ها، فضاهای داخلی است.

برای هنرمندان مفهومی بسیار مهم است که یک کتابخانه بصری قوی بسازند که مانند پایگاه‌داده‌ای از ایده‌ها، اشکال، پارچه‌ها، بافت‌ها و سایر مفاهیم مشابه عمل کند. یک کانسپت آرتیست باید به طور مکرر ایده‌های جدیدی را بر اساس خلاصه‌های خلاقانه خاص خلق کند و کار باید سریع انجام شود.

مدیر هنری جزئیات مختصری برای هنرمند می‌آورد. این مختصر ممکن است شخصیت، برخی ویژگی‌های بصری یا هر چیز مرتبط با طراحی را توضیح دهد. سپس هنرمند مفهومی شروع به ترسیم ایده‌های می‌کند. آنها ممکن است 2، 20 یا 200 تصویر کوچک ایجاد کنند. اما این مرحله اکتشاف است که مهم‌ترین بخش است.

هنگامی که هنرمند چند ایده جالب پیدا کرد، با شروع نقاشی دیجیتال مفاهیم خود برای یک رندر کامل می‌کند.

بهترین هنرمندان شامل نمای جلو، نمای پشت و نمای شخصیت برای ارائه تمام زوایای طراحی هستند. آنها حتی ممکن است شامل چند عکس اکشن از پریدن، پریدن به جلو، یا چرخاندن یک اسلحه باشند.

کانسپت آرتیست

این قطعات تمام شده به مدیر هنری که مسئول نقد این طرح است ارجاع داده می‌شود. درصورتی‌که کارگردان تغییراتی داشته باشد، این تابلوها بر اساس آن به‌روز می‌شوند. هنگامی که طراحی شخصیت نهایی شد، به‌عنوان مرجع برای همه افراد دیگر در مسیر ایجاد خلاقیت استفاده می‌شود.

هنرمندان مفهومی این فرایند را برای شخصیت‌ها، حیوانات، مناظر، وسایل و تقریباً هر چیزی که در یک بازی ویدیویی یا فیلم انیمیشن می‌بینید تکرار می‌کنند. بااین‌حال بسیاری از هنرمندان مفهومی که در زمینه انیمیشن‌سازی فعالیت می‌کنند، عنوان شغلی هنرمند توسعه بصری را می‌گیرند. این ارتباط نزدیک با هنر مفهومی دارد و در هر دو زمینه نیاز به دانش هنری قوی با یک چشم تیزبین برای طراحی دارند.

 

چگونه وارد صنعت هنر مفهومی شویم؟

حوزه هنر مفهومی به‌سرعت درحال‌رشد و به‌شدت رقابتی است. برای ورود به‌عنوان یک کانسپت آرتیست، به اصول هنری در سطوح بسیار بالا نیاز دارید که شامل پرسپکتیو، آناتومی، ترکیب، نور و … است.

شما باید زمان زیادی را صرف تمرین کنید. از زندگی خود تا جزئیات واقع‌بینانه‌ای که یک ایده را می‌فروشد به تصویر بکشید.

اکثر هنرمندان مفهومی برای بازی‌های ویدیویی از سبک هنری رئالیستی پیروی می‌کنند. اما هنرمندان مفهومی برای انیمیشن‌سازی معمولاً از یک سبک هنری خاص برای هر پروژه‌ای که طراحی می‌کنند، پیروی خواهند کرد. البته رئالیسم هم می‌تواند جزئی از این سبک‌ها باشد.

کانسپت آرتست بازی های ویدیویی

اگر می خواهید یک هنرمند مفهومی شوید، ابتدا باید یک هنرمند بزرگ شوید. روی اصول تمرکز کنید و هر روز نقاشی بکشید! اما برای کارهای طراحی نیز باید سلیقه خوبی داشته باشید. مانند یک طراح محصول فکر کنید که صندلی، کامپیوتر، لپ‌تاپ، وسایل نقلیه می‌سازد. این اساساً کار یک هنرمند مفهومی است، با این تفاوت که این محصولات برای دارایی‌های دیجیتال طراحی شده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم با دوره پایه رایگان آموزش نقاشی دیجیتال کار خود را آغاز کنید.

همچنین انتخاب یک تخصص هنری مفهومی و پایبندی به آن کمک زیادی برای حرفه ای شدن می‌کند. اگر عاشق طراحی شخصیت هستید، روی آن تمرکز کنید. اگر عاشق محیط‌ها یا موجودات هستید این مسیر را دنبال کنید. سعی کنید در سبک خود عمیق شوید و تمامی تمرکز خود را بر روی همان قرار دهید.

اگر بتوانید یک نوع هنر مفهومی را به‌خوبی طراحی کنید، نمونه کار شما شانس بسیار بیشتری برای برجسته شدن دارد و البته تنها کاری که باید انجام دهید این است که فقط به تمرین ادامه دهید.

رزومه سازی برای کانسپت آرتیست

برای رزومه سازی سعی کنید فقط بهترین کار خود را در رزومه خود به اشتراک بگذارید. اگر فقط دو طرح دارید که واقعاً به آنها اطمینان دارید، نمونه کارها را محدود به آن دو طرح نگه دارید. یک کارفرمای بالقوه ممکن است با دیدن همین دو طرح زیبا شما را استخدام کند

تاحدامکان شبکه‌سازی کنید. میتینگ‌های بسیاری در جهان در این حوزه اتفاق می‌افتد. این جلسات ممکن است به‌صورت حضوری یا آنلاین باشد و گاهی اوقات شامل سخنرانان مهمان از این صنعت است که پس از برگزاری سمینار سؤالات شما را پاسخ خواهند داد. با تبلیغ خود و قراردادن خود در آنجا راحت باشید!

هنر مفهومی یک حرفه بسیار رقابتی است اما همچنین فوق‌العاده منحصربه‌فرد است. اینکه بتوانید ایده‌ها را تصور کنید، طرح‌های کاملی خلق کنید و مشاهده کنید که آنها زنده می‌شوند، واقعاً شغلی جادویی است که نمی‌توان آن را با چیزهای دیگری جایگزین کرد.

4.4/5 - (13 امتیاز)

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.