آموزش طراحی بینی از زوایای مختلف

How to Draw a Nose

اگر می‌خواهید از حافظه و تخیل‌تان برای طراحی کمک بگیرید، باید واقعاً موضوع و سوژه را از قبل درک کنید. و این کاملاً با طراحی از روی یک مدل، متفاوت است. در آموزش طراحی بینی که بخش مهمی از طراحی چهره می‌باشد، هر آن‌چه را که باید در مورد بینی انسان بدانید را به شما خواهم گفت. این‌که چطور آناتومی آن را می‌توان به شکل‌ها و خطوط ساده تبدیل کرد و چگونه آن را در هر نما و سبکی بدون داشتن مدل طراحی کرد، همه را در این مقاله می‌خوانید.

 

1. آناتومی بینی انسان

در ابتدای آموزش طراحی بینی لازم است بدانیم که بینی از سه قسمت استخوان، غضروف و بافت همبند تشکیل شده است. نیمه‌ی بالایی آن تماماً از استخوان ساخته شده است که همان‌طور که در شکل زیر می‌بینید، بخشی جدایی‌ناپذیر از جمجمه است.

اسکلت بینی در جمجمه

نیمه‌ی پایینی پیچیده‌تر است و شامل موارد زیر است:

 1. غضروف آلار (گوی بینی)
 2. غضروف جانبی و تیغه
 3. آلا (پره‌های بینی که از بافت همبند ساخته شده است)
 4. سوراخ‌های بینی (توجه کنید که از دو قسمت تشکیل شده‌اند: سوراخ در گوی بینی و سوراخ در پره‌ها)
 5. فیلتروم (شیار و خطی که بینی را به لب‌ها متصل می‌کند، که به آن بوسه‌گاه هم می‌گویند)

همه‌ی این عناصر و قسمت‌های بینی را می‌توان به یک فرم سه‌بعدی تبدیل کرد:

 

 

وقتی‌که شما متوجه چگونگی این فرم شدید، می‌توانید آن را بچرخانید و شکل آن را تغییر دهید تا یک بینی تخیلی ایجاد کنید. چون با طراحی بینی از زوایای متفاوت بهتر می‌توانید شکل بینی را درک کنید.

اما هنوز به خاطر‌سپردن آن آسان نیست! بیایید با تقسیم‌بندی بینی به بخش‌های جداگانه آن را به یک شکل ساده‌تر که ترسیم آن راحت‌تر است، تبدیل کنیم:

 1. قسمت گوی مانند بینی را می‌توان به‌صورت کروی رسم کرد، که شباهت زیادی به توپ دارد.
 2. پره‌ها را می‌توان به‌شکل دو کره کوچک‌تر در انتهای بینی ترسیم کرد.
 3. قسمت تیغه را می‌توان به‌شکل یک کره‌ی کوچک در زیر و پشت قسمت گوی‌مانند و توپی‌شکل، و در بین سوراخ‌های بینی ترسیم کرد.
 4. قسمت برآمدگی یا پل بینی را می‌توان در دو قسمت ترسیم کرد تا به‌طور نمادین استخوان را از غضروف جدا کند.
 5. نوک بینی در بالای قسمت گوی‌مانند بینی قرار دارد. همیشه نیازی به کشیدن آن نیست، اما باید با سایه‌زدن آن را برجسته کنید. چرا‌که پوست بینی به‌ویژه در نوک بینی ضخیم و چرب است، به‌همین خاطر مکانی عالی برای درخشش است!
 6. دو طرف بینی باید با بقیه صورت ترکیب شود، اما باید با سایه‌زدن به‌آرامی شکل آن‌ها را نشان داد.
 7. ریشه‌ی بینی را می‌توان به‌صورت “باد‌بزن خمیده” ترسیم کرد.

آناتومی بینی

 

2. فرم‌های مختلف بینی

این یک “دستور‌العمل” کلی برای آموزش طراحی بینی بود. اما بینی‌ها در بین افراد مختلف، بسیار متفاوت هستند! به‌عنوان مثال می‌توان از بینی «مردانه» و «زنانه» صحبت کرد. از دیدگاه سنتی، مردها با بینی‌های بزرگ، پهن و تقریباً تراشیده شده و زنان با بینی‌های کوچک، صاف و ملایم طراحی می‌شوند.

با این‌حال، این تفاوت عمدتاً یک اغراق هنری است که بر‌اساس استانداردهای زیبایی و برای متمایز‌کردن شخصیت‌های «زیبا و زنانه» از شخصیت‌های «خشن و مردانه» استفاده می‌شود. هم مردان و هم زنان می‌توانند شکل‌های بینی مختلفی داشته باشند که هیچ ربطی به جنسیت آن‌ها ندارند. و این‌که یک زن بینی پدرش را داشته باشد اصلاً عجیب نیست!

اگر از نیم‌رخ به بینی نگاه کنید، راه‌های زیادی برای مرتب‌کردن عناصر و طراحی بینی وجود دارد. بینی می‌تواند به سمت بالا یا پایین، گرد یا نوک‌تیز، مستقیم یا قوز‌دار باشد. در آموزش طراحی بینی یک شکل کامل برای طراحی بینی که به‌عنوان «پیش فرض» برای همه انسان‌ها صادق باشد، وجود ندارد!

بینی‌ها می‌توانند در نمای جلو نیز متفاوت باشند. هم قسمت توپ‌مانند بینی و هم سوراخ‌های آن می‌توانند اندازه‌ها و نسبت‌های مختلفی داشته باشند. همچنین، سوراخ‌های بینی می‌توانند گشاد یا ریز به‌نظر برسند. از آنجایی‌که شکل بینی عمدتاً ژنتیکی است، قومیت‌های مختلف می‌توانند شکل بینی خاص خود را داشته باشند. بنابراین در پروسه آموزش طراحی بینی، طراحی و تجربه‌ی شکل‌های مختلف بینی به شما کمک می‌کند تا شخصیت‌های منحصربه‌فردی را با داستانی پنهان در چهره‌شان خلق کنید (شما می‌توانید شخصیت‌های خاصی را مرتبط به‌نظر برسانید، یا وابستگی آن‌ها را به یک طایفه یا قبیله نشان دهید).

 

3. آموزش طراحی بینی از نمای جانبی

مرحله 1

ابتدا شکل کلی بینی را همان‌طور که تصور می‌کنید، از نیم‌رخ ترسیم کنید. این به شما کمک می‌کند تا در مورد نسبت عناصری که بعداً باید بکشید، ایده بگیرید.

مرحله 2

مطابق شکلی که می‌خواهید به آن برسید، قسمت توپی‌شکل بینی را در قسمت جلو بکشید. برای این کار فقط کافی است که در پایین و قسمت داخلی شکل قطره‌مانندی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید یک دایره بکشید. بزرگی و کوچکی این دایره به بینی مد‌نظر بستگی دارد.

مرحله 3

به جای پره‌ی بینی یک دایره بکشید. اندازه آن را با دید خود تنظیم کنید.

مرحله 4

دایره کوچکی را برای نشان‌دادن تیغه‌ی بینی بکشید. این دایره باید کمی زیر قسمت توپی بینی و در پشت قرار گیرد.

مرحله 5

در این مرحله سوراخ بینی را بکشید. دو قسمت آن را به خاطر بسپار! جهت حرکت مداد با یک فلش در شکل نشان داده شده است. کافی است از نقطه اتصال سه دایره با‌هم شروع کنید و با رسم یک خط منحنی، سوراخ بینی را طراحی کنید.

مرحله 6

قسمت پایین بینی را تا انتهای فیلتروم یا بوسه‌گاه مشخص کنید. برای ایجاد ریشه، قسمت بالایی بینی را برش دهید و بقیه را تقریباً به دو‌نیم تقسیم کنید. خطوط راهنمای بیشتری اضافه کنید.

مرحله 7

قسمت برآمدگی و نوک بینی را مشخص کنید.

مرحله 8

در این مرحله کناره‌های بینی را مانند شکل زیر بکشید.

مرحله 9

در اینجا مطابق شکل می‌توانید جزئیات بیشتری را اضافه کنید.

مرحله 10

خطوط نهایی را بکشید و در صورت تمایل روی آن سایه بزنید.

 

4. آموزش طراحی بینی از نمای جلو

مرحله 1

شکل و طرح کلی را ترسیم کنید، طول‌و‌عرض بینی تخیلی خود را تنظیم کنید. یادتان نرود خط تقارن را در وسط شکل رسم کنید.

مرحله 2

قسمت توپی‌شکل بینی را در ناحیه داخلی و پایین شکل اضافه کنید.

مرحله 3

پره‌های دایره‌ای بینی را مطابق شکل زیر ترسیم کنید. از آن‌جا‌که بینی را از نمای جلو ترسیم می‌کنید، بنابراین هر دو پره بینی قابل‌مشاهده هستند و باید در دو‌طرف خط تقارن کشیده شوند.

مرحله 4

دایره کوچک تیغه‌ی بینی را اضافه کنید.

مرحله 5

خطوط بینی را مشخص کنید. به‌یاد داشته باشید که آن‌ها سه‌بعدی هستند و به‌سمت جلو خم می‌شوند. سوراخ‌های بینی را به صورت متقارن بکشید.

مرحله 6

برای مشخص‌کردن ریشه، قسمت بالایی بینی را برش دهید. مرز بین دو نیمه‌ی بینی را نیز علامت بزنید. خطوط راهنمای بیشتری اضافه کنید.

مرحله 7

قسمت برآمدگی بینی را مطابق شکل زیر ترسیم کنید.

مرحله 8

کناره‎‌های بینی را مشخص کنید.

مرحله 9

جزئیات را اضافه کنید.

مرحله 10

نقاشی را با پاک‌کردن خطوط راهنما و سایه‌زدن تمام کنید.

 

5. آموزش طراحی بینی در پرسپکتیو

اگرچه ترسیم در پرسپکتیو دشوار تلقی می‌شود، اما در‌واقع در طراحی پرسپکتیو یک قانون وجود دارد که باید در اینجا به خاطر بسپارید: چرخش از یک‌طرف به جلو یک حالتِ میانی بین آن‌ها ایجاد می‌کند. بنابراین باید تمام عناصر را در حال انتقال بین یک حالت به‌حالت دیگر ترسیم کنید.

 

مرحله 1

شکل کلی بینی را ترسیم کنید. بسته به زاویه چرخش باید یک شکل میانی بین پهلو و جلو باشد.

مرحله 2

قسمت توپی‌شکل بینی را با رسم یک دایره کوچک در داخل طرح کلی بکشید. توجه کنید که تقریباً در کنار است، اما واقعاً این‌طور نیست بلکه به نظر می‌رسد که در کنار قرار گرفته است.

مرحله 3

پره‌های دایره‌ای را بکشید. در نمای جانبی این دایره‌ها هم‌دیگر را می‌پوشانند. در نمای جلو، بین آن‌ها فاصله وجود دارد. در این‌جا ما‌بین این دو حالت یک ناحیه مشترک داریم.

مرحله 4

تیغه بینی را اضافه کنید. توجه کنید که تیغه باید زیر قسمت توپی، پشت آن و بین پره‌ها باشد.

مرحله 5

طرح کلی سوراخ‌های بینی را ترسیم کنید. شکل سه‌بعدی آن‌ها را به‌خاطر بسپارید!

مرحله 6

یک خط در امتداد بینی بکشید و شکل سه‌بعدی آن را برجسته کنید. برای ایجاد ریشه بینی، قسمت بالایی را قطع کنید و وسط برآمدگی بینی را علامت بزنید.

مرحله 7

قسمت برآمدگی بینی را بکشید.

مرحله 8

کناره‌ها را بکشید.

مرحله 9

جزئیات را اضافه کنید.

مرحله 10

در نهایت با پاک‌کردن خطوط راهنما و اضافه‌کردن مقداری سایه طراحی بینی را تمام کنید.

 

6. سبک‌های طراحی بینی

طراحی بینی به هر سبکی، متفاوت از سبک رئالیسم بسیار ساده است. شما به‌سادگی باید به‌جای سایه‌زدن از خطوط استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید تقریباً همه چیز را غیر از قسمت توپی‌شکل، پره‌ها و طرح کلی برآمدگی بینی نادیده بگیرید. در آموزش طراحی بینی، هرچه سبک شما ساده‌تر باشد، می‌توانید با خیال راحت عناصر بیشتری را نادیده بگیرید.

در سبک‌های کارتونی، می‌توانید در طراحی عناصر قابل‌مشاهده بینی اغراق کنید. اگر بینی نوک‌تیز است، می‌توانید آن را تقریبا تیز طراحی کنید، اگر کوچک است، می‌توانید آن را خیلی کوچک کنید و غیره. سبک کارتونی به شما این امکان را می‌دهد تا تفاوت بین شخصیت‌ها را برجسته کنید و ترسیم آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.

 

آموزش طراحی بینی کارتونی

در سبک مانگا (نوعی سبک کارتونی)، بینی‌ها تقریباً وجود ندارند، نمادین هستند، و مستقیماً از ساده‌سازی سایر ویژگی‌های صورت پیروی می‌کند (یک بینی با جزئیات بیشتر توجه را به غیر‌واقعی‌بودن شخصیت‌های کارتونی‌ها جلب می‌کند). هرچه تنوع مانگا ساده‌تر باشد، بینی ساده‌تر است، اما در استایل چیبی که یک سبک کارتونی افراطی است اصلاً نیازی به کشیدن بینی نیست!

 

سخن پایانی

اکنون می‌دانید که چگونه بینی را با هر نما و سبکی که نیاز دارید بکشید! آیا می‌خواهید در مورد طراحی شخصیت‌های انسانی بیشتر بدانید؟ پیشنهاد می‌کنم از مقالات دیگر سایت در مورد انواع آموزش طراحی دیدن کنید، ممکن است به این آموزش‌ها علاقه‌مند شوید، و مهارت طراحی خود را بهتر کنید.

 

4.3/5 - (6 امتیاز)

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.