آموزش طراحی : چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟ [10 درس + 28 ویدیو ] رایگان

آموزش طراحی: چگونه نقاشی کنیم ؟

این سوالیست که ذهن هنرجویان و طراحان مبتدی را درگیر خود کرده. حال جواب سؤال چگونه طراحی را شروع کنیم چیست؟ مهم‌ترین عاملی که شما را در آموزش طراحی همیاری می‌کند ذهن تعلیم دیده شماست. شما با سؤال کردن از خود، چگونه طراحی کنیم ، چراغی را در ذهن خود روشن می‌کنید و به دنبال کسب اطلاعات می‌روید. مهم‌ترین عامل در یادگیری طراحی شناخت و آنالیز و تمرین کردن شماست، شما با دیدن آموزش‌های مناسب طراحی سنتی و آموزش نقاشی دیجیتال و تجزیه تحلیل اطلاعات به‌دست آمده می‌توانید به سؤال چگونه نقاشی را شروع کنیم به راحتی پاسخ دهید ما در این مقاله به شما روش‌هایی را پیشنهاد می‌دهیم تا اطلاعات ورودی به ذهنتان را افزایش دهیم و ذهنتان آمادگی برای رویارویی با هر نقاشی و یا طراحی ایی را داشته باشد.

چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟

مجموعه دوره پرش و پرواز از پایه تا متوسطاز کجا ، کی و چگونه نقاشی کنیم ؟ در ادامه ابتدا در مورد طراحی سنتی و طراحی مدرن ( نقاشی دیجیتال )صحبت می کنیم ، تفاوت ها و مزیت های هر یک را بیان کرده و این انتخاب را به شما می دهیم که مسیر هنری خود را انتخاب کنید و همچنین دروس رایگانی را برای شما در نظر گرفتیم که به صورت سریالی منتشر شده است، به شما کمک می‌کند به آسانی و با لذت بردن از شیوه یادگیری مهارت طراحی و نقاشی کردن خود را به سرعت توسعه دهید.

اگر یک هنرمند مبتدی هم نیستید، این دوره یعنی دوره چگونه نقاشی کنیم و دوره آموزش نقاشی دیجیتال دورخیز یک مرور تازه برای شما است! حتی ممکن است چیزهای جدید هم یاد بگیرید.

هنرمندان آرت تول تصمیم گرفتند این دوره سریالی آموزش طراحی را برای شما به رایگان منتشر کنند تا کسانی که علاقه بالایی در ورود به هنر نقاشی دارند بدون هیچ هزینه ای این مهارت را شروع کنند. به این شکل کسانی که فقط از روی شوق اولیه وارد شدند، به صورت رایگان و غیر حضوری ( آنلاین ) می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند این حرفه را ادامه دهند و به یک آرتیست حرفه ای تبدیل شوند یا خیر!

نظرات شما در قسمت دیدگاه پاداش کاری است که ما انجام میدهیم.

طراحی با مداد یا نقاشی دیجیتال و تفاوت آن

آموزش طراحی یا آموزش نقاشی دیجیتال

طراحی و نقاشی هنری است که از کودکی همراه همه‌ی ماست. تقریبا همه‌مان در کودکی با مداد و مداد رنگی نقاشی کشیده‌ایم. اما هنر نقاشی برای همه یک تجربه مشابه و مانند هم نیست. عده زیادی هستند که نقاشی از عالم کودکی تا به امروز همراه آن‌هاست یا در این عرصه استعدادی خاص دارند. به همین دلیل تصمیم گرفته‌اند که این هنر را ادامه دهند. وقتی وارد عرصه هنر نقاشی شوید متوجه می‌شوید که می‌توانید آن را در دو مسیر مختلف ادامه دهید. اگر به حس و حال نقاشی با مداد و کاغذ علاقه دارید، به احتمال زیاد همان مسیر نقاشی سنتی را ادامه خواهید داد و در همین مسیر رشد خواهید کرد. اما اگر دوست دارید هنرتان را با تکنولوژی ترکیب کنید و از آن به عنوان منبع درآمد استفاده کنید، می‌توانید وارد عرصه آموزش نقاشی دیجیتال شوید.

علاوه بر این، دنیای دیجیتال مثل دنیای واقعی محدود نیست. شاید شما در نقاشی سنتی فضا و متریال کافی برای اجرای آنچه که در ذهنتان می‌گذرد را نداشته باشید. اما دنیای دیجیتال به سبب نامحدود بودن منابعی که در اختیارتان می‌گذارد، به شما این امکان را می‌دهد که هرچه در ذهن دارید را به مرحله اجرا برسانید.

آموزش طراحی با مداد:

آموزش طراحی

بین نقاشی دیجیتال و طراحی با مداد همانطور که از نامشان برمی‌آید تفاوت‌هایی وجود دارد. برای طراحی با مداد باید به نکات کلیدی و اولیه‌ای توجه داشت که این نکات می‌تواند روی نتیجه نهایی تاثیرگذار باشد. یکی از نکاتی که در آموزش طراحی باید بدان دقت کنید، انتخاب مداد مناسب است. گفته می‌شود که نباید فقط از یک نوع مداد در طراحی با مداد استفاده کرد. مدادهای مختلفی برای استفاده وجود دارند. مدادهای سری H و مدادهای سری B . برای شروع کار طراحی با مداد توصیه می‌شود که کار را با مداد HB شروع کنید. نوک این نوع مداد تیزتر از سایر انواع مدادهاست و باعث می‌شود که طراحی شما بافت نرم‌تر و ریزتری داشته باشد. مداد 6B برای پر کردن نقاط تیره‌تر استفاده می‌شود. اما توانایی پوشانندگی کمتری دارد ولی نوک آن نرم‌تر از HB است.

بسیاری از افراد در شروع کار طراحی با مداد، کاغذ را روی تخته شاسی می‌گذارند و کار را آغاز می‌کنند. اما سفتی و سختی تخته شاسی موجب می‌شود که بافت نرم مداد نتواند کار خود را به درستی انجام دهد و سایه‌روشن‌های کار شما خود را به درستی نشان ندهند و دون دون شوند. بهتر است اگر می‌خواهید از تخته شاسی استفاده کنید، چند کاغذ زیر دست خود بگذارید تا طراحی نهایی شما بافت نرمی داشته باشد. پس فراموش نکنید که کاغذ را روی تخته شاسی پلاستیکی و چوبی به طور مستقیم قرار ندهید.

آموزش طراحی طبیعت

نکته مهم دیگر در آموزش طراحی، جنس کاغذی است که با آن کار می‌کنید. کاغذهایی که نرم‌ترند و بافت سبکی دارند برای کار شما مناسب‌تر خواهند بود. وقتی کاغذ را خریداری کردید، اول روی هر دو طرف آن تست طراحی را با مداد نرم و سبک انجام دهید تا ببینید کدام سمت کاغذ برای نقاشی بافت نرم‌تر و منسجم‌تری دارد. متاسفانه کاغذها از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند و انتخاب کاغذ مناسب همیشه یکی از دغدغه‌های نقاش‌ها و طراحان بوده است.

آموزش طراحی ساده و آموزش طراحی پایه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

برای ورود به هر شاخه آموزشی دو راه جلوی پای ماست. یک اینکه فقط به دنبال رسیدن به هدف باشیم و بخواهیم همه مباحث را به صورت کلی یاد بگیریم تا به همه مضامین اشراف پیدا کنیم و 2 زمانی که می‌خواهیم مباحث را از پایه یاد بگیریم و با ساختار یک کار آشنا شویم. آموزش طراحی هم همین روال را دارد. در آموزش طراحی ساده ، باتوجه به اینکه هنرجو مایل است زودتر به هدف خود که همان نقاشی و طراحی است، برسد، مضامین و مفاهیم به صورت کلی به او آموزش داده می‌شود.

یعنی برای مثال فرض کنید که در این قسمت به هنرجو یاد داده می‌شود که چگونه یک درخت بکشد اما بررسی اجزا، نور و رنگ‌پردازی به او آموزش داده نمی‌شود. در طراحی ساده، هنرجو درنهایت به هدف خود خواهد رسید و می‌تواند یک اثر خلق کند. یا برای مثال به او آموزش داده می‌شود که بتواند طراحی چهره را انجام دهد. اما با او درمورد آناتومی چهره و فیگورها حرفی زده نمی‌شود. چرا که هنرجو به دنبال آموزش نقاشی ساده است. اما در طراحی پایه، با هدف اینکه هنرجو بتواند به همه جوانب مبحث اشراف داشته باشد، با او از همه چیز حرف زده می‌شود. حتی به مفاهیم تئوری آموزش طراحی هم پرداخته می‌شود. تمام تکنیک‌های هنر تجسمی با هنرجو کار می‌شود و این هنرجو درنهایت هم به طراحی ساده و اصول آن اشراف دارد و هم به مفاهیم طراحی کلی. یعنی همه موارد با او از پایه تا انتها کار می‌شود. این دیگر به هدف هنرجو بستگی دارد که می‌خواهد به همه جزییات اشراف داشته باشد یا نه.

آموزش طراحی اشیا بی جان

اما توجه به این نکته ضروری است که آموزش نقاشی مثل همه مهارت‌ها سطوح مختلفی دارد. اگر تصمیم دارید وارد این عرصه شوید باید بدانید که در ابتدای کار باید مراحل طراحی مبتدی را پشت سر بگذرانید. معمولا هنرجوها صبر و حوصله کافی را ندارند و نمی‌توانند مرحله طراحی مبتدی را به آسانی پشت سر بگذارند. اما حقیقت امر این است که سطح مبتدی (دیجیتال و یا مداد) نخستین مرحله‌ای است که باید از آن به درستی بگذرید تا بعد از گذراندن مرحله طراحی مبتدی، به یک نقاش و طراح حرفه‌ای بدل شوید. حتی ممکن است پشت سر گذاشتن این مرحله چند سال زمان ببرد. اما اگر واقعا به طراحی و نقاشی علاقه داشته باشید، می‌توانید به مرحله استادی و حرفه‌ای بودن برسید.

آموزش طراحی دیجیتال ساده و پایه:

آموزش طراحی و نقاشی دیجیتال

حالا که می‌دانیم طراحی دیجیتال شکل تازه‌ و مدرن از آموزش نقاشی است، می‌توانیم مباحث موجود در این مقوله را هم به دو قسمت طراحی دیجیتال ساده و پایه تقسیم کنیم. نرم‌افزارهای طراحی دیجیتال بسیار متنوع و گسترده هستند. مسلما ابزارهای حرفه‌ای و پیشرفته خروجی کامل‌تری خواهند داشت و گرافیست‌ها و طراحان حرفه‌ای که با کمپانی‌های بزرگ کار می‌کنند، با این نرم‌افزارهای حرفه‌ای هم آشنا هستند. اما این به چه معناست؟ به معنای اینکه این فرد حرفه‌ای روزی کار با نرم‌افزارهای مبتدی و ساده را آغاز کرده و زمانی که به آن‌ها اشراف پیدا کرد، با ابزارهای حرفه‌ای‌تر کار خود را آغاز کرد. اگر قرار باشد روزی وارد بازار کار طراحی دیجیتال شوید، به احتمال زیاد مجبور خواهید بود خروجی را با نرم‌افزارهای پیچیده‌تر و حرفه‌ای‌تر به کارفرما تحویل دهید. به همین دلیل باز هم همه چیز به هدف شما برمی‌گردد.

اگر هدف شما از یادگیری نقاشی دیجیتال ، صرفا لذت و علاقه است، شاید هرگز نیازی به کار با ابزار پیشرفته نداشته باشید. اما اگر تصمیمتان بر این باشد که روزی وارد بازار کار شوید و از این هنر کسب درآمد کنید، اشراف شما به ابزارهای حرفه‌ای مزیت شما خواهد بود.

نقاشی دیجیتال

آموزش نقاشی دیجیتال طبیعت

در نقاشی دیجیتال ، ابزارهای شما همه دیجیتالی هستد. هنرمند از ابزارهای دیجیتالی استفاده کرده و نقاشی دیجیتالی را به طور مستقیم و روی کامپیوتر اجرا می‌کند. یکی از ابزارهایی که در نقطه شروع کارتان می‌توانید از آن استفاده کنید، استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ است. این نرم‌افزار برای طراحان، گرافیست‌ها، عکاس‌ها و… ابزار مناسبی است و یادگیری آن به نسبت سایر نرم‌افزارها ساده‌تر است. هنر طراحی دیجیتال به ابزار دیگری هم نیاز دارد و آن قلم نوری است. قلم نوری به مثابه مداد طراحی عمل می‌کند و شما می‌توانید با استفاده از آن هرچه که در فکرتان دارید اجرا کنید. برای شروع نقاشی دیجیتال لازم نیست حتما مبانی اولیه نقاشی را بدانید. زیرا نقاشی دیجیتال با استفاده از ابزارها و امکاناتی که برای شما فراهم کرده است مراحل زیادی از طراحی حذف و کار یادگیری را راحت تر کرده است. البته فراموش نکنید اگر میخواین از نقاشی دیجیتال شروع کنید حتما باید آموزشی رو تهیه کنید که بر این اساس تولید شده است و تمام نقاط ضعف یک هنرجوی تازه وارد به دنیای دیجیتال را بپوشاند مانند مجموعه دوره پرش + پرواز که برای این دسته از هنر جویان تهیه شده است. حالا می‌توانید با استفاده از ابزارهای دیجیتال، آنچه که در ذهن خود دارید را به منصه ظهور درآورید. اما این مفاهیم اولیه چه هستند؟

چگونه نقاشی دیجیتال بکشیم

آشنایی با خطوط: یک طراح باید با انواع خط در طراحی و نقاشی آشنا باشد تا بتواند با استفاده از آن نقش‌های زیبایی را خلق و اجرا کند. خط یک مسیر بصری است که به بیننده اجازه می‌دهد مسیر درست را در نقاشی ببیند.

آشنایی با شکل: طراحان باید بتوانند اشکال هندسی گوناگون را بشناسند. آشنایی با اشکال هندسی به آن‌ها اجازه می‌دهد که محدوده تفکیک شده به وسیله لبه‌ها را طراحی کنند.

آشنایی با رنگ‌ها: این یکی از اساسی‌ترین مفاهیمی است که هر نقاش و طراح باید بداند. حتی اگر شما تصمیم دارید که طراحی با سیاه قلم و مداد را یاد بگیرید، باز هم آشنایی با رنگ‌ها به دید شما در طراحی کمک خواهد کرد.

آشنایی با بافت: هنگام نقاشی و طراحی از اجسام و افراد، بافت اهمیت بسیار زیادی دارد. بافت همان چیزی است که درنهایت به نقاشی شما جان می‌دهد و آن را به یک اثر قابل لمس تبدیل می‌کند. نقاش و طراح باید خصوصیات مختص هر سطح را بداند و توانایی اجرای آن را داشته باشد.

آشنایی با فضا: بخش‌های پر و خالی هر نقاشی، همان قسمت‌هایی هستند که به اثر جان می‌بخشند.

هنر دیجیتال

هنر دیجیتال دیگر دنیای ساده و زیبای رنگ‌ها و کاغذها نیست. بلکه همه چیز به حالت صفر و یکی است. این کدهای صفر و یک می‌توانند هرآنچه که شما می‌خواهید را برای شما تصویرسازی کنند. یک نرم‌افزار مناسب، از کامپیوتر شما یک بوم نقاشی می‌سازد و به شما فضایی برای اجرای آنچه که در ذهن دارید می‌دهد. هنر دیجیتال ، عملا با شبیه سازی نقاشی و طراحی سنتی، تلاش می‌کند که به شما همان احساس را منتقل کند. برنامه‌های اولیه طراحی دیجیتال بر اساس رنگ‌آمیزی پیکسل‌ها با ماوس بود. اما این برنامه‌ها به مرور پیشرفته شدند و امکانات متعددی را در اختیار کاربر قرار دادند.

آموزش طراحی بدون استعداد، ممکن یا ناممکن؟

مسلما شما این جمله را بسیار شنیده‌اید. اینکه مردم فکر می‌کنند استعدادی در نقاشی ندارند و بهتر است به حوزه آموزش نقاشی ورود نکنند. اما حقیقت امر این است که نقاشی هم مانند سایر رشته‌های هنری یک مهارت است. همه طراح‌های بزرگ دنیا روزی یک نقاش ساده و آماتور بوده‌اند. همه طراحان دیجیتالی هم روزی با ابزارهای ساده کار کرده‌اند و طراحی‌ ساده را از سر گذرانده‌اند. به مرور زمان و با استمرار در فعالیت خود می‌توانید در این حوزه پیشرفت کنید و به یک طراح حرفه‌ای بدل شوید.

شروع آموزش طراحی با هنر سنتی یا دیجیتال ؟

آموزش طراحی کاراکتر دیجیتال

این یکی از سوالاتی است که هنرجویان در ابتدای مسیر آموزش طراحی همیشه می‌پرسند. افراد گمان می‌کنند که باید آموزش طراحی را از همان ابتدا با طراحی مداد شروع کنند!!!! اما حقیقت امر این است که همه چیز به خودتان بستگی دارد. اینکه دوست دارید چه مسیری را طی کنید و چه هدفی از طراحی دارید. اگر به شخصه از طراحی با مداد لذت می‌برید می‌توانید همین مسیر را درپیش بگیرید و شروع به یادگیری طراحی با مداد کنید و بعد در این مسیر پیشروی کنید و به نقاشی با آبرنگ و گواش برسید. اما اگر هدف شما از طراحی، ورود به بازار کار است و باتوجه به اینکه بازار کار نقاشی دیجیتال بسیار بهتر از طراحی سنتی است، باید بدانید که نقاشی دیجیتال کاربرد بیشتری برایتان خواهد داشت. علاوه بر این، یادگیری نقاشی دیجیتال به گونه‌ای است که با داشتن درک اولیه‌ای از نقاشی و طراحی می‌توانید کار خود را شروع و بلافاصله با فراگرفتن سرفصل‌های اولیه وارد بازار کار شوید.

آموزش نقاشی هتل ترانسیلوانیا

یکی دیگر از دلایلی که هنرجویان را از ورود به مسیر آموزش طراحی و نقاشی دیجیتال بازمی‌دارد هزینه‌های بالاست. در ابتدای این مقاله گفتیم که برای آموزش نقاشی دیجیتال به قلم نوری و یک کامپیوتر نسبتا خوب نیاز دارید که بتواند نرم‌افزارهای طراحی دیجیتال را باز کند.

اما لوازم‌های اولیه طراحی با مداد ارزان‌تر و در دسترس‌تر است. به همین دلیل بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه تصمیم می‌گیرند که کارشان را با آموزش طراحی با مداد آغاز کنند. اما این نکته را فراموش می‌کنند که خرید لوازم برای یادگیری نقاشی دیجیتال یکبار خواهد بود.

شما یکبار قلم نوری و تجهیزات خود را خریداری می‌کنید و تا مدت‌های طولانی بعد از آغاز کارتان از آن‌ها استفاده خواهید کرد.

قلم نوری گران نخرید!!راهنمای خرید بهترین قلم نوری ارزان برای نقاشی دیجیتال

اما طراحی با مداد  چه مزایایی دارد؟

اول از همه اینکه شما را محدود به مکان و زمان خاصی نگه نمی‌دارد. آن هم به این دلیل که شما به تکنولوژی و برق وابسته نیستید. می‌توانید در دورترین نقطه به محل زندگی‌تان سکنی گزینید و به نقاشی و طراحی مشغول باشید. این مقوله عدم وابستگی موجب می‌شود که شما ذهن بازتری برای خلق داشته باشید و همه عوامل محیطی فقط به شما و خلاقیتتان بستگی داشته باشد. مزیت بعدی، سلامتی است. بله درست خواندید سلامتی! کار با ابزارهای دیجیتالی به طور پیوسته و مداوم، چشمان شما را خسته می‌کند و اجازه نمی‌دهد که به چشمانتان استراحت بدهید. اما نقاشی و طراحی به شیوه سنتی این آسیب را به سلامت شما وارد نمی‌کند. نکته مثبت دیگر، همانطور که پیش از این هم گفتیم، منابع ارزان و همیشه در دسترس است. شما تقریبا می‌توانید همه چیز را با یک مداد ساده روی کاغذ طراحی کنید و نبوغ و خلاقیت خود را به نمایش بگذارید.

از نکات مثبت دیگر در طراحی با مداد این است که شما نیاز به تمرکز بیشتری دارد. این تمرکز به شما نبوغ بیشتری در طول مسیر خواهد بخشید. منظور از تمرکز این است که در نقاشی و طراحی با مداد و مدادرنگی شما امکان از بین بردن اشتباهات خود را ندارید و باید همه چیز را به درستی اجرا کنید تا نیاز به بازگشتن به عقب نداشته باشید.

طراحی مداد چه مزایایی دارد

اما آموزش طراحی مداد معایبی هم دارد. اثر شما درنهایت یک کار فیزیکی است و شما نمی‌توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. درنهایت اگر بخواهید مخاطبین شما آن را ببینند می‌بایست اقدام به برگزاری نمایشگاه کنید که آن هم تا به شهرت نسبی دست پیدا نکنید، میسر نخواهد بود. یکی دیگر از معایبی که نقاشی به شکل سنتی دارد، این است که شما نمی‌توانید از آن تا به همیشه نگهداری و مراقبت کنید. خطر از بین رفتن و آسیب دیدن همیشه اثر شما را تهدید می‌کند. چرا که ممکن است در اثر نور و رطوبت، آنچه که طراحی و اجرا کرده‌اید رنگ ببازد و از بین برود. نکته بعدی این است که باوجود در دسترس بودن و ارزان بودن منابع و ابزار، باید به این مساله توجه کنید که شما همواره به این ابزار نیاز دارید. پس مقوله در دسترسی و قیمت مناسب، خیلی هم به چشم نخواهد آمد. چرا؟ چون منابع شما خیلی زود تمام می‌شود و نیاز به خرید مجدد دارید.حالا که مزایا و معایب آموزش طراحی سنتی و با مداد را آموختیم، در ادامه درمورد مزایا و معایب طراح دیجیتال خواهیم خواند.

مزایای نقاشی دیجیتال

مزایای آموزش نقاشی دیجیتال

اولین مزیت این نوع از طراحی این است که شما نور را خلق می‌کنید و نیاز به این ندارید که نور خودش را روی اثر شما به نمایش بگذارد. زوایایی که نور روی طرح شما می‌تابد طبیعی نیستند و شما آن را خلق کرده‌اید. به همین دلیل کار شما برای اجرا ساده‌تر خواهد بود. نکته مهم بعدی این است که شما به عنوان خالق اثر کنترل کامل روی روند خلق دارید. هر زمان که اشتباهی از شما در این مسیر سر بزند می‌توانید به راحتی اقدام به پاک کردن آن بکنید و خیالتان از بابت ردی که باقی نمی‌ماند راحت باشد.

ابزارهای شما ماندگار است. همانطور که قبلا گفتیم، یکبار تجهیزات لازم را خریداری می‌کنید و تا مدت زمان طولانی از آن استفاده می‌کنید. نیازی به خرید دوباره تجهیزات و به نوعی شارژ کردن آن‌ها ندارید. علاوه بر این‌ها اثر شما ماندگار است. نور و رطوبت آن را از بین نمی‌برد و نیازی به محافظت و مراقبت ندارد. می‌توانید آن را به راحتی با مخاطبین خود به اشتراک بگذارید و اجازه دهید همگان آن را ببینند و هیچ محدودیتی در به نمایش گذاشتن آن ندارید.

 اینکه شما برای شروع باید قلم نوری تهیه کنید، ممکن است برای شما کمی گران تمام شود و در ابتدای مسیرتان نتوانید از پس این هزینه بربیایید. همچنین برخی از هنرمندان گمان می‌کنند هنر دیجیتال ارزش معنوی ندارد، چون به راحتی قابل کپی کردن است و عملا هیچکس مالک اصلی این اثر نیست و دیگران می‌توانند به راحتی از روی اثر شما کپی کنند و عملا سرقت دیجیتال بسیار ساده است. اما به راحتی میتوانید اثر خود را ثبت کنید و خیالتان از این بابت راحت باشد و البته این روزها خدمات NFT بسیار کار را آسان نمود. نکته مهم دیگر این است که اثر شما با بروز هر نوع اختلال نرم‌افزاری در کامپیوترتان، به راحتی از بین خواهد رفت و برای بازگرداندن آن ممکن است مدت‌ها درگیر باشید. به همین دلیل شما باید همیشه یک بکاپ از طراحی خود داشته باشید تا از بروز این مشکلات جلوگیری کنید. اما به این نکته توجه داشته باشید که بازار کار نقاشی دیجیتال بسیار گسترده است. کافیه اطراف خودتون نگاه کنین و کاربرد نقاشی دیجیتال ببنید از کتاب های درسی گرفته تا برنامه کافه بازار که وقتی بازش کنین فقط دیجیتال آرت میبینید.

آموزش طراحی دیجیتال کاراگاه کجت

درنهایت بعد از بررسی معایب و مزایای هرکدام از این روش‌ها، باید این موضوع را درنظر داشته باشید که فرقی ندارد شما کدام مسیر را برای آموزش طراحی انتخاب کنید. هدفتان را درنظر داشته باشید و باتوجه به حوزه علاقه و هدفتان مسیر درست را انتخاب کنید. اما این نکته که طراحی دیجیتال بازارکار بهتری دارد همیشه به اندازه کافی هنرجویان را وسوسه می‌کند که قدم در این راه بگذارند و معایب آن را ندیده بگیرند.

طراحی را از کجا شروع کنیم؟

آموزش طراحی را از کجا شروع کنیم؟ انتخاب مسیر به عهده خودتان است. اینکه می‌خواهید چه مسیری را پیش بروید و چه هدفی از این آموزش دارید. برای اینکه به درک بهتری برسید، توصیه می‌کنیم هم دوره‌های طراحی دیجیتال را ببینید و هم آموزش طراحی با مداد . در سایت دو دوره رایگان از هر دو مورد قرار دارد که هنرجو می‌تواند با مشاهده هردوی آن‌ها به یک درک درست از مسیر خود برسد. باتوجه به رایگان بودن دوره‌ها، شما فقط با هزینه کردن زمانتان می‌توانید بهترین انتخاب را بکنید.

شاخه‌های تخصصی آموزش طراحی با مداد:

طراحی با مداد شاخه‌های متعددی دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

طراحی خطی: طرحی که فقط با خطوط اجرا می‌شود و نیازی به حضور نور و سایه ندارد.

طراحی نور و سایه: سایه‌روشن‌ها مهارت هنرمند را در طراحی احجام به نمایش می‌گذارند و یکی از شاخه‌های تخصصی طراحی با مداد است.

طراحی رئالیسم: واقع‌گرایی به معنای طراحی و نقاشی اشیا و موجودات به همان شکل و شیوه‌ای که هستند، است. زشت و زیبا.

طراحی سورئالیسم: طراحی ماورای واقعیت و آنچه که ممکن است وجود خارجی نداشته باشد، سورئالیسم است.

طراحی رمانتیسم: طراحی خیال و رویا، آروزها، برجسته کردن خویشتن انسانی، سرزمین‌های ناشناخته و… طراحی رمانتیسم است.

ابزارهای مورد نیاز برای شروع طراحی

اموزش طراحی مدرن و سنتی

حالا در این بخش از مقاله درمورد ابزارهایی که برای آموزش طراحی، چه به شکل سنتی و چه به شکل دیجیتال نیاز دارید می‌پردازیم:

ابزارهای مورد نیاز برای طراحی سنتی

 • مدادHB متوسط نرم
 • پاک‌کن خمیری
 • پاک‌کن صمغی
 • تخته شاسی
 • بوم
 • نوار چسب یک اینچی
 • تراش
 • کاغذ مناسب
 • رنگ
 • مدادرنگی
 • قلم‌مو
 • جوهر
 • دفتر طراحی
 • کاتر
 • کاغذ سمباده
 • گرافیت
 • محوکن

ابزارهای طراحی دیجیتال

 • مانیتور طراحی یا قلم نوری
 • لپ تاپ و رایانه

بازار کار طراحی با مداد و دیجیتال

 
 

آموزش نقاشی و بازارکار

اما مهم‌ترین مبحث که بازارکار است.

– یکی از بازارکارهایی که هنرمندان و طراح‌های دیجیتالی می‌توانند به آن ورود کنند، حوزه تبلیغات است. تبلیغات محدوده بسیار گسترده‌ای دارد و هنرمند، هرگز بیکار نخواهد بود. کافیست مسیر درست را پیدا کنید و در این حوزه به یک شهرت نسبی برسید.

آموزش طراحی و کسب و کار طراحی دیجیتال

– بازارکار بعدی، طراحی مجلات و جلد کتب است. اگر به نشریات چاپی علاقه دارید می‌توانید مجله، روزنامه‌ها و کتاب‌ها را طراحی و تصویرسازی کنید. همچنین می‌توانید آگهی‌های مجلات را طراحی و اجرا کنید.

چکونه نقاشی مجلات شروع کنیم

– محدوده بعدی کار یک طراح دیجیتال، طراحی بازی است. طراحی کاراکتر و یا یو آی بازی یکی از شاخه‌های جذاب این حوزه است که طرفداران بسیار زیادی هم دارد. بازی‌های و طراحی کاراکترهای آن‌ها هیچ محدودیتی ندارد و یکی از حوزه‌های پولساز طراحی دیجیتال همین صنعت است.

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد گرافیک بازی

– صنعت پولساز بعدی برای طراح دیجیتال، صنعت مد و طراحی است. می‌توانید با کارگردان‌ها و طراحان لباس سینما همکاری کنید و طراحی لباس کاراکترهای یک فیلم یا نمایش را به عهده بگیرید. می‌توانید با طراحان لباس همکاری کنید و ایده‌های آن‌ها را به مرحله اجرا درآورید.

بازار کار نقاشی دیجیتال + 10 شغل پر درآمد طراحی مد

– حوزه‌های دیگر، طراحی محصول، طراحی جواهرات، طراحی انیمیشن و کاراکتر، طراحی و چاپ تیشرت، طراحی پرتره دیجیتال و… است.

– طراحی لوگو یکی دیگر از شاخه‌های پولساز نقاشی و طراحی دیجیتال است. هر برند برای شروع فعالیت خود نیاز به یک لوگو دارد که با آن شناخته شود. شما به عنوان یک طراح می‌توانید مسئولیت این طراحی را که هویت بصری یک برند است به عهده بگیرید.

یکی از مزایای ورود به این حوزه، شرایط کاری فریلنسری و دورکاری است. شما تنها با یک تبلت و لپ تاپ و قلم نوری حرفه‌ای می‌توانید هم زمان روی چند پروژه کار کنید و درآمد داشته باشید. شما دیگر محدود به یک کمپانی خاص نیستید و می‌توانید کار خود را به صورت دورکاری ادامه دهید. افرادی که در این حوزه کار می‌کنند اعلام کرده‌اند که از رضایت شغلی بیشتری برخوردار هستند. زیرا آزادند و محدود به زمان و مکان خاصی نیستند. این حوزه پتانسیل پیشرفت زیادی دارد و افراد می‌توانند با کسب تخصص بالا در این مسیر به درآمد بسیار خوبی برسند.

آموزش طراحی به صورت فریلنسر

اما بازارکار طراحی با مداد. متاسفانه نقاشی به عنوان یک شغل رسمی شناخته نمی‌شود و هنر همیشه یکی از مهجورترین بازارکارها را در ایران داشته است. هنرمندان همیشه از بی‌توجهی و بی‌لطفی که به اثر آن‌ها می‌شود گله و شکایت دارند و درحال حاضر راهکار خاصی برای این مشکل وجود ندارد. اما اگر شما از آن دسته هنرمندانی هستید که به بازار کار طراحی با مداد و رنگ علاقه دارید می‌توانید در این مسیر تبدیل به یک هنرمند حرفه‌ای شوید و بعدها با برگزاری نمایشگاه‌های نقاشی به درآمد برسید. شما آثار خود را در این نمایشگاه‌ها به نمایش می‌گذارید و افراد علاقه‌مند با حضور در نمایشگاه شما اقدام به خریداری آثار شما می‌کنند.

حوزه بعدی که می‌توانید به آن ورود کنید نقاشی‌های شهری است. همانطور که می‌دانید وظیفه زیباسازی دیوارهای سطح شهر به عهده نقاشان و طراحان است. می‌توانید پروژه‌های اینچنینی بردارید و به درآمدزایی برسید.

حوزه شغلی بعدی آموزش است. می‌توانید بعد از اینکه در این حوزه به درک و مهارت بالا رسیدید، هنر خود را به کودکان و بزرگسالان آموزش دهید و به درآمد برسید. می‌توانید به عنوان معلم نقاشی در مدارس کار کنید و هنر خود را به دیگران انتقال دهید. البته با یادگیری هنر دیجیتال هم می توانید در بحث آموزش وارد شوید.

حوزه‌های دیگری که می‌توانید بعد از خبره شدن در طراحی با مداد به آن‌ها ورود کنید به شرح زیر هستند:

 • نقاشی روی پارچه
 • نقاشی روی شیشه یا ویترای
 • طراحی چهره
 • نقاشی روی سنگ
 • نقاشی روی چوب
 • نقاشی روی چرم
 • نقاشی روی سفال
 • و…
  می‌توانید با ورود به هرکدام از این حوزه‌ها کسب‌وکار خود را راه بندازید و از فروش محصولاتتان به درآمد برسید.
 
خب در ادامه دو آموزش رایگان را برای شما آماده کردیم آموزش اول در مورد مینی دروه آموزش نقاشی دیجیتال داریم و در ادامه آموزش طراحی سنتی رو در پیش میگیریم تا علاقه خود را برای ورود به هر کدام بسنجید و در نهایت تصمیم بگیرید قدم به کدام دنیا بگذارید توجه کنید که دنیای نقاشی دیجیتال مانند نقاشی سنتی نیاز به هیچ پیش زمینه ای ندارد و با ورد به عرصه دیجیتال مسیر یادگیری را شروع خواهید کرد.

مینی دوره آموزش رایگان نقاشی دیجیتال دورخیز

اگه هنوز مطمئن نیستی که میخوای وارد دنیای دیجیتال بشی یا نه توصیه میکنیم این مینی دوره رایگان ببین، این دوره توسط مجموعه آرت تول تولید و ضبط شده است و شامل 12 ساعت آموزش قدم به قدم که استاد بیابان تمام نکات آموزشی را توضیح کامل دادن ، پس همین الان توی این دوره شرکت کن.

پیشنمایش دوره رایگان دورخیز

ویدیو 1: مقدمه

در این ویدیو استاد بیابان در مورد سرفصل های دوره دورخیز توضیحات کاملی ارائه دادن برای مشاهده باکس زیر را ببینید.

دانلود رایگان ادامه آموزش نقاشی دیجیتال 

برای دانلود رایگان روی دکمه کلیک کنید

در ادامه دوره سریالی آموزش طراحی و آموزش نقاشی دیجیتال را برای شما به رایگان منتشر کردیم تا کسانی که علاقه بالایی در ورود به هنر نقاشی دارند بدون هیچ هزینه ای این مهارت را شروع کنند. به این شکل کسانی که فقط از روی شوق اولیه وارد شدند، به صورت رایگان و غیر حضوری ( آنلاین ) می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند وارد دنیای دیجیتال شوند و یا طراحی با مداد!

 

چگونه نقاشی کنیم : درس اول آموزش طراحی با مداد

 

چگونه نقاشی کنیم ؟

در این دوره 5 مرحله وجود دارد که در هر مرحله چند درس گنجانده شده است که در مجموع 10 درس می‌شود. زمان یادگیری هر درس به سرعت شما در یادگیری بستگی دارد و هر درس  با تکالیف و چالش هایی همراه است.

شما می‌توانید تکالیف انجام شده خود را در اینستاگرام خود با منشن کردن آیدی اینستاگرام آرت تول (Arttool_ir) به اشتراک بگذارید تا ما آنها را بررسی کنیم و از طرف اساتید ارت تول دیدگاه و فیدبک بگیرید. سعی میکنیم شرایط را در فضای آنلاین طوری برقرار کنیم که شما احساس کنید در یک کلاس واقعی در کنار استاد هستید. اشتراک گذاری در فضای مجازی بهترین روش برای دنبال کردن روند موفقیت خودتان است. پس حتما این کار را انجام دهید و مطمئن باشید تاثیر بسزایی در روند یادگیری شما دارد.

مرحله 1: بلوک های ساختمانی هنر

در مرحله یک شما با اصول اولیه طراحی و اینکه چرا برای شروع اسکچینگ نباید حرفه‌ای باشید آشنا می‌شوید. شما یاد میگیرید که چگونه سریع طراحی کنید و چگونه اشیا را طراحی کنید تا از نظر ساختاری کاملا معنادار باشند.

درس اول: چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟

چگونه نقاشی را شروع کنیم

در این درس ما می خواهیم روی روند کار یعنی اسکچ تمرکز کنیم. اگر می توانید روی یک تکه کاغذ با مداد طرحی را ایجاد کنید، پس می توانید طراحی را هم یاد بگیرید! آموزش طراحی از پایه بهترین روش یادگیری است. برای اینکه یک هنرمند باشید لازم نیست بتوانید خطوط صاف یا دایره های کاملی بکشید.

برای یادگیری طراحی از کجا شروع کنم ؟

 آموزش ابتدایی طراحی با مداد ، همانند نوشتن ایده روی کاغذ است با تفاوت به اینکه شما به جای نوشتن خط خطی می کنید و این امکان را به شما داده می‌شود ایده های خود را به سرعت خلق کنید تا در طولانی مدت بتوانید در وقت خود صرفه جویی کنید. این یک روش عالی برای طوفان مغزی ( همان طراحی آزاد بدون محدودیت که در نهایت به یک ایده ختم می شود ) است!

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

نکته جالب در مورد چگونه طراحی شروع کنیم این است که لایه ها و خط ها معمولاً با هم مخلوط می شوند یا بر روی هم محو می شوند در حالی که شما همچنان به طراحی خود می پردازید.

بنابراین از اشتباه کردن نترسید!

چگونه طراحی را شروع کنیم ؟ شجاع باشید…

این مرحله برای تجربه بدست آوردن است! وقتی اشتباه می کنیم ، روش هایی جدیدی را پیدا می کنیم و از این تجربه تازه و اصلاح آن به نفع خودمان استفاده می کنیم. با حوصله طراحی کنید، از اشتباهات خود درس بگیرید و هرگز نترسید! اگر احساس میکنید کارتان خراب شده و قابل اصلاح نیست. از نو شروع کنید. شما در حال تمرین هستید.

چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟
آموزش طراحی از پایه به این گونه است که بهتر است از خطوط کم رنگ استفاده کنید. این خطوط به نرمی و به آرامی کشیده می شوند. برای این کار فشاردست و حالت مداد را روی دست خود تنظیم کنید تا دست شما هم خسته نشود و هم خطوط مناسبی ترسیم کنید.

در آموزش طراحی مبتدی اگر دست شما بعد از تمرین طراحی کمتر از یک ساعت خسته می شود، احتمالاً آن را خیلی محکم در دست نگه می دارید. ریلکس باشید.

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

هنگام ترسیم یک طرح اولیه ، ذهن کمال گرای خود را خاموش کنید و روی شکل‌های کلی و ابتدایی تمرکز کنید. به اندازه، شکل، زاویه و … توجه کنید. آخرین چیزی که باید به آن فکر کنید جزئیات سوژه است!

برای شروع نقاشی و طراحی میتونید این وسایل و ابزار نقاشی تهیه کنید:

مداد طراحی HB: که به مداد طراحی شماره 2 هم میشناسند
کاغذ یا دفتر طراحی => (آموزش ساخت دفتر طراحی) (انواع کاغذ طراحی)
پاکن
برای شروع کار نقاشی نیاز به ابزار و وسایل اولیه دارید تنها وسیله مورد نیاز شما مداد و کاغذ هست که میتونید این موارد تهیه کنید. اما اگر میخواید ابزار های تخصصی تری داشته باشید مقاله وسایل طراحی را ببینید.

بیایید چیزی را با هم طراحی کنیم!

از آنجایی که این آموزش طراحی برای مبتدیان ساخته شده ، من از دست چپ خود (دست غیر تخصصی و تعلیم ندیده ) استفاده می کنم تا به شما نشان دهیم که لازم نیست حتما کنترل خوبی روی دست خودمان داشته باشیم تا بتوانیم به خوبی طراحی کنیم.

مرحله 1 : چگونه طراحی را شروع کنیم ؟

یک دایره را به صورت آزاد طراحی کنید

آموزش ابتدایی طراحی با مداد این گونه است که ، من یک دایره را با استفاده از یک دسته از خطوط آزاد طراحی کردم. اگر خطوط شما به جهات اشتباهی می‌رود نگران نباشید. برای اولین بار انتظار نمی‌رود دایره کامل و بی نقصی را رسم کنید. این کاملاً عادی است به یاد داشته باشید، ما قرار است به صورت لایه لایه و مرحله ایی کار کنیم.

من یک دایره را با استفاده از یک دسته از خطوط آزاد طراحی کردم. اگر خطوط شما به جهات اشتباهی می‌رود نگران نباشید. برای اولین بار انتظار نمی‌رود دایره کامل و بی نقصی را رسم کنید. این کاملاً عادی است به یاد داشته باشید، ما قرار است به صورت لایه لایه و مرحله ایی کار کنیم.

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

 

مرحله 2 ، چگونه نقاشی را شروع کنیم؟

شکل را اصلاح کنید

در آموزش ابتدایی طراحی با مداد پس از ترسیم طرح اولیه خود ، مناطقی را پیدا کنید که به اصلاح نیاز دارد و آن را اصلاح کنید تا به نتیجه دلخواه خود نزدیک شوید.

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

مرحله 3 -آموزش طراحی از پایه

تصحیح کردن را ادامه دهید
مرحله پیشین تا آنجایی تکرار کنید که به نتیجه دلخواه خود برسید.

یک نکته جالب : می توانید کاغذ طراحی خود را بچرخانید تا به چشمانتان کمک کند شکل متفاوتی را ببیند. ممکن است برخی از مناطق نیاز به اصلاح داشته باشد که در وضعیت فعلی کاغذ دیده نشوند و با گرداندن آن مشاهده شوند.

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

مرحله 4 ، آموزش طراحی مبتدی

تعریف شکل دایره

به طور کل شکل طراحی شده را بررسی کنید. چگونه به نظر میرسد؟ اگر هنوز ایرادی دارد از خطوط بیشتری برای اصلاح دایره استفاده کنید. می توانید خطوط اضافی را پاک کنید تا دایره بخوبی شکل بگیرد.

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

چند مثال از مراحل اسکچ برا آنکه بهتر بدانیم چگونه طراحی شروع کنیم

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

این طرح ها را سعی کنید با این روش بکشید و تمرین کنید. من بعد از ترسیم همه این مثال ها و استفاده بیشتر از دست غیر تخصصی، متوجه پیشرفت های بزرگی در خودم شدم!

عادت کردم که آرنج و مفصل شانه خود را به منظور طراحی حرکت دهم که خطوطی نرم تر به من می داد. اگر به نمونه های بالا در تصاویر نگاه کنید ، متوجه می شوید که خطوط من به تدریج بسیار بهتر می شوند.

تفاوت بین طراحی بادست چپ و دست راست من را در نمونه پایین ببینید :

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

تاکید میکنم نیازی نیست که در ترسیم خطوط عالی باشید یا روی مداد خود کنترل صد در صد و شگفت انگیزی داشته باشید تا بتوانید طراحی کنید. کنترل عالی فقط به این معنی است که نقاشی شما تمیزتر و دقیق تر به نظر برسد.

چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟

تمرین برای شما:

چیزهایی که باید در هنگام طراحی به خاطر بیاورید:

 • کمال گرا نباشید.
 • به جای جزئیات ، روی شکل کلی تمرکز کنید.
 • از فشار ملایم استفاده کنید.

تکلیف شماره 1:

با دنبال کردن مراحل این درس ، یک صفحه کامل را در صفحه طراحی خود پر کنید.

مرحله 1: طراحی آزادانه

مرحله 2: شکل را اصلاح کنید

مرحله 3: اصلاح شده را اصلاح کنید

مرحله 4: شکل دلخواه را به دست بیاورید

مدل طراحی را در اطراف خانه ، بیرون یا گوگل جستوجو کنید. وقتی صفحه طراحی خود را پر کردید، به سراغ صفحه دیگری بروید.

در اینجا چند ایده برای طراحی شما آورده شده است:

 • چنگال
 • سیب
 • موز
 • لپتاپ
 • ژاکت
 • کلاه
 • دست
 • پا
 • چشم
 • کلید
 • لامپ
 • گربه
 • طراحی پرنده
 • طراحی قایق
 • طراحی درخت
 • طراحی گل
 • طراحی ماشین
 • شخص ایستاده

   

دوره پایه آموزش طراحی چهره با مدادتکلیف طراحی را انجام دادید؟

در اینجا تکالیف و چالش شما در یک تکلیف قرار گرفته است! این یعنی چه؟ اگر تکالیف این درس را کامل کنید و آن را در صفحه اینستاگرام خود با منشن کردن آیدی اینستاگرام آرت تول (Arttool_ir) ارسال کنید، ما با بررسی تکالیف شما را در استوری پیج اینستاگرام آرت تول به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

درس 2: چگونه سریع تر طراحی کنیم؟

چگونه سریع نقاشی کنیم ؟

در این آموزش یاد می‌گیرید که چگونه با شکستن اشیا پیچیده به اشکال ساده، آنها را بهتر و سریع تر طراحی کنید – ورود به این درس

 

درس 3: تبدیل طراحی دوبعدی به سه بعدی

چگونه سه بعدی طراحی کنیم ؟

در این درس یاد می‌گیریم چگونه اشیا طراحی شده را از حالت دوبعدی به حالت سه بعدی با استفاده از تکنیک های مختلف تغییر دهیم.

مرحله 2: شیطان درون جزئیات

مرحله 2 به شما کمک می‌کند که توجه خود را به چیزهایی که طراحی کردید معطوف کنید و اینکه چگونه بتوانید طراحی های خود را واقع گرایانه تر کنید.

 

درس 4: نسبت طلایی : چگونه با نسبت های دقیق طراحی کنیم؟

چگونه نقاشی کنیم نسبت های طلایی در نقاشی

در این درس با تکنیک های بی نظیری آشنا می‌شوید که کمک می‌کند نسبت اندازه های اشیا را دقیق تر پیدا کنیم

 

درس 5: اشتباهات رایج در طراحی و نحوه برطرف کردن آنها

آیا به اندازه کافی به طراحی خود توجه می‌کنید؟ در این درس یاد می‌گیرید چگونه طراحی های خود را آنالیز کنید و قسمت هایی در طراحی را شناسایی کنید که باعث بهبود آن شود.

 

مرحله 3: تکنیک هایی برای شروع ساختار طراحی

درس 6: چگونه پرسپکتیو یک نقطه ای و دو نقطه ای رسم کنیم؟

در این درس یاد می‌گیرید چگونه یه صفحه یونیک همراه با انسان ها با استفاده از نمای یک نقطه ای و نمای دو نقطه ای طراحی کنید.

 

درس 7: معرفی کیفیت خطوط

چگونه نقاشی کنیم معرفی کیفیت خطوط

در این درس یاد می‌گیرید چگونه با استفاده از تغییر در وزن خطوط کیفیت طراحی خود را بسیار بالا ببرید.

 

مرحله 4: چگونه تکسچرهای واقعی ایجاد کنیم

چگونه نقاشی کنیم و تکسچر واقعی ایجاد کنیم ؟

درس 8: معرفی تکنیک های سایه زنی

در این درس تکنیک های مختلف سایه زنی برای ساخت تکسچرهای واقع گرایانه را می‌آموزید.

 

درس 9: چگونه سایه زنی کنیم

یادگیری 7 مرحله ساده برای اینکه همین امروز سایه زنی را آغاز کنید.

مرحله 5: جمع بندی کلی

درس 10: ترکیب همه تکنیک ها باهم

در این درس یاد می‌گیرید چگونه تمامی چیزهایی که در درس های 1-9 یاد گرفته اید را در سه مثال تمرین کنید.

جمع‌بندی

درنهایت فراموش نکنید که همه چیز به خودتان بستگی دارد. اینکه مسیر یادگیری کدام شاخه از این طراحی برای شما ساده‌تر خواهد بود، به شما و توانایی‌هایی که دارید وابسته است. می‌توانید مسیرتان را انتخاب کنید و در آن تبدیل به یک هنرمند حرفه‌ای شوید. ناامید نشوید و با دیدن قیمت‌های هنگفت ابزارهای آموزش طراحی، کنار نکشید. در مسیر خود ثابت قدم باشید و بدانید که می‌توانید در این مسیر بسیار موفق شوید. مشخصا این مسیر ساده نخواهد بود و برای پیشرفت در آن بایستی استمرار و سماجت داشته باشید. دوره‌های آموزشی متعددی در اینترنت وجود دارد که می‌توانید با تکیه بر آن‌ها آموزش طراحی را آغاز کنید. اگر به این حوزه از هنر علاقه زیادی دارید می‌توانید رشته دانشگاهی نقاشی را انتخاب کنید و قدم در این عرصه بگذارید.

لیست دروس رایگان آموزش طراحی با مداد

4.2/5 - (167 امتیاز)
73 نظرات
 1. شکوفه می گوید

  سلام خسته نباشید
  من از بچگی تا الان دیگه سراغ نقاشی و طراحی نرفتم و نمیدونم استعداد دارم یا نه اما اگر استعداد نداشته باشم میتونم با اموزش یاد بگیرم؟ دلم خیلی هوای دنیای هنر کرده مخصوصا نقاشی و طراحی

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام شکوفه جان
   ببینید استعداد ندارم فقط بهونه مغز هست که نزاره شما حرکت کنی ، چون مغز از یادگیری خسته میشه و همیشه بهونه میاره تا سمتش نری

   مگه ما استعداد حرف زدن فارسی داشتیم ؟ همه ما داریم حرف میزنیم چرا ؟ چون تمرین و تکرار داشتیم . یه سریا زودتر و یه سریا دیرتر ولی در نهایت همه با تمرین و تکرار به چیزی که میخواستن رسیدن و اونم حرف زدن
   خب تا اینجا همه در یه سطحیم ، در ادامه یه سریا دوره های تخصصی فن بیان، گویندگی و … میبینن که باعث میشه متفاوت بشن و ازش بهترین استفاده کنن

   شما هم همینطور باید تمرین کنی و با اموزش های درست و هدفمند برای خودت برنامه ریزی کنی

   موفق باشی
   اگه سوالی داری لطفا بپرس ، خوشحال میشم .

 2. حسام می گوید

  اگه میشه یه مقاله درباره فروش نقاشی دیجیتال به صورت ان اف تی بزارید.

 3. رقیه می گوید

  سلام، وقتتون بخیر، به نظرم دروس آموزشی شما، شروع خوبی برای ما مبتدیان است

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام رقیه جان
   خیلی ممنون بابت دیدگاهتون ، برامون ارزشمنده که تونستیم بهتون کمک کنیم
   موفق باشی

 4. بیژن می گوید

  سلام، خدا قوت، مبتدی هستم، با خواندن درس اول، در خود پیشرفت احساس می کنم.

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام بیژن عزیز از پیشرفت شما خوشحالم
   موفق باشی

 5. مینا می گوید

  با سلام و خدا قوت
  توضیحات و آموزشاتتون خیلی جامع و کامل، ممنونم از زحماتتون و سپاس از آموزشهای متنی و ویدئویی کاملتون

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام مینا جان
   خیلی ممنون از توجهتون
   خوشحالم که برات کاربردی بوده
   موفق باشی

 6. حسام می گوید

  سلام …
  من فقط 11 سالمه و از وقتی یادمه تو دفتر های مشقم سر کلاس و هرسطح صافی مثل دیوار که بشه روش کشید نقاشی کردم و خیلی علاقه دارم …
  تا اینکه با هنر دیجیتال آشنا شدم و کلی ویدیو تو یوتیوب ( با زیر نویس چون خارجی بودن ) دیدم و کلی گشتم و اطلاعات زیادی کسب کردم و حتی فتوشاپ و یکم هم پروکریت یاد گرفتم ( در صورتی که تو ویندوز 7 من این نرم افزار ها اجرا نمیشه ///: ) تا اینکه بابام دید من علاقه دارم و گف برام یه آیپد میگیره …
  اما حالا مطمئن نیستم یه پسر بچه ی یازده ساله اصن میتونه دیجیتال پینت انجام بده و اصن خوبه یا نه باید صبر کنم تا سن نوجوانی ؟؟؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام
   وقت بخیر

   حسام جان باید بهت تبریک بگم و اینو بدون بهترین سن برای شروع هستی
   نتررس و شروع کن

   موفق باشی

 7. باران می گوید

  سلام
  من بارانم ۱۱ سالمه خیلی نقاشی رو دوست دارم اما بابام نمی زاره میگه باید اول خوب موسیقی یاد بگیری من هم الان فصل درسام هستش و ما هرروز ازمون داریم و به نظر تون من الان چیکار کنم خیلی خیلی ناراحتم به نظر خودم از اول فروردین سال ۱۴۰۱ می خوان شروع کنم به موسیقی تا بتونم به کلاس نقاشی برم

 8. زهرا می گوید

  سلام من نقاشی هام خوبن ولی خطوط را بد میکشم و خیلی استرس میگیرم باید چکار کنم؟

 9. Maedeh می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من ۱۴ سالم هست و رنگ روغن کار می کنم و چندین تابلو کشیدم و کارم خوبه ولی دوست دارم تکنیک های دیگه ای رو هم مثل مداد رنگی و سیاه قلم رو هم یاد بگیرم ولی نمیدونم برای نقاشی با مداد رنگی دقیقا از کجا شروع کنم و چه طوری در اون پیشرفت کنم
  میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام وقتتون بخیر.. اگه میخواین شروع کنین از طراحی پایه شروع کنین اصول و مبانی پایه طراحیو یاد بگیرین و بعد طراحی هایپررئال رو یاد بگیرین و بعد میتونین برین رو مداد رنگی

 10. Zeus می گوید

  سلام خسته نباشید
  من الان تقریبا یک ماه است که نقاشی دیجیتالی میکشم و پیشرفت خیلی خوبی داشتم و از کیفیت کارام راضی ام
  فقط سوالم این است ک اگ روی کاغذ نقاشی بکشم توی دیجیتال آرت بهتر نمیشم؟
  یا اول مهارت دیجیتالم رو بالا ببرم و بعد شروع ب طراحی روی کاغذ رو شروع کنم؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   یادت باشه همه ی اینها زیر مجموعه هنر های تجسمی هستن ، مطمئن شما حتی مجسمه سازی هم کنید قدرت ذهنی و تجسمی نقاشیتون باالا میره ، چ برسه خود نقاشی اما رو کاغذ.
   پس حتما این کار رو انجام بدین بصورت ترکیبی، هم روی کاغذ هم دیجیتال
   اصا میش تمرین های روی کاغذتون رو عکسبرداری کنید ببرید تو فتوشاپ و اونجا رنگ امیزیش کنید و پر و بال بدین

 11. محمد حسین شریعتی می گوید

  طراحی آزادانه یعنی چه؟
  یعنی از روی یه چیزی بکشیم؟
  یا از ذهن خودمون؟

 12. Arash slt می گوید

  سلام
  بنده ۱۴ سالمه و برای درس فرهنگ هنر باید یه نقاشی خوب بکشم
  ولی حقیقتش یه خط راست هم نمی تونم بکشم و فقط سیاه قلم بلدم ( که اینو حتی یه بچه ی ۶ ماهه هم که هنوز چشماش به نور عادت نکرده هم میتونه انجامش بده)
  خواستم به لیوان سه بعدی از روی الگو بکشم که وقتی به نتیجه کار نگاه کردم گفتم یا ابو طالب، یک فاجعه ی جهانی به بار آوردم با نقاشیم
  الان من باید بگیرم تخم مرغ ۳ بعدی بکشم، یعنی من کشیدن سایه رو حسابی گند میزنم
  می خواستم بگم راهی برای دور زدن معلم نیست؟ من بیکار نیستم بگیرم با صلح و دوستی و آرامش، بن تن ۳ بعدی بکشم
  ریاضی و دگر دوستان عزیز هم ریختن سرم
  چیکار کنم در یک هفته نقاشی فول اچ دی بکشم؟
  فقط هرچی میگی نگو تمرین تمرین تمرین ( گرچه چیز دیگه هم نمی تونی بگی)
  عایا می طوانم در تول ۱ حفطه نقاشی ام را، به از اینکه هست بکشم؟
  تنکیو

 13. Mohammad Hosein می گوید

  سلام من هیچی از طراحی با مداد نمی‌دونم
  از کدوم مقالتون شروع کنم؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام محمدحسین جان
   از مقاله چکونه نقاشی کنیم . شروع کنین
   https://arttool.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d9%86%d9%82%d8%a7%d8%b4%db%8c-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85/

 14. S می گوید

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  اما راستش من هرچقدر تلاش میکنم حتی نمیتونم خطوط ابتدایی رو رسم کنم و خیلی ناراحتم و شدیدااا به نقاشی علاقه دارم. برای همین امیدم رو از دست دادم?

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام
   آدم هیچ وقت از علاقش دست بر نمیداره . و تلاش میکنه
   تمرین مداوم روزی 5 ساعت برای 6 ماه ادامه بدید
   بعد ببنید چقدر پیشرفت کردین

   موفق باشید

 15. مبینا می گوید

  سلام من ۱۳ سالم هست من نقاشی کشیدین رو دوست دارم ولی هیچی بلد نیستم میخواستم بدونم واسه یاد گرفتن دیر نیست و اینکه میتونم یاد بگیرم؟؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام وقت بخیر مبینا جان
   چرا فکر میکنی دیر هست !!!!!
   میدونستی ما خودمون از سن 25 سالگی شروع کردیم و الان 5 سال هست که تمرین حرفه ای میکنیم.
   ایا میدونستی بهترین زمان برای شماست که شروع کنی ؟ از الان اگر شروع کنی چند سال دیگه خیلی قوی میشی و از هم سن و یال های خودت چندین برابر پیش میوفتی . پس حتما شروع کن و ادامه بده
   موفق باشی .

 16. Mohammad می گوید

  سلام.من میخام واسه کارم نقاشی با آبرنگ یاد بگیرم ولی کلن نقاشیم خوب نیست اما دوسدارم نقاشیرو.میتونم شروع کنم اینجوری .البته بنا به کارم وقت کمی میتونم بزارم ولی مداوم میتونم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام چرا که نه
   بله شروع کنید . تداوم مهم ترین مبحث در یادگیری نقاشیه

 17. زیبا زمامدار می گوید

  سلام خسته نباشید،من میخوام تازه شروع به یاد گیری کنم ولی نمیدونم برای شروع کدوم سبکا انتخاب کنم که کاربردی تر باشه و بین رنگ روغن و ابرنگ و مداد رنگی یکم سردرگمم منون میشم راهنماییم کنید

 18. چیستا می گوید

  سایتتون عالیه عاالی واسه کسایی ک وضعیت مالی خوبی ندارن واقعا مفیده خیلی ممنونم ازتون

  1. آرت‌تول می گوید

   خیلی خیلی ممنون . لطف دارید . خیلی خیلی خوشحالیم که این آموزش ها براتون مفید بوده.
   موفق باشید.

 19. سوهی می گوید

  سلام. خواستم خیلی از سایت خوبتون تشکر کنم. من یکسال و نیم پیش با راهنمایی سایت شما قلم نوری گرفتم و الانم داشتم برای اینکه طراحی رو از کجا شروع کنیم جستجو میکردم. میدونید من همیشه نیاز دارم مفهوم پایه یه کار رو بفهمم تا بتونم چراییش رو درک کنم و انجامش بدم. تمرینات طراحی پایه رو انجام میدادم و مثلا میدونستم دارم تمرین خطوط محیطی میکنم اما درک نمیکردم این سر فصل ها از کجا میان. یک جمله اولای مقاله نوشتید که واقعا درک کردم طراحی چیه”طراحی فقط فرآیند لایه بندیه”. واقعا احساس میکنم تازه درک کردم دارم چیکار میکنم و چون در همین لایه بندی همیشه ضعیف هستم اصلا طراحیم پیشرفت نمیکرد. تو ساده سازی برای پیشبرد طرح مشکل دارم.ممنون از مقاله عالیتون.

  1. آرت‌تول می گوید

   سوهی عزیز خوشحالیم که این مفاله براتون مفید بوده و ممنون که این انرژی به ما منتقل میکنید.
   در دروه جامع طراحی کاراکتر که با قلم نوری هست توضیحات جامعی برای شروع کار و از فر دادیم . از اون دوره هم میتونید استفاده کنید.
   موفق باشید.
   https://arttool.ir/character-design/

 20. تهمینه می گوید

  سلام سال نو مبارک.
  من یک سوال داشتم.من قبلا طراحی سیاه قلم و پاستل انجام دادم ولی من برای کشیدن هرچیزی باید تصویر عینی داشته باشم علاوه بر اون شاید بتونم یک تابلوی زیبا بکشم ولی وقتی به من بگویند مثلا یک اسب بکش در طراحی اون عاجزم چون باید جلوی من باشه تا بتونم بکشم.به نظرتان من باید چیکار کنم و چه دوره ای رو بگذرونم تا بتوانم ذهنی نقاشی بکشم؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام تهمینه جان
   باید بیشتر تمرین کنی . مخصوصا فیگور و تمرین ذهنی

 21. Sara Solhi می گوید

  عالی ترین سایت من ک خیلی ازتون یاد گرفتم مانا باشید

  1. آرت‌تول می گوید

   ممنون سارا جان خوشحالیم که براتون مفید بوده. لطف دارید همچنین.

 22. امیر مرزبان می گوید

  با سلام و احترام،هدف من از یاد گیری طراحی در اصل برای استفاده از استوری برد هستش،چرا که بعنوان کارگردان بصورت حرفه ای باید به استوری برد تا حدودی مسلط باشم،تا بتوانم تصاویر مورد نظرم را برای تهیه کننده و بقیه عوامل با زبان استواری برد بیان کنم ،شما راهنمایی بفرمائید،آیا طراحی سیاه قلم کفایت میکند،یا لازم است من بسمت نقاشی دیجیتال بروم و هزینه کنم؟،با سپاس فراوان ???♥??

  1. آرت‌تول می گوید

   با سلام و احترام
   جناب مرزبان سیاه قلم اگر منظور طراحی سیاه کاری چهره هست نه کمک خاصی نمیکنه.
   طراحی کاراکتر
   اموزش اناتومی
   پرسپکتیو
   از این قبیل میتونه کمک کنه. دیجیتال هم باشه که کارتون خیلی راحت تر هست و سریع تر به مهارت میرسید.

 23. سحر می گوید

  درود وایزد نگهدارتون میشه لطف کنید آدرس اینستاگرامتون رو برام بفرستید چون تلاشهای من اینجا بیهوده بود و نتونستم وارد بشم فقط لطفا به ایمیلم پیام بدین ممنون و بدرود

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام سحر جان
   Arttool_ir
   ایدی اینستاگرام ما هست

 24. سید عمار می گوید

  سلام
  تشکر تازه می خوام طراحی رو شروع کنم از هیچ

  چند تا سوال کوچیک
  سوال اول
  الان ما پنچ تا درس رو دیدیم بعدش بریم سراغ کدوم. مطلب توی سایت….؟

  سوال دوم
  برای هر درس چقدر تمرین کنیم
  یعنی فاصله ی بین دو درس چند روز باشه

  تشکر که پاسخ میدین

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام این دوره 10 درس هس که به مرور کنتشر میشه
   بعد از پایان دوره میتونید ویدیو های دیگه مارو ببینید
   هرچه بیشتر تمرین کنید بهتر هست خودتون محدود به ساهت و روز نکنید تا جایی که میتونید تمرین کنید

 25. Zeinab می گوید

  آموزش هاتون عالی اند
  فقط ببخشید چرا از درس ۶ به بعد نیست؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام زینب جان . ممنون لطف دارید . انشالله به زودی منتشر میشه

 26. Zeinab می گوید

  خیلی خوشحالم این سایت رو دیدم…کمک بزرگی برام بود..خدا پشت و پناهتان
  سوالی داشتم..راه ارتباطی برای اینکه طرح های ما توسط شما بررسی شوند فقط گذاشتن استوری در اینستاگرام است؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام زینب جان میتونید از طریق پشتیبانی واتساپ تمرین هاتون بفرستید

 27. حیدری می گوید

  سلام کاش یه گروه تلگرامی داشتین تاراحت تر ب پاسخامون میرسیدین

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام وقت بخیر پشتیبانی واتساپ پیام بدید لطفا

 28. مصطفي بهادري می گوید

  اين درس ها واقعا عاليه و من هر روز مثل يه دانش اموز تكاليف گفته شده را اجرا ميكنم و اين ايده ي تكليف دادن عاليه. از استاد ها بالاتريد بقران خوشم اومد

  1. آرت‌تول می گوید

   سلامت باشید خیلی مممنون . لطف دارییین بقران

 29. آرتا می گوید

  سلام و خداقوت
  ممنون بابت سایت و اطلاعات خوبتون .

  1. آرت‌تول می گوید

   آرتا جان ممنون از اینکه با دیدگاه ارزشمندتون بهمون انرژی میدید
   هموراه موفق و پیروز باشید

 30. علی کمالپور می گوید

  سلام بر اسا تید بنده چگونه میتونم کار هایم را بفرستم تا هم بفهمم سط ام در کجاست هم چیکار کنم قوی تر شه

  1. آرت‌تول می گوید

   با سلام و احترام بله به پشتیبانی در واتساپ پیام دهید

 31. مها می گوید

  سلام این مطلب
  عالی بود لذت بردم و هدفم پیش رفتن با شماست فقط برای من اطلاعیه ایی مبنی بر بله به من خبر بده بالای صحفه نیست که بخوام از درس دوم مطلع بشم

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام مها جان
   ممنون از دیدگاه ارزشمندتون
   درس دو تا شش منشر شده میتونید مطالعه کنید
   موفق باشید

 32. المیرا می گوید

  ممنون از تیم آرت تول آموزش خیلی مفیدی بود

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس از دیدگاه ارزشمندتون
   پیوسته موفق باشید

 33. Vida Shirmohamadi می گوید

  درود و سپاس بابت آموزش های مفیدتان

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس از دیدپگاه ارزشمندتون

 34. Zahra می گوید

  ♦▫اولین و بهترین سایتی که تمام توضیحات کامل و بی عیب و نقص و مفید بود
  ♥▫خیلی ممـــنون و با عرض خسته نباشــید????

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام زهرا جان خیلی ممنون از حسن توجه شما بینهایت سپاس از محبتتون و انرژی که به ما میدید. موفق باشید

 35. Fatima می گوید

  سلام..
  من چنتا نقاشی کشیدم با آموزشای سایتتون چجوری میتونم بهتون نشون بدم..
  البته من هنوز مبتدیم

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام فاطیمای عزیز.از طریق پشتیبانی واتساپ یا تلگرام و اینستاگرام هر کدوم که راحتترین با ما در ارتباط باشین.

 36. Ali می گوید

  عالی بود ❤?

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس علی جان موفق باشید

 37. تنها می گوید

  خوشمان آمد

  1. آرت‌تول می گوید

   متشکریم . از رضایت شما خوشحالیم. موفق باشید

 38. Zhaleh Jafari می گوید

  عالی بود ممنونم

  1. آرت‌تول می گوید

   زهره جان ممنون از اینکه ببا کامنت ارزشمندتون بهمون انرژی میدید . پیوسته موفق باشید

 39. محبوبه می گوید

  زسیار عالی و روان اموزش دادین.ممنون

 40. آیدا می گوید

  بسیار عالی

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس گزاریم بزرگوار

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.