چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟ درس اول

چگونه نقاشی را شروع کنیم؟

بسیاری از هنرجویان و تازه واردان به عرصه هنر این سوال در ذهنشان تداعی میشود : چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟ در آموزش طراحی مبتدی برای شروع طراحی به چه چیزی نیاز داریم؟ به زبان ساده طراحی فقط فرآیند لایه بندی است ، همان طور که در مقاله چگونه نقاشی کنیم توضیح دادیم ، شما از یک طرح ساده شروع می‌کنید و لایه لایه طرح را توسعه می دهید تا زمانی که نتیجه دلخواه خود را بدست آورید.

اگر در حال تمرین با این دوره آموزشی هستید، امیدواریم که پیشرفت خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه در میان بگذارید، نظرات شما پاداش کاری است که ما انجام می دهیم.

چگونه نقاشی کنیم؟ 10 درس رایگان

برای مشاهده مقاله روی دکمه کلیک کنید

درس اول: چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟

در این درس ما می خواهیم روی روند کار یعنی اسکچ تمرکز کنیم. اگر می توانید روی یک تکه کاغذ با مداد طرحی را ایجاد کنید، پس می توانید طراحی را هم یاد بگیرید! آموزش طراحی از پایه بهترین روش یادگیری است. برای اینکه یک هنرمند باشید لازم نیست بتوانید خطوط صاف یا دایره های کاملی بکشید.

برای یادگیری طراحی از کجا شروع کنم ؟

 آموزش ابتدایی طراحی با مداد ، همانند نوشتن ایده روی کاغذ است با تفاوت به اینکه شما به جای نوشتن خط خطی می کنید و این امکان را به شما داده می‌شود ایده های خود را به سرعت خلق کنید تا در طولانی مدت بتوانید در وقت خود صرفه جویی کنید. این یک روش عالی برای طوفان مغزی ( همان طراحی آزاد بدون محدودیت که در نهایت به یک ایده ختم می شود ) است!

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

نکته جالب در مورد چگونه طراحی شروع کنیم این است که لایه ها و خط ها معمولاً با هم مخلوط می شوند یا بر روی هم محو می شوند در حالی که شما همچنان به طراحی خود می پردازید.

بنابراین از اشتباه کردن نترسید!

چگونه طراحی را شروع کنیم ؟ شجاع باشید…

این مرحله برای تجربه بدست آوردن است! وقتی اشتباه می کنیم ، روش هایی جدیدی را پیدا می کنیم و از این تجربه تازه و اصلاح آن به نفع خودمان استفاده می کنیم. با حوصله طراحی کنید، از اشتباهات خود درس بگیرید و هرگز نترسید! اگر احساس میکنید کارتان خراب شده و قابل اصلاح نیست. از نو شروع کنید. شما در حال تمرین هستید.

نحوه در دست گرفتن مداد در طراحی

برای مشاهده مقاله روی دکمه کلیک کنید

چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟

آموزش طراحی از پایه به این گونه است که بهتر است از خطوط کم رنگ استفاده کنید. این خطوط به نرمی و به آرامی کشیده می شوند. برای این کار فشاردست و حالت مداد را روی دست خود تنظیم کنید تا دست شما هم خسته نشود و هم خطوط مناسبی ترسیم کنید.

در آموزش طراحی مبتدی اگر دست شما بعد از تمرین طراحی کمتر از یک ساعت خسته می شود، احتمالاً آن را خیلی محکم در دست نگه می دارید. ریلکس باشید.

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

هنگام ترسیم یک طرح اولیه ، ذهن کمال گرای خود را خاموش کنید و روی شکل‌های کلی و ابتدایی تمرکز کنید. به اندازه، شکل، زاویه و … توجه کنید. آخرین چیزی که باید به آن فکر کنید جزئیات سوژه است!

بیایید چیزی را با هم طراحی کنیم!

از آنجایی که این آموزش طراحی برای مبتدیان ساخته شده ، من از دست چپ خود (دست غیر تخصصی و تعلیم ندیده ) استفاده می کنم تا به شما نشان دهیم که لازم نیست حتما کنترل خوبی روی دست خودمان داشته باشیم تا بتوانیم به خوبی طراحی کنیم.

ابزار مورد نیار نقاشی

برای مشاهده مقاله روی دکمه کلیک کنید

مرحله 1 : چگونه طراحی را شروع کنیم ؟

یک دایره را به صورت آزاد طراحی کنید

آموزش ابتدایی طراحی با مداد این گونه است که ، من یک دایره را با استفاده از یک دسته از خطوط آزاد طراحی کردم. اگر خطوط شما به جهات اشتباهی می‌رود نگران نباشید. برای اولین بار انتظار نمی‌رود دایره کامل و بی نقصی را رسم کنید. این کاملاً عادی است به یاد داشته باشید، ما قرار است به صورت لایه لایه و مرحله ایی کار کنیم.

من یک دایره را با استفاده از یک دسته از خطوط آزاد طراحی کردم. اگر خطوط شما به جهات اشتباهی می‌رود نگران نباشید. برای اولین بار انتظار نمی‌رود دایره کامل و بی نقصی را رسم کنید. این کاملاً عادی است به یاد داشته باشید، ما قرار است به صورت لایه لایه و مرحله ایی کار کنیم.

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

دوره پایه آموزش طراحی چهره با مداد

مرحله 2 ، چگونه نقاشی را شروع کنیم؟

شکل را اصلاح کنید

در آموزش ابتدایی طراحی با مداد پس از ترسیم طرح اولیه خود ، مناطقی را پیدا کنید که به اصلاح نیاز دارد و آن را اصلاح کنید تا به نتیجه دلخواه خود نزدیک شوید.

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

مرحله 3 ، آموزش طراحی از پایه

 تصحیح کردن را ادامه دهید

مرحله پیشین تا آنجایی تکرار کنید که به نتیجه دلخواه خود برسید.

یک نکته جالب : می توانید کاغذ طراحی خود را بچرخانید تا به چشمانتان کمک کند شکل متفاوتی را ببیند. ممکن است برخی از مناطق نیاز به اصلاح داشته باشد که در وضعیت فعلی کاغذ دیده نشوند و با گرداندن آن مشاهده شوند.

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

مرحله 4 ، آموزش طراحی مبتدی

تعریف شکل دایره

به طور کل شکل طراحی شده را بررسی کنید. چگونه به نظر میرسد؟ اگر هنوز ایرادی دارد از خطوط بیشتری برای اصلاح دایره استفاده کنید. می توانید خطوط اضافی را پاک کنید تا دایره بخوبی شکل بگیرد.

 

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

چگونه دایره بکشیم

برای مشاهده ویدیو روی دکمه کلیک کنید

چند مثال از مراحل اسکچ برا آنکه بهتر بدانیم چگونه طراحی شروع کنیم

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

این طرح ها را سعی کنید با این روش بکشید و تمرین کنید. من بعد از ترسیم همه این مثال ها و استفاده بیشتر از دست غیر تخصصی، متوجه پیشرفت های بزرگی در خودم شدم!

عادت کردم که آرنج و مفصل شانه خود را به منظور طراحی حرکت دهم که خطوطی نرم تر به من می داد. اگر به نمونه های بالا در تصاویر نگاه کنید ، متوجه می شوید که خطوط من به تدریج بسیار بهتر می شوند.

تفاوت بین طراحی بادست چپ و دست راست من را در نمونه پایین ببینید :

طراحی از کجا شروع کنیم ؟

تاکید میکنم نیازی نیست که در ترسیم خطوط عالی باشید یا روی مداد خود کنترل صد در صد و شگفت انگیزی داشته باشید تا بتوانید طراحی کنید. کنترل عالی فقط به این معنی است که نقاشی شما تمیزتر و دقیق تر به نظر برسد.

چگونه نقاشی را شروع کنیم ؟

تمرین برای شما:

چیزهایی که باید در هنگام طراحی به خاطر بیاورید:

 • کمال گرا نباشید.
 • به جای جزئیات ، روی شکل کلی تمرکز کنید.
 • از فشار ملایم استفاده کنید.

تکلیف شماره 1:

با دنبال کردن مراحل این درس ، یک صفحه کامل را در صفحه طراحی خود پر کنید.

مرحله 1: طراحی آزادانه

مرحله 2: شکل را اصلاح کنید

مرحله 3: اصلاح شده را اصلاح کنید

مرحله 4: شکل دلخواه را به دست بیاورید

مدل طراحی را در اطراف خانه ، بیرون یا گوگل جستوجو کنید. وقتی صفحه طراحی خود را پر کردید، به سراغ صفحه دیگری بروید.

در اینجا چند ایده برای طراحی شما آورده شده است:

 • چنگال
 • سیب
 • موز
 • لپتاپ
 • ژاکت
 • کلاه
 • دست
 • پا
 • چشم
 • کلید
 • لامپ
 • گربه
 • طراحی پرنده
 • طراحی قایق
 • طراحی درخت
 • طراحی گل
 • طراحی ماشین
 • شخص ایستاده

ویدیو پیشنهادی: اموزش طراحی مو فر

تکلیف طراحی را انجام دادید؟

در اینجا تکالیف و چالش شما در یک تکلیف قرار گرفته است! این یعنی چه؟ اگر تکالیف این درس را کامل کنید و آن را در صفحه اینستاگرام خود با منشن کردن آیدی اینستاگرام آرت تول (Arttool_ir) ارسال کنید، ما با بررسی تکالیف شما را در استوری پیج اینستاگرام آرت تول به اشتراک خواهیم گذاشت.

به ما اطلاع دهید که آیا شما پیشرفت کرده اید و چگونه این درس به شما کمک کرده است که بهتر ترسیم کنید؟

منتظر درس 2 باشید – برای اطلاع از انتشار درس دوم لطفا اطلاعیه که در بالای صفحه آمده است، گزینه بله خبر بده را انتخاب نمایید.

اگر در حال تمرین با این دوره آموزشی هستید ، امیدواریم که پیشرفت خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه در میان بگذارید، نظرات شما پاداش کاری است که ما انجام می دهیم.

مطالعه دروس بعدی

دوستانی که در این چالش طراحی شرکت کردند:

چالش طراحی از کجا شروع کنیم ؟چالش طراحی از کجا شروع کنیم ؟چالش طراحی از کجا شروع کنیم ؟چالش طراحی از کجا شروع کنیم ؟چالش طراحی از کجا شروع کنیم ؟چالش طراحی از کجا شروع کنیم ؟چالش طراحی از کجا شروع کنیم ؟چالش طراحی از کجا شروع کنیم ؟چالش طراحی از کجا شروع کنیم ؟

دوستان شما ویدیو آموزش طراحی چشم هایپررئال را مشاهده کردند.

امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید، اگر مطلبی هست که من اشاره نکردم یا اطلاعات و نکته ای را میدانید که برای ما و دیگر هنرجویان آرت تول مفید است، و همچنین اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا در بخش نظرات با ما و دیگر هنرجویان در میان بگذارید.

دوره پایه آموزش طراحی چهره با مداد
آموزش پایه نقاشی دیجیتال
4.1/5 - (116 امتیاز)
55 نظرات
 1. محمد حسین شریعتی می گوید

  طراحی آزادانه یعنی چه؟
  یعنی از روی یه چیزی بکشیم؟
  یا از ذهن خودمون؟

 2. Mohammad Hosein می گوید

  سلام من هیچی از طراحی با مداد نمی‌دونم
  از کدوم مقالتون شروع کنم؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام محمدحسین جان
   از مقاله چکونه نقاشی کنیم . شروع کنین
   https://arttool.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d9%86%d9%82%d8%a7%d8%b4%db%8c-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85/

 3. S می گوید

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  اما راستش من هرچقدر تلاش میکنم حتی نمیتونم خطوط ابتدایی رو رسم کنم و خیلی ناراحتم و شدیدااا به نقاشی علاقه دارم. برای همین امیدم رو از دست دادم😞

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام
   آدم هیچ وقت از علاقش دست بر نمیداره . و تلاش میکنه
   تمرین مداوم روزی 5 ساعت برای 6 ماه ادامه بدید
   بعد ببنید چقدر پیشرفت کردین

   موفق باشید

 4. مبینا می گوید

  سلام من ۱۳ سالم هست من نقاشی کشیدین رو دوست دارم ولی هیچی بلد نیستم میخواستم بدونم واسه یاد گرفتن دیر نیست و اینکه میتونم یاد بگیرم؟؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام وقت بخیر مبینا جان
   چرا فکر میکنی دیر هست !!!!!
   میدونستی ما خودمون از سن 25 سالگی شروع کردیم و الان 5 سال هست که تمرین حرفه ای میکنیم.
   ایا میدونستی بهترین زمان برای شماست که شروع کنی ؟ از الان اگر شروع کنی چند سال دیگه خیلی قوی میشی و از هم سن و یال های خودت چندین برابر پیش میوفتی . پس حتما شروع کن و ادامه بده
   موفق باشی .

 5. Mohammad می گوید

  سلام.من میخام واسه کارم نقاشی با آبرنگ یاد بگیرم ولی کلن نقاشیم خوب نیست اما دوسدارم نقاشیرو.میتونم شروع کنم اینجوری .البته بنا به کارم وقت کمی میتونم بزارم ولی مداوم میتونم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام چرا که نه
   بله شروع کنید . تداوم مهم ترین مبحث در یادگیری نقاشیه

 6. زیبا زمامدار می گوید

  سلام خسته نباشید،من میخوام تازه شروع به یاد گیری کنم ولی نمیدونم برای شروع کدوم سبکا انتخاب کنم که کاربردی تر باشه و بین رنگ روغن و ابرنگ و مداد رنگی یکم سردرگمم منون میشم راهنماییم کنید

 7. چیستا می گوید

  سایتتون عالیه عاالی واسه کسایی ک وضعیت مالی خوبی ندارن واقعا مفیده خیلی ممنونم ازتون

  1. آرت‌تول می گوید

   خیلی خیلی ممنون . لطف دارید . خیلی خیلی خوشحالیم که این آموزش ها براتون مفید بوده.
   موفق باشید.

 8. سوهی می گوید

  سلام. خواستم خیلی از سایت خوبتون تشکر کنم. من یکسال و نیم پیش با راهنمایی سایت شما قلم نوری گرفتم و الانم داشتم برای اینکه طراحی رو از کجا شروع کنیم جستجو میکردم. میدونید من همیشه نیاز دارم مفهوم پایه یه کار رو بفهمم تا بتونم چراییش رو درک کنم و انجامش بدم. تمرینات طراحی پایه رو انجام میدادم و مثلا میدونستم دارم تمرین خطوط محیطی میکنم اما درک نمیکردم این سر فصل ها از کجا میان. یک جمله اولای مقاله نوشتید که واقعا درک کردم طراحی چیه”طراحی فقط فرآیند لایه بندیه”. واقعا احساس میکنم تازه درک کردم دارم چیکار میکنم و چون در همین لایه بندی همیشه ضعیف هستم اصلا طراحیم پیشرفت نمیکرد. تو ساده سازی برای پیشبرد طرح مشکل دارم.ممنون از مقاله عالیتون.

  1. آرت‌تول می گوید

   سوهی عزیز خوشحالیم که این مفاله براتون مفید بوده و ممنون که این انرژی به ما منتقل میکنید.
   در دروه جامع طراحی کاراکتر که با قلم نوری هست توضیحات جامعی برای شروع کار و از فر دادیم . از اون دوره هم میتونید استفاده کنید.
   موفق باشید.
   https://arttool.ir/character-design/

 9. تهمینه می گوید

  سلام سال نو مبارک.
  من یک سوال داشتم.من قبلا طراحی سیاه قلم و پاستل انجام دادم ولی من برای کشیدن هرچیزی باید تصویر عینی داشته باشم علاوه بر اون شاید بتونم یک تابلوی زیبا بکشم ولی وقتی به من بگویند مثلا یک اسب بکش در طراحی اون عاجزم چون باید جلوی من باشه تا بتونم بکشم.به نظرتان من باید چیکار کنم و چه دوره ای رو بگذرونم تا بتوانم ذهنی نقاشی بکشم؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام تهمینه جان
   باید بیشتر تمرین کنی . مخصوصا فیگور و تمرین ذهنی

 10. Sara Solhi می گوید

  عالی ترین سایت من ک خیلی ازتون یاد گرفتم مانا باشید

  1. آرت‌تول می گوید

   ممنون سارا جان خوشحالیم که براتون مفید بوده. لطف دارید همچنین.

 11. امیر مرزبان می گوید

  با سلام و احترام،هدف من از یاد گیری طراحی در اصل برای استفاده از استوری برد هستش،چرا که بعنوان کارگردان بصورت حرفه ای باید به استوری برد تا حدودی مسلط باشم،تا بتوانم تصاویر مورد نظرم را برای تهیه کننده و بقیه عوامل با زبان استواری برد بیان کنم ،شما راهنمایی بفرمائید،آیا طراحی سیاه قلم کفایت میکند،یا لازم است من بسمت نقاشی دیجیتال بروم و هزینه کنم؟،با سپاس فراوان 🖐🌼🙏♥👍🌹

  1. آرت‌تول می گوید

   با سلام و احترام
   جناب مرزبان سیاه قلم اگر منظور طراحی سیاه کاری چهره هست نه کمک خاصی نمیکنه.
   طراحی کاراکتر
   اموزش اناتومی
   پرسپکتیو
   از این قبیل میتونه کمک کنه. دیجیتال هم باشه که کارتون خیلی راحت تر هست و سریع تر به مهارت میرسید.

 12. سحر می گوید

  درود وایزد نگهدارتون میشه لطف کنید آدرس اینستاگرامتون رو برام بفرستید چون تلاشهای من اینجا بیهوده بود و نتونستم وارد بشم فقط لطفا به ایمیلم پیام بدین ممنون و بدرود

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام سحر جان
   Arttool_ir
   ایدی اینستاگرام ما هست

 13. سید عمار می گوید

  سلام
  تشکر تازه می خوام طراحی رو شروع کنم از هیچ

  چند تا سوال کوچیک
  سوال اول
  الان ما پنچ تا درس رو دیدیم بعدش بریم سراغ کدوم. مطلب توی سایت….؟

  سوال دوم
  برای هر درس چقدر تمرین کنیم
  یعنی فاصله ی بین دو درس چند روز باشه

  تشکر که پاسخ میدین

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام این دوره 10 درس هس که به مرور کنتشر میشه
   بعد از پایان دوره میتونید ویدیو های دیگه مارو ببینید
   هرچه بیشتر تمرین کنید بهتر هست خودتون محدود به ساهت و روز نکنید تا جایی که میتونید تمرین کنید

 14. Zeinab می گوید

  آموزش هاتون عالی اند
  فقط ببخشید چرا از درس ۶ به بعد نیست؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام زینب جان . ممنون لطف دارید . انشالله به زودی منتشر میشه

 15. Zeinab می گوید

  خیلی خوشحالم این سایت رو دیدم…کمک بزرگی برام بود..خدا پشت و پناهتان
  سوالی داشتم..راه ارتباطی برای اینکه طرح های ما توسط شما بررسی شوند فقط گذاشتن استوری در اینستاگرام است؟

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام زینب جان میتونید از طریق پشتیبانی واتساپ تمرین هاتون بفرستید

 16. حیدری می گوید

  سلام کاش یه گروه تلگرامی داشتین تاراحت تر ب پاسخامون میرسیدین

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام وقت بخیر پشتیبانی واتساپ پیام بدید لطفا

 17. مصطفي بهادري می گوید

  اين درس ها واقعا عاليه و من هر روز مثل يه دانش اموز تكاليف گفته شده را اجرا ميكنم و اين ايده ي تكليف دادن عاليه. از استاد ها بالاتريد بقران خوشم اومد

  1. آرت‌تول می گوید

   سلامت باشید خیلی مممنون . لطف دارییین بقران

 18. آرتا می گوید

  سلام و خداقوت
  ممنون بابت سایت و اطلاعات خوبتون .

  1. آرت‌تول می گوید

   آرتا جان ممنون از اینکه با دیدگاه ارزشمندتون بهمون انرژی میدید
   هموراه موفق و پیروز باشید

 19. علی کمالپور می گوید

  سلام بر اسا تید بنده چگونه میتونم کار هایم را بفرستم تا هم بفهمم سط ام در کجاست هم چیکار کنم قوی تر شه

  1. آرت‌تول می گوید

   با سلام و احترام بله به پشتیبانی در واتساپ پیام دهید

 20. مها می گوید

  سلام این مطلب
  عالی بود لذت بردم و هدفم پیش رفتن با شماست فقط برای من اطلاعیه ایی مبنی بر بله به من خبر بده بالای صحفه نیست که بخوام از درس دوم مطلع بشم

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام مها جان
   ممنون از دیدگاه ارزشمندتون
   درس دو تا شش منشر شده میتونید مطالعه کنید
   موفق باشید

 21. المیرا می گوید

  ممنون از تیم آرت تول آموزش خیلی مفیدی بود

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس از دیدگاه ارزشمندتون
   پیوسته موفق باشید

 22. Vida Shirmohamadi می گوید

  درود و سپاس بابت آموزش های مفیدتان

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس از دیدپگاه ارزشمندتون

 23. Zahra می گوید

  ♦▫اولین و بهترین سایتی که تمام توضیحات کامل و بی عیب و نقص و مفید بود
  ♥▫خیلی ممـــنون و با عرض خسته نباشــید😊😊💙💙

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام زهرا جان خیلی ممنون از حسن توجه شما بینهایت سپاس از محبتتون و انرژی که به ما میدید. موفق باشید

 24. Fatima می گوید

  سلام..
  من چنتا نقاشی کشیدم با آموزشای سایتتون چجوری میتونم بهتون نشون بدم..
  البته من هنوز مبتدیم

  1. آرت‌تول می گوید

   سلام فاطیمای عزیز.از طریق پشتیبانی واتساپ یا تلگرام و اینستاگرام هر کدوم که راحتترین با ما در ارتباط باشین.

 25. Ali می گوید

  عالی بود ❤🙂

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس علی جان موفق باشید

 26. تنها می گوید

  خوشمان آمد

  1. آرت‌تول می گوید

   متشکریم . از رضایت شما خوشحالیم. موفق باشید

 27. Zhaleh Jafari می گوید

  عالی بود ممنونم

  1. آرت‌تول می گوید

   زهره جان ممنون از اینکه ببا کامنت ارزشمندتون بهمون انرژی میدید . پیوسته موفق باشید

 28. محبوبه می گوید

  زسیار عالی و روان اموزش دادین.ممنون

 29. آیدا می گوید

  بسیار عالی

  1. آرت‌تول می گوید

   سپاس گزاریم بزرگوار

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.